V Lotyšsku bylo vyrobeno a instalováno 45 hnízd pro puštíka bělavého a 37 plošin pro hnízdění výra velkého. Projekty byly realizovány v rámci projektové aktivity Fondu ochrany životního prostředí Lotyšska Zlepšení stavu druhů a stanovišť.
Členové LMĪB – fyzické i právnické osoby – požádali o účast v projektu majitele lesů. Majitelé lesů instalují každý rok do svých lesů a u venkovských domů stovky ptačích hnízd, ale toto byl první společný projekt na ochranu konkrétních druhů. Zástupkyně LMĪB Aiga Grasmane vysvětluje, že budky pro puštíka bělavého byly umístěny v pozemcích, které jsou zahrnuty do prioritních oblastí pro puštíka bělavého v Plánu ochrany druhů sov a nacházejí se v různých oblastech Lotyšska, většinou v jižním Latgale, Vidzeme a severním Kurzeme. Na druhou stranu výr velký jako největší sovovitý pták potřebuje prostorná hnízda. Podobně jako ostatní druhy sov si hnízdo nestaví sám, ale ve vhodném substrátu vyhrabává na zemi jamky pro pokládku, tyto snůškové jamky dosahují značných rozměrů: průměr 30-50 cm s hloubkou 6-23 cm. V takových místech je ohrožují různí predátoři a ptáci jsou zvláště citliví na vyrušování.
Puštík bělavý
V průběhu projektu byly v lesích členů LMĪB umístěny hnízdní budky a plošiny ve výšce 6-10 metrů ve větvích nebo kmeni stromů. Umělá hnízdiště byla instalována loni na podzim a na jaře zkontrolována na známky obsazenosti. Ze všech plošin jen jedna obsahovala dvě soví vejce, nejspíš sovy pálené. Jak přiznává Gaidis Grandāns, odborník na sovy zapojený do projektu, jde o významný příspěvek k ochraně těchto ptáků, protože hnízdiště mohou trvat i více než deset let a ptáci je postupně mohou najít a využít pro hnízdění. Puštík bělavý je v Lotyšsku a Evropské unii zvláště chráněný ptačí druh, který hnízdí v zarostlých lesích smíšených stromů a jehličnanů, které jsou málo ovlivněny hospodářskou činností.
Velikost populace v Lotyšsku se pohybuje mezi 1825 a 5381 hnízdícími páry. Puštík bělavý hnízdí ve velkých dutinách, polodutinách (pařezech) a starých hnízdech velkých dravců. Podle Gaidise Grandānse, odborníka na sovy spojené s projektem, je jakékoli umělé hnízdiště skutečnou investicí do ochrany přírody.
Kvalitně vyrobená a umístěná plošina pro sovy vydrží i více než 20 let. Soví plošiny využívají k hnízdění i další druhy ptactva (včetně zvláště chráněných): jestřáb obecný, kachnička karolínská, holub hřivnáč, různí ptáci – dutinoví hnízdiči. Snášky a počty vylíhnutých mláďat na umělých hnízdištích jsou vyšší než na přirozených hnízdištích. Pomocí umělých hnízdišť je možné zvýšit hustotu hnízdících druhů sov na daném území. Umělá hnízdiště poskytují možnost sbírat různá data o konkrétním druhu.
Platforma pro výry velké
Na druhou stranu se velikost populace výra velkého v Lotyšsku pohybuje kolem 8-73 hnízdících párů. Populace hnízdící v pískovcových výchozech téměř vymizela nebo mizí. Nebezpečnost vyhynutí tohoto druhu v Lotyšsku je podle mezinárodně uznávaných kritérií IUCN Critical Endangered (CR), protože jeho populace tvoří méně než 50 dospělých jedinců. Ve větším množství se vyskytuje na pobřeží Baltského moře a v bezprostřední blízkosti velkých mělkých jezer (Babītes, Kaniera, Engures)
Projekt ochrany výrů velkých byl realizován s financováním z Lotyšského fondu na ochranu životního prostředí ve výši 10 971,00 eur a se spolufinancováním LMĪB. Projekt ochrany puštíka bělavého byl realizován s finančními prostředky LVAFA ve výši 13 343 eur a se spolufinancováním LMĪB. Lotyšské sdružení vlastníků lesů je nevládní organizace. Sdružení vlastníků lesů sdružuje velké i malé soukromé vlastníky lesů, obchodní společnosti a obce, které les vlastní nebo legálně drží.
Zdroj: zinas.tv3.lv, FOTO: LATVIJAS MEŽA ĪPAŠNIEKU BIEDRĪBA, wikipedie