Roháč obecný je největší evropský brouk, který žije v dutinách starých stromů a v mrtvých pařezech v lesích a hájích. V České republice byl rozšířen v listnatých lesích po celém území, dnes je však jeho výskyt lokalizován do několika oblastí. Nejhojněji se pak vyskytuje na jižní Moravě.

Sameček je větší, dorůstá délky 3,5 – 9 cm a má mnohem větší kusadla, která využívá k boji s dalšími samečky.


Samec roháče obecného

Samičky jsou mnohem menší a dorůstají délky jen okolo 3 – 4,5 cm.

Samice roháče obecného

Tento impozantní brouk žije velmi krátce, v řádu několika týdnů. S roháčem obecným se v přírodě můžeme setkat obvykle od května do srpna. Brouci jsou nejvíce aktivní ve večerních hodinách. Jejich pomalý let je doprovázen charakteristickým hluboce bzučivým zvukem. Samci létají mnohem častěji než samice.

Samička klade vajíčka do trouchnivějících kmenů dubů a dalších listnatých stromů, nebo do kompostu. Z vajíček se líhnou slepé larvy, které se živí rozkládajícím dřevem. Larvy mají měkké, krémově zbarvené průsvitné tělo se šesti oranžově zabarvenýma nohama a oranžovou hlavou, na které se vyjímají ostrá, hnědě zbarvená kusadla. Na svých nohách mají larvy kartáčky, které používají pro komunikaci s ostatními larvami stejného druhu. Vývoj larvy v dospělého brouka je velmi dlouhý, trvá 4–6 let. Larva se na konci svého vývoje zakuklí do kokonu vytvořeného z trouchnivějícího dřeva a hlíny. Asi po 3 měsících se vylíhnou dospělí brouci, kteří se odlétají pářit.
Dospělí brouci se živí nektarem a mízou z poraněných stromů. Přirozenými nepřáteli roháčů obecných jsou ptáci, jako je straka, sojka, datel, lišky, ježci a kočky.

Pohlavní dimorfismus samce a samice

Video bojujících roháčů obecných bylo natočeno na jižní Moravě