Microsoft už za několik dní uvolní systém Windows 11, kterým bude postupně nahrazovat současný Windows 10.
Během představení Windows 10 v roce 2015 Microsoft uvedl, že by se mělo jednat o finální verzi jeho operačního systému. Verze Windows 11 však ukázala, že tomu tak není a přinesl několik zajímavých novinek. Na co všechno se můžete těšit a jak se Windows 11 chovají na tabletech?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nový operační systém Microsoft Windows 11 je postaven na konzistentním, kompatibilním a známém základu Windows 10. Což je důležité z pohledu kompatibility aplikací, která bude na stejné úrovni. Nicméně už na první pohled se poměrně výrazně mění uživatelské rozhraní. Například se můžeme těšit na nové centrum akcí, lépe a konzistentněji vypadající systémové aplikace, výraznější využívání průhlednosti, nové animace, zvuky, ikony. Systém bude celkově rychlejší, lépe ovladatelný dotykem, perem i hlasem a přístupnější lidem s různými hendikepy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Windows 11 na tabletech
Výraznou změnou, která je patrná na první pohled je změna designu.
Oproti Windows 10 se chování systému Windows 11 kompletně změnilo, stejně tak i samotné ovládání. Přepínač mezi desktopovým a tabletovým režimem zmizel, na tabletech jsou zvětšené rozestupy mezi ikonami v Hlavním panelu, a také mezi ovládacími prvky ve vybraných aplikacích. Jelikož Widows 11 má větší rozestupy ikon v Hlavním panelu, může se stát, že neuvidíte všechny ikony otevřených aplikací.
Pokud máte hybridní zařízení, přechod probíhá automaticky a nelze ho nijak ovlivnit. Pokud jste měli ve Windows 10 otevřeno více aplikací najednou, mohli jste v hlavním panelu pomocí šipky mezi nimi listovat. To Windows 11 neumí, naposledy otevřené aplikace se v Hlavním panelu neobjeví a musíte je hledat v menu multitaskingu.
Start bez dlaždic
Aplikace nemusíte spouštět jenom z Hlavního panelu, k dispozici je i nabídka Start. Ta je na tabletech stejná jako na počítačích. Ikonické tlačítko Start se přesunulo na prostředek hlavního panelu, kde mu dělají společnost další nové funkce – jde o ikonku pro vyhledávání, přepínač virtuálních ploch a widgety. Nabídka Start má jednotnou velikost, takže si ji nemůžete na tabletech roztáhnout na celou obrazovku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dotykové rozhraní
Už ve Windows 8.1 a následně ve Windows 10 bylo rozhraní částečně přizpůsobené pro ovládání prsty. Tabletový režim ve Windows 10 pracoval pouze s gesty tažením ze stran displeje, jedenáctky přidávají i gesta kdekoliv na obrazovce. Bohužel tady praxe pokulhává. Gesta na touchpadu si můžete nastavit pro tři a čtyři prsty podle svého uvážení, na dotykovém displeji taková volba není.
Přepínání aplikací
Tažení třemi prsty shora dolů – ukáže plochu
Tažení třemi prsty zleva/zprava – přepíná mezi posledními dvěma aplikacemi
Tažení prsty zespodu nahoru – zobrazí okno multitaskingu/maximalizuje aplikace
Tažení čtyřmi prsty doleva/doprava – přepíná mezi plochami
Tažení čtyřmi prsty nahoru – ukáže seznam otevřených ploch
Nová gesta ze stran displeje
Tažení shora – uchopí otevřenou aplikaci za záhlaví
Tažením zleva – otevře widgety
Tažením zprava – otevře notifikace
Tažení zespodu – nedělá nic
V tabletovém módu Windows 10 se aplikace otevíraly v celoobrazovkovém režimu, u Windows 11 se otevírají v oknech. Z tohoto důvodu nefunguje původní gesto, kdy se tažením shora dolů aplikace zavřela. Pokud chcete aplikaci opětovně otevřít musíte se prstem trefovat do křížku. Tažením shora uchopíte maximalizovanou aplikaci za záhlaví a můžete s jejím oknem jezdit po obrazovce. Přichytávání ke stranám zůstalo a bylo vylepšeno, dvě aplikace bok po boku můžete používat i v režimu na výšku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Novinkou jsou také widgety, které bude možné upravovat, přemisťovat nebo odstraňovat. V tabletovém režimu se k nabídce widgetů dostanete gestem tažením zleva, přičemž jejich sloupec je možné maximalizovat na celou obrazovku. Gesto zprava otevírá notifikace, k otevření přepínačů nově slouží ikony sítě, hlasitosti a baterie nalevo od hodin v Hlavním panelu.
Dříve šlo na tabletu schovat hlavní panel gestem tažením ze spodní části displeje, ve Windows 11 to nelze.
Virtuální klávesnice
Rozložení kláves zůstává stejné jako u Windows 10. Nově si můžete klávesnici podbarvit tapetou, změnit velikost popisků, nebo odstranit ohraničení jednotlivých kláves. Novinkou je i nový řádek, skrze který se dostanete k emoji, animacím GIF, speciálním znakům nebo k historii schránky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Práce se stylusem
Vývojáři se zaměřili i na používání stylusu. Díky zlepšené hmatové odezvě bude práce s dotykovým perem ještě příjemnější, při klikání a úpravách nebo skicování uslyšíte a ucítíte vibrace. Od výrobce se zde nacházejí aplikace Whiteboard a Výstřižky, ale doplnit do tohoto seznamu lze jakoukoliv moderní či běžnou aplikaci.
Microsoft Store
Zcela nový je Microsoft Store, který nově pojme všechny typy aplikací včetně webových i androidových. Store byl velmi významně přepracován s ohledem na rychlost a dostal úplně nový design, který je mnohem vyladěnější a jednoduchý na používání. V obchodě Microsoft Store se brzy objeví například Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom, Canva a mnohé další.
Článek Windows 10 končí. Jaké budou 11 se nejdříve objevil na České návody.