Plynová instalace v domácnosti vyžaduje systematickou kontrolu, alespoň jednou ročně. Toto je však často opomíjená činnost, která může způsobit únik. Výbuch plynu je extrémně nebezpečný, proto je důležité vědět, jak v případě úniku plynu postupovat. Jak zkontrolovat, zda nedochází k úniku plynu?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zápach unikajícího plynu
Nejčastější informací o úniku plynu je nepříjemný, štiplavý zápach. Zemní plyn sám o sobě je bez zápachu, takže je odorizován sloučeninami síry a zapáchá již při nízkých koncentracích.
Charakteristický zápach by měl být patrný již při dosažení koncentrace zemního plynu ve vzduchu 1 %. K odorizaci plynu z tlakové láhve se používá ethanthiol a ethylmerkaptan, tedy propan-butan. Ten je zodpovědný za charakteristický sirný zápach. Podle normy by měl být zápach cítit, když koncentrace propanu a butanu dosáhne 1/5 spodní meze výbušnosti. Používají se mimo jiné lahve na LPG pro vytápění místností nebo dodávku do plynových sporáků v rodinných domech. V bytových domech pro více rodin je používání plynových lahví zakázáno.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co dělat, když dojde k úniku plynu?
Znepokojivý zápach unikajícího plynu vás může vyděsit. V mnoha případech k úniku dochází v noci a majitelé domácnosti se o něm dozví, až když se plyn dostane do odlehlých ložnic. Nejčastější chybou je pak rozsvícení světla. Přeskakující jiskra uvnitř spínače může zapálit hořlavý, výbušný plyn.
Co tedy dělat v situaci, kdy v domě uniká plyn?
1. Otevřete dokořán všechny možné dveře a okna.
2. Ujistěte se, že jsou plynové kohouty zavřené.
3. Zavřete hlavní plynový ventil.
4. Nezapínejte ani nevypínejte žádné elektrické spotřebiče a nerozdělávejte oheň.
5. Opusťte byt se členy domácnosti. Pokud bydlíte ve vícegeneračním paneláku, informujte o situaci své sousedy.
6. Zavolejte na bezplatnou plynovou tísňovou linku 1239 a vyčkejte na zásah na bezpečném místě.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak zjistit, zda nedochází k úniku plynu?
Nejúčinnějším způsobem zjištění úniku plynu je použití speciálního zařízení. Základní detektor plynu pořídíte za cenu kolem 1000 korun. Citlivý senzor detekuje i malý únik a pomůže najít jeho zdroj. Pomůže v tom flexibilní sonda, která vás navede do zákoutí instalace. Detektor plynu detekuje únik nejen zemního nebo kapalného plynu, ale také čpavku, oxidu uhelnatého nebo topného oleje. Je dobré mít v domě s plynovým pohonem instalováno trvalé čidlo plynu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Levnější metodou lokalizace úniku je použití speciální pěny. Pokud se po aplikaci přípravku objeví na jakémkoli místě ve spojovací krabici, ventilech a vodičích bubliny, znamená to, že tam uniká plyn. Tento typ prostředku pro detekci úniku plynu bude užitečný v každé domácnosti, kde je plynový sporák poháněn tlakovou lahví. Gumová těsnění ventilu mohou být nespolehlivá, proto se vyplatí zkontrolovat jeho těsnost při každém připojení nové lahve. Podobnou zkoušku pro detekci úniku plynu můžete vytvořit také pomocí prostředku na mytí nádobí a vody. Smíchejte prostředek na mytí nádobí ve vodě a vytvořte hustou pěnu. Poté napěňte plynové spoje a pozorujte účinky. Stoupající bubliny jsou známkou úniku.
Článek Zkontrolujte si, zda vám doma neuchází plyn. Víme, jak na to se nejdříve objevil na České návody.