Měření inteligence je tak složité, že je nemožné postavit inteligenci jednoho zvířete proti druhému.
Havrani mohou plánovat budoucnost. Chobotnice vytvářejí brnění z kokosových skořápek. Orangutani mohou „mluvit“ o minulosti.
Úvodní fotografie 39letý šimpanz bonobo Kanzi , se stal známým svými jazykovými dovednostmi
Fotografie Vincent J. Musi, Nat Geo Image Collection


Vědecký výzkum neustále poskytuje pohled na nové dimenze poznání zvířat. Ale inteligence – která je tak složitá a zahrnuje tak širokou škálu adaptivních schopností – zůstává matoucí a obtížně se měří.
„Jednou z největších výzev je naše neschopnost pochopit, jak jiné druhy zpracovávají informace,“ říká Kristina Horback, odborná asistentka na Katedře vědy zvířat na University of California, Davis, která studuje kognitivní schopnosti hospodářských zvířat.
Některá zvířata mají smysly, kterým ani nerozumíme, jako jsou žraloci, kteří mají akutní citlivost na elektrické proudy nebo hmyz, z nichž některé mohou vidět ultrafialové světlo.
Naše vlastní smysly zkreslují, jak vnímáme inteligenci u zvířat. „Zrcadlový test“ – schopnost zvířete rozpoznat se v zrcadle – se běžně používá k posouzení schopnosti sebevědomí. Delfíni, straky a manty jsou jedním z mála druhů, které prošly tento test.
Protože zrak je bezpochyby jedním z nejdůležitějších smyslů, „dává smysl, aby vizuální rozpoznávání sebe sama bylo naším standardem,“ říká Horback. „Ale co druhy, které se spoléhají na vůni pro identifikaci, jako jsou prasata?“ Vizuální informace nejsou pro tyto druhy důležité. “Protože zrcadlový test zvýhodňuje druhy, které spoléhají na zrak nad vůní, nenabízí objektivní míru sebevědomí.


Vietnamská prasata jsou stejně jako všechna prasata vysoce společenská. Studie ukazují, že používají klam, aby zabránili jiným prasatům v krmení.
Fotografie Vincent J. Musi, Nat Geo Image Collection


Nemůžeme smysluplně porovnávat inteligenci mezi zvířaty. Jeden druh by mohl vyniknout v jedné oblasti, ale v jiné nevynikne a naopak. A schopnost zvířete složit test poznávání závisí na jeho smyslové schopnosti. Použití lidských schopností jako srovnávacího měřítka odhaluje nevýhody našich pokusů měřit inteligenci napříč druhy.
„Naše vize je dobrá, ale ne tak dobrá jako jestřábi.“ Náš sluch je dobrý, ale ne tak dobrý jako u krys, “říká Edward Wasserman, profesor psychologie na University of Iowa, který srovnává kognitivní schopnosti mezi druhy. Náš čich je, jak říká, na špatné straně, „a psi ho dramaticky převyšují“.
Jak to říká Wasserman, „Jak dokážeme testovat inteligenci, můžeme říct více o smyslových schopnostech zvířat než o jejich intelektuálních schopnostech.“


Přidejte k tomu naše tendence k ocenění kognitivní schopnosti, které jsou lidským podobné jako důkaz větší inteligence. „Mnoho lidí říká:“ Slyšel jsem, že prasata jsou chytrá a ovce jsou hloupé, „říká Horback. „To není úplně nepravda.“ Prasata, stejně jako lidé, jsou oportunističtí všežravci – jedí, co najdou.
Vyvinuli si schopnost, jak říká, zapamatovat si umístění potravin a používat podvod, aby ostatní prasata drželi dál od svých skrýší. Ovce se naopak pasou. Mají různé dovednosti, například schopnost detekovat jemné pohyby hejna. „Nepotřebují řešit složité potravinové bludiště nebo dělat různé triky jak odehnat ostatní od zdroje potravy,“ říká Horback. „Pro ovce to prostě nemá smysl mít tuto zvláštní kognitivní dovednost.“

Studie ukázaly, že ovce jsou zběhlé v tom, že se navzájem rozpoznávají a pamatují si na ovčí tváře v průběhu času.
Fotografie Vincent J. Musi, Nat Geo Image Collection

Každý druh je přizpůsoben svému vlastnímu prostředí. Zvířata mají obecně myšlenkové schopnosti nezbytné k prosperitě. „Existují druhy, které si prostě nemusí udržovat kapacitu pro komplexní řešení problémů “ říká Horback a zdůrazňuje, že mít více myšlenkových schopností, než je nutné, „by bylo zbytečné pro přežití zvířete.“
„KorýšI Barnacles se nepohybují.“ Jídlo k nim přichází, “říká Wasserman. „Proč by se měli zapojit do velkých výkonů učení nebo uvažování? Barnacles jsou malí korýši, kteří žijí připoutaní ke skalám a jiným tvrdým povrchům v moři. Tělo, které je kulaté a má průměr 1-3 cm, je obklopeno vápencovými deskami.

Ačkoli vědci odmítají představy o míře absolutní nebo srovnávací inteligence u zvířat, pokrok v technologii přináší nové poznatky.
Zejména dotykové obrazovky „se ukázaly být skutečným měničem her,“ říká Wasserman. „Dokud zvířata mohou aktivovat obrazovku dotykem, nasunutím nebo klováním, můžeme sestavit chytré testy jejich inteligence.“


Zde je 14 druhů z živočišné říše, u kterých se prokázala myšlenková schopnost.

Šimpanz bonobo Kanzi , se stal známým svými jazykovými dovednostmi. Umí komunikovat pomocí stovek symbolů, které korelují se slovy.
Vietnamská prasata jsou stejně jako všechna prasata vysoce společenská. Studie ukazují, že používají klam, aby zabránili jiným prasatům v krmení.
Některé ryby afrických cichlid, původem z jezera Tanganyika ve východní Africe, jsou schopny odlišit známé ryby od cizích ryb podle jejich obličejových vzorců. Studie ukazují, že tráví déle sledováním pohybů cizinců než ryb, které znají.
Sojka západní, pták původem ze západní Severní Ameriky, si pamatuje více než 200 různých míst, kde ukryla jídlo, jakož i konkrétní položku v každé mezipaměti.
Studie zdůraznily paměťové schopnosti border kolií. Až do své smrti v červenci 2019 si jeden pes jménem Chaser pamatoval 1022 substantiv – největší testovanou slovní zásobu jakéhokoli psa.
Vědci zdokumentovali širokou škálu chování asijských slonů, které naznačují inteligenci, včetně schopnosti používat nástroje a napodobovat zvuky.
Ve volné přírodě jsou kosmani, druh opice nalezený v Jižní Americe, vysoce spolupracující. Často volají, aby sledovali vzájemné umístění, a sdílejí jídlo mezi členy skupiny.
Talentovaní tvůrci –kaledonské vrány si umějí vyrobit nové nástroje tím, že zdokonalují ty staré, mohou také naplánovat několik kroků dopředu, aby si zajistily jídlo.
Jednotlivé populace orangutanů ve volné přírodě mají jedinečná naučená chování – jako například použití listnatých větví jako provizorních „deštníků“ předávaných generacemi.
Delfíni Bottlenose jsou široce považováni za vysoce inteligentní. Hra je důležitou součástí společenského života delfínů a je považována za zásadní pro jejich kognitivní vývoj.
Studie z roku 2009 ukázala, že kakadu chocholatý mohou synchronizovat své pohyby s rytmem hudby.
Obří tichomořská chobotnice se naučila otevírat sklenice, napodobovat další chobotnice a řešit bludiště v laboratorních testech.

Fotografie Vincent J. Musi, Nat Geo Image Collection

Studie ukázaly, že ovce jsou zběhlé v tom, že se navzájem rozpoznávají a pamatují si na ovčí tváře v průběhu času.
Papoušci afričtí šedí jsou známi svou schopností napodobovat lidskou řeč. Studie také ukázaly, že jsou při hledání potravy schopny abstraktního uvažování.

Zdroj: National Geographic