Vysavač je nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Vybrat ten správný typ není snadné, zvlášť když na trh výrobci přichází s novými modely, které mají inovativní technologie a řadu zajímavých funkcí. Pro správný výběr potřebujete vědět, co je u vysavače důležité. V dnešním článku přinášíme jednotlivé druhy vysavačů a parametry, na které byste se měli zaměřit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Před nákupem je dobré si promyslet, jaký typ vysavače budete chtít. Jakou velikost plchy budete vysávat, jak často budete vysavač používat a jakou plochu budete vysávat, zda koberec, nebo plovoucí podlahu.
Typy základních vysavačů
Na trhu existuje celá řada vysavačů, od klasických, tyčových, ručních až po automatické a robotické chytré vysavače.
Klasické sáčkové vysavače – klasický vysavač patří mezi nejčastěji kupované. Mají velké tělo s hadicí a hubicí, sbírají vysáté nečistoty do sáčku. Jsou vhodné pro každodenní použití. Sáčkové vysavače vám mohou poskytnout ten nejlepší sací výkon za přijatelnou cenu a prachový sáček funguje jako další stupeň filtrace, čímž zvyšuje její celkovou účinnost. Zvládnou vysávání koberců i podlah, některé typy jsou speciálně určené pro chovatele zvířat. Cena sáčkových vysavačů málokdy překročí deset tisíc korun. U sáčkových vysavačů je potřeba počítat i s dodatečnými provozními náklady na dokupování prachových sáčků. Sáčkové vysavače s HEPA filtry jsou doporučovány do domácností s alergiky Nabídka sáčkových vysavačů je trhu široká a díky řadě příslušenství je jejich uplatnění velmi široké.
Cyklónové a bezsáčkové vysavače – jsou podobné klasickým vysavačům s tím rozdílem, že se odpad nesbírá do sáčku, ale do nádoby. Bezsáčkový vysavač využívá cyklonový efekt, při kterém odstředivá síla od sebe odděluje menší a větší nečistoty z nasátého vzduchu. Drobné částečky, které v nádobě nezůstanou, jsou přefiltrovány přes filtry umístěné před a za motorem. Nádobu snadno vyjmete a nečistoty vysypete do koše. Ušetříte tak za nákup nových sáčků. Cenově se od klasických sáčkových vysavačů příliš neliší.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tyčové vysavače – jsou vhodné především pro menší bytové plochy a pro pohodlné vysávání bez ohýbání. Jejich výhodou je lehkost, obvykle nižší cena (řádově kolem několika tisíc korun) a snadnější obsluha i přenášení. Tyčové vysavače seženete jak s přívodní šňůrou, tak akumulátorové, které po práci musíte dobít. Avšak mají menší výkon, a nehodí se pro úklid velkých prostor.
Ruční vysavače – ruční vysavače jsou téměř výlučně akumulátorové a nabíjí se ve svém držáku nebo napojením na nabíječku. Jsou určeny pro vysávání v akutních případech k vysátí drobného nepořádku, například, když vysypete mouku v kuchyni, nebo v malých prostorech například v kabině automobilu. Při výběru je potřeba dávat pozor na výdrž baterie a dobu nabíjení. Ruční vysavače mají obecně nižší výkon, ale pro jejich využití je to dostačující. Charakteristické jsou malé rozměry, sbírání nečistot do nádoby, vysoká mobilita a poměrně nízká cena.
Robotické vysavače – vám zajistí čistou podlahu bez námahy, a to dokonce i když nejste doma. jsou technologicky nejpokročilejší a tvoří nejdražší třídu vysavačů. Disponují řadou senzorů a čidel, které brání, aby narazily do nábytku nebo spadly ze schodů. Umí se v prostoru samy navigovat a pohybovat, ovládat je můžete často na dálku. Pokrokovější robotické vysavače zvládnou jak hladké povrchy, tak koberce, vyznačují se vysokou efektivitou vysávání. Robotické vysavače jsou kompaktní a relativně malé, tím pádem není ani nádobka na odpad velkých rozměrů a je vhodné i vysypávat po každém vysávání. Při koupi počítejte s vyšší investicí kolem deseti tisíc korun, u TOP modelů i dvacet tisíc korun.
Parní vysavače – parní vysavač využívá k úklidu horkou páru, která pomáhá k uvolnění nečistot a následně z povrchu také odsaje přebytečnou vodu. Vyčisti a vydezinfikuje například koberce nebo potah sedačky. Bývá účinný v místech, kam se nedostane běžný vysavač, například mezi spáry dlaždic. Každý parní vysavač má vodní nádrž, která slouží pro ohřev vody, která je následně použita v podobě páry. Doba ohřevu je zásadní parametr, podle kterého byste měli parní vysavač vybírat. Parní vysavače mají hodně blízko k parním čističům, oproti nim mají ale navíc funkci vysávání.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vítěz testu klasických vysavačů
Electrolux EUO 93 DB
Vítěz testu cyklónových/bezsáčkových vysavačů
Miele CX1 Comfort EcoLine
Vítěz testu tyčových vysavačů
Bissell CrossWave Pet Pro 2225N
Vítěz testu ručních vysavačů
Bosch BHN 2140 L
Vítěz testu robotických vysavačů
iRobot Roomba i7
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na co se před koupí vysavače zaměřit
Výkon a příkon vysavače
Jedním z klíčových parametrů, který by měl být brán při výběru v úvahu, je jeho sací výkon. V některých případech je udáván příkon vysavače. Sací výkon většinou představuje 20 – 35 % příkonu. Příkon se většinou pohybuje mezi 300 a 900 W. Uvedené hodnoty sacího výkonu nebo příkonu sehrávají roli při spotřebě energie. Většina moderních vysavačů má regulovatelný sací výkon, podle typu podlahové krytiny. Vysokého výkonu docíleno kvalitním těsněním a lepší filtrací. Sacímu výkonu byste měli vždy přikládat větší váhu, o efektivitě vysávání vypovídá více než příkon. Při výběru vysavače zohledněte typ podlahy, která u vás převládá. K čistění koberců je třeba vyšší sací výkon. Při převaze hladkých povrchů postačí výkon nižší a uplatní se velmi dobře i robotický vysavač.
Filtrace
Jedním z nejdůležitějších parametrů je u vysavačů filtrace. S nekvalitními filtry budete vysávat stále ten samý prach dokola, který přes vysavač projde zpět do místnosti. Vysavače mají zpravidla dva až tři stupně filtrace:
1.Sáček
2.Vstupní filtr
3.Výstupní filtr
Nejlepší jsou HEPA filtry, které dosahují vysoké účinnosti filtrace, zachytí mikročástice, roztoče i plísně. Jeho účinnost je odstupňována na škále od 10 do 14, kdy číslo 13 zajišťuje 99, 95 % účinnosti. Takové vysavače jsou plně vhodné i pro alergiky. Kromě úrovně HEPA (High Efficiency Particulate Arrestance) existují i takzvané EPA a ULPA filtry s dalším číslováním podle účinnosti. Například varianty EPA 12 a HEPA 13 už nepropustí ani 1 % mikročástic o velikosti 0,1 – 0,3 mikrometru. Číslování ULPA filtrů jde až k sedmnácti. Na současném trhu ale žádný takový vysavač nenajdete, nejvyšší používaná třída filtrace je HEPA 13. Filtry HEPA 14 a lepší se do vysavačů nepoužívají, protože průchodnost vzduchu by byla tak nízká, že by klesala efektivita přístroje. Ideální je tedy HEPA 13.
Účinnost vysávání
Účinnost vysávání udává, jak efektivní práce s vysavačem bude. Účinnost vysavače se odvíjí od jeho sacího výkonu v kombinaci s těsností vysavače a tvarem hubice. Rozděluje se účinnost vysávání tvrdých podlah a koberců. Parametry se vyjadřují na stupnici A až G, přičemž A je nejlepší a G je nejhorší. Tvrdé podlahy se obecně lépe vysávají, takže výsledky u koberců často můžou být nižší, protože vysavač musí nečistoty umět dostat z tkaniny. Legislativa ukládá výrobcům, aby vysavač zachytil alespoň 75 % nečistot z koberce a alespoň 98 % nečistot z podlah. Při nákupu se rozhodujte podle toho, k čemu chcete vysavač použít. Pokud máte v domácnosti pouze plovoucí podlahy nebo parkety vybírejte vysavač, který je vysoce efektivní při vysávání podlah. Naopak pokud máte pouze koberce, nesledujte účinnost vysávání podlah, ale koberců.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Energetická třída
V únoru 2019 zrušila Evropská komise nařízení o štítkování vysavačů a zakázala výrobcům a prodejcům energetické štítky nadále uvádět. Zároveň připravuje nové nařízení, na základě kterého by měla být povinnost energetického štítkování obnovena. Obecně tyto třídy popisují, jak šetrný přístroj je, jak efektivně využívá energii, a tedy svým způsobem také, jak výhodná je jeho spotřeba. Vyjadřuje se na stupnici A až G s tím, že třída A má ještě další kategorie (od A až po A+++). Třída A je nejlepší a G je nejhorší.
Hlučnost
Hlučnost se u vysavačů udává v decibelech (dB). Nejlepší modely na trhu, které mají dobrý výkon, regulaci a izolaci, se dostávají na hodnoty kolem 50 až 60 dB. Odpovídá to hlasitosti zapnuté televize. Často platí, že s klesající cenou dochází k nárůstu hlučnosti. Nejlevnější modely šplhají nezřídka až k 80 dB. To se dá srovnat s hlukem rušné ulice.
Příslušenství
Turbokartáč – je určen pro úklid koberců. Ideální je zejména pro odstranění zvířecích chlupů či vlasů, ale také účinně odstraní zašlapanou špínu. Obsahuje jeden nebo více rotačních válců s pevnými štětinami. Ty mohou být poháněny buď nasávaným vzduchem, nebo vlastním motorem. Turbokartáče s vlastním motorem nabízí vyšší výkon, ale za cenu vyšší spotřeby energie.
Hubice na tvrdou podlahu – hodí se na dlaždice, parkety, PVC atd. Kartáč má krátké štětiny, aby nedošlo k poškození podlahy.
Hubice na srst a chlupy – většinou má speciální kartáč či lapač na zvířecí srst.
Hubice na čalounění a textil – nemají žádný kartáč, ale jsou vybaveny sběrnými pásky, které zamezují poškození textilu během úklidu.
Hubice do špatně přístupných míst – speciální nástavec, který umožňuje vysávat i taková místa, kam se s běžnou hubicí nedostanete, ať už jsou to spáry, rohy, radiátory a další.
Mokré vysávání – funkce mokré vysávání umožňuje vysavači vysávat i tekutiny. Kromě toho můžete takové vysavače využít i pro vytření podlahy či šamponování koberců.
Teleskopická sací trubka – hodí se pro vyšší postavy a oceníte ji při vysávání horních rohů místností.
Indikátory – přístroj vám jejich prostřednictvím dává najevo, že je potřeba vyměnit sáček, vyprázdnit nádobu, nebo v případě akumulátorových vysavačů nabít baterii.
Systém Soft Start – zajišťuje plynulé startování vysavače. Snižuje se tak namáhání dalších součástek motoru, především hřídelí, protože otáčky přibývají postupně, ne najednou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Top produkty v kategorii vysavače – Heureka
Článek Žebříček nejprodávanějších vysavačů roku 2021 se nejdříve objevil na České návody.