V Lüderu se aktuálně nabízí mimořádně vzácná přírodní podívaná. Čáp bílý pojmenovaný Heinrich sdílí hnízdo s čápem černým. Není jasné, zda se tito dva množí. Po Heinrichově partnerce Ilse zatím není ani stopy.
Lüder – Heinrich je už na hnízdě nějakou dobu, ale kde je Ilse? To si v tuto chvíli klade řada obyvatel Lüderu. Čáp bílý už se svým partnerem připravil hnízdo pro plánovanou snůšku, ale jeho miláček se ještě neobjevil. Místo toho je v hnízdě, které Wolfgang Schulze zřídil před šesti lety na louce na okraji Lüderu, k vidění zvláštní přírodní podívaná. Vedle Heinricha se usadila na hnízdě samice čápa černého.
Čáp se velmi snažil najít novou partnerku s bílým peřím, uvádí Schulze z AZ. „Ze začátku samičku čápa černého zahnal, ale nakonec to vzdal. Teď jsou často spolu na hnízdě. Je to velmi zvláštní konstelace.“ „Vyfotit ty dva není tak snadné. Čápi černí jsou výrazně plašší a mají mnohem větší únikovou vzdálenost než čápi bílí. Nežijí na otevřených vlhkých loukách, ale staženi v lesích.
V letech 2019 až 2022 se v Lüderu rozmnožil pár čápů bílých. Pár odchoval šest mladáďat a dvojice byla pokřtěna jmény Heinrich a Ilse. Jejich hnízdo bylo vytvořeno v roce 2017 místní pracovní skupinou pro přírodu. Skládá se z proutěného koše na dřevěné tyči.
Nerovný pár objevila Eva Köhler v hnízdě poprvé 13. dubna. Nejprve myslela, že se čáp vrací domů, popisuje Eva Köhler své pozorování na webu okresní skupiny Uelzen Nabu. „Myslela jsem, že jsem na hnízdě zahlédla druhého čápa. Ve skutečnosti jsem dalekohledem viděla čápa černého vedle čápa bílého,“ sdělila.
Waldemar Golnik, odborník na čápy z Nabu Uelzen, je ohromen lüderským čapím párem. „To je velmi neobvyklé. V okrese Uelzen nikdy nic takového nebylo,“ potvrzuje na dotaz AZ. Ani z jiných částí Německa neslyšel, že by čáp bílý a černý žili společně v hnízdě. Příležitostně se husy šedé spářily s husami kanadskými. „Ale to, co se děje v Lüderu, je extrémně vzácné,“ říká Golnik.
Stále však není jasné, zda se oba čápi skutečně rozmnoží. Čáp bílý a černý by jistě mohli přivést na svět potomky společně. Toto je označováno jako hybridní plemeno, vysvětluje Golnik. „Je ale otázkou, zda se potomci pak budou moci rozmnožovat.“ Jak by ale potomci Heinricha a Ilse vypadali, kdyby nějací byli, nedokáže odborník na čápy říci.
Golnik také nepovažuje za vyloučené, že Ilse do Lüderu ještě dorazí. „Samci se vždy vracejí ze zimoviště o 10 až 14 dní dříve než samice a připravují hnízdo.“ Pokud by Ilse brzy dorazila do Lüderu, mohlo by dojít k bojům s čápem černým. „Vnímala by ji jako soupeře,“ vysvětluje Golnik.
Těší ho, že se čápi usadili i na dalších místech ve čtvrti Uelzen. Pár se v současné době rozmnožuje ve Westerweyhe a Bode. „Do Stederdorfu dorazili také dva čápi. Hnízdo je na komíně staré řeznické školy. Dva čápi se již spářili,“ říká Golnik. Nyní musíme počkat, zda se tak stane i v Lüderu. „Bylo by skvělé, kdyby se to stalo.“
Zdroj: az-online.de
Foto Čáp bílý Heinrich se svou novou partnerkou v hnízdě na okraji Lüderu. Není to ale jeho příbuzná Ilse, ale čáp černý.