Mezi klasické kuchyňské ingredience patří ocet, který se používá nejen na dochucování jídel, ale také při úklidu a péči o domácnost. Octů je ale několik druhů, víte, jaký je rozdíl mezi bílým, vinným a hnědým octem? Který je vhodný do salátů a který na čištění koupelny a kuchyně?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bílý ocet
Bílý ocet jako takový neexistuje, jedná se o označení čirého kvasného destilovaného octa, někdy se také nazývá destilovaný bílý ocet. Bílý ocet je bezbarvá nebo mírně zbarvená průhledná kapalina. Zpravidla má specifickou vůni a ostře nakyslou chuť. Vzniká díky fermentaci, během které se alkohol přeměňuje na kyselinu octovou. Jednotlivé octy se liší vstupní surovinou, ze které vzniká alkohol a svou koncentrací.
Rozdíly mezi octy
Bílý ocet kvasný lihový 10% – vyrábí se kvašením z destilovaného alkoholu z brambor, cukrové řepy nebo žita. V obchodech lze koupit i zahraniční bílé octy s 5% obsahem kyseliny octové.
Vinný bílý ocet – získává se kvašením vína. Vyrábí se z různých odrůd hroznů. Existují také červené vinné octy.
8% kuchyňský ocet – jedná se o lihový ocet s menší koncentrací, který se obarvuje karamelem a dochucuje estragonem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Použití bílého octa v kuchyni
Se silnějším kvasným lihovým octem buďte při vaření opatrní, má výraznou chuť.
Bílý vinný ocet rozhodně najde uplatnění ve studené i teplé kuchyni. Výborně se hodí do salátů v kombinaci s olejem do různých zálivek, dochucování omáček i polévek. Můžete ho používat při nakládání masa i k výrobě domácí majonézy. Je také ideální k zavařování potravin.
A co bílý ocet a úklid?
Bílý ocet je koncentrovanější a silnější než 8% kuchyňský ocet. Je možno ho využít na potravinářské účely ale i pro netoxické, ekologické čištění. Oceníte ho jako čisticí prostředek, zejména při odmašťování, odstraňování zápachu, odstraňování vodního kamene z varných konvic a vodovodních baterií. Ocet má i dezinfekční účinek, proto se hodí na utírání skleněných a nerezových ploch, kuchyňských či koupelnových povrchů, pracovních desek, či podlah. Použít ho můžete i do myčky na nádobí, namísto čističe a leštidla nebo do pračky. Zředěný bílý ocet pomáhá i na bodnutí hmyzem nebo na spáleniny od slunce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bílý ocet na praní
Bílý ocet můžete použít i jako ekologickou aviváž. Nalijte do zásobníku pro aviváž cca 100 ml octa, prádlo pak bude krásně měkké, zachová si tvar a barvy.
Ověřený recept na vyčištění zásobníku na prací prostředek a aviváž je ocet a soda. Jedlá soda s octem zásobník zbaví vodního kamene, bakterií i nežádoucího zápachu.
K vyčištění vnitřku pračky nalijte do přihrádky na prací prostředek 2 hrnky bílého octa a zapněte naprázdno dlouhý program na min. 60 °C. Ocet si poradí s usazenými nečistotami, vodním kamenem, zbytky prášku a začínající plísní.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kde bílý ocet koupit?
Bílý ocet seženete ve většině supermarketů a hypermarketů, v drogeriích a na internetu. Cenově se pohybuje kolem 20-30 korun za litr. O něco dražší jsou bílé vinné octy, ty pořídíte kolem 40 korun za 500ml až 1litr.
Někteří výrobci zařazují do své nabídky 10% bílý ocet jako ekologický úklidový prostředek, ale mnohonásobně dráž. Před koupí proto kontrolujte složení.
V zahraničí se mohou octy vyrábět i synteticky. Jsou sice levnější, ale takovým produktům se raději vyhýbejte, Chuťově a účinkem se nevyrovnají přirozeně fermentovaným.
Článek Znáte rozdíl mezi bílým a hnědým octem? Který je lepší do pokrmů a který na úklid? se nejdříve objevil na České návody.