Hnízdo orlovců říčních se nachází v Charlo, v Montaně.
Orlovci odletěli do zimoviště, ale hnízdo nezůstává prázdné. V nočních hodinách se na hnízdě objevuje pár výrů virginských. Sloup u hnízda využívají jako pozorovatelnu a samotné hnízdo jim slouží jako „jídelní stůl“.
Již více než 25 let se Výzkumný ústav sov (ORI) věnuje vědeckému výzkumu sov – jejich ekologii a vztazích mezi lokalitami. Protože sovy jsou chronicky nedostatečně prozkoumány a špatně pochopitelné, snaží se poskytovat vysoce kvalitní dlouhodobé studie a poznatky využívají k podpoře ochrany. Výzkumný ústav sov je neziskovou organizací, osvobozenou od daně a je primárně financován granty od nadací, korporací a jednotlivců.
Výr virginský
Výr virginský je statný a velký pták. Obývá severní, střední i Jižní Ameriku. Je to velice přizpůsobivý pták s velkým rozsahem rozšíření. Samice jsou o něco větší než samci. Dospělé sovy mají velké ušní chvostky, rudohnědou tvář a bílou skvrnu na hrdle. Vrchní část těla je kropenatá, spodek těla tvoří žlutohnědé svislé vlnkování. Ušní „chvostky“ tvoří pouze pera a nijak nesouvisí se sluchovým ústrojím. Mají skvělý sluch, který jim umožňuje nalézt přesné umístění jejich kořisti.
Období páření se liší spolu s areálem rozšíření, může začínat už v lednu a únoru. Páry většinou využívají opuštěných hnízd od jiných druhů ptáků, někdy hnízdí v dutinách či na skalních útesech.
Samice snese nejčastěji bílá 2-3 vejce, je-li dostatek potravy tak i 6, oba rodiče na nich sedí zhruba 35 dní.
Online přenos.:
Videozáznamy:
Mladý výr virginský strávil nějaký čas v Charlu a doufal, že máma nebo táta přijdou s občerstvením.
Samička výra virginského přilétá na kůl nad hnízdem
Záběry samičky zblízka
Sameček s kořistí
Samička se samečkem na klu, po chvilce přilétá mládě, které si pak užívá sněhovou nadílku na hnízdě
Zdoj: Osprey Nest – Charlo Montana, Arlene Beech