Telefon se vybije vždycky, když to člověk potřebuje ze všeho nejméně. Pro takové situace se hodí mít po ruce powerbanku – malá, přenosná krabička, která vám vaši elektroniku dobije kdekoliv a kdykoliv. Člověku se s ní mnohonásobně ulehčí život. A jelikož se stane vaším dobrým pomocníkem, kterého budete využívat opakovaně, je dobré během nákupu pečlivě zvážit, která pro vás bude ta nejlepší. Sepsali jsme pro vás několik parametrů, kterým je nutno věnovat pozornost.
Kapacita baterie
Věnovat pozornost kapacitě je zásadní. Ta nám řekne, kolikrát dokáže powerbanka naše zařízení nabít, popřípadě kolik zařízení kromě toho našeho zvládne nabít. Kdybychom ji někomu půjčili. Doopravdy štědrou porcí je výdrž o hodnotě 20 000 mAh. Je to jedna z největších hodnot, kterou můžou powerbanky mít. U tohoto typu je ale nutné zvážit jedno velké minus. V případě, že byste někam letěli, mohli byste mít u leteckých společností problém. Nerady takové zařízení berou na palubu a i do nákladového prostoru. Mohlo by se vám stát, že neodletíte.
Pokud nechcete takové nepříjemnosti řešit, je lepší sáhnout po powerbance s kapacitou 10 000 mAh. Je to taková zlatá střední cesta. Určitě vám tato kapacita velmi dobře poslouží, dokonce zvládne několikero nabití, ale zároveň vás problémy u aerolinek určitě nečekají. Nákup nižších kapacit než je 10 000 mAh je třeba zvážit. Tato hodnota není kdovíjak vysoká a vystačí jen na občasné nabíjení. Výhodou je její malá velikost a velmi nízká váha, v kabelce nebo tašce o ní nebudete vůbec vědět.
Rychlost nabíjení
Další velmi důležitý parametr je rychlost nabíjení, na který má vliv hodnota výstupního proudu. Zpravidla mají powerbanky dva výstupy, jeden s vyšší (2,1 A) a jeden s nižší (1 A) hodnotou. Tyto hodnoty platí když se nabíjí dvě zařízení zároveň, pokud nabíjíte ale jen jedno, jsou některé powerbanky schopné nabíjet až rychlostí 2,4 A. Význam tohoto parametru se je tedy jasný – čím nižší výstupní hodnota, tím nižší rychlost nabíjení. A pokud by takové nabíjení bylo hodně pomalé, ztrácí powerbanky svůj význam.
Podstatným prvkem při výběru by měla být i rychlost nabíjení samotné powerbanky. Modely s vyšší kapacitou se logicky budou nabíjet déle. Avšak i ty s vyšší kapacitou (kolem 10 000 mAh) můžou plně obnovit svoji výkonnost do tří hodin, pokud si pořídíte takovou, která má vysokou rychlost nabíjení. Je pravděpodobné, že nabíjení powerbank probíhá, když má člověk čas nebo během noci, proto je určitě lepší dát přednost vyšší hodnotě výstupního proudu.
Rozměry a hmotnost
Parametr důležitý hlavně z hlediska praktičnosti. Powerbanky s vysokou kapacitou bude větší a těžší. Na běžné každodenní nošení se tedy moc nehodí. Využití najdou spíše během dlouhých cest nebo turistice. Je vhodné zvážit zda vám stačí spíše menší kompaktní model, nebo budete potřebovat nabíjet hodně zařízení.
Vstupy a výstupy
Pozornost byste měli věnovat i vstupům a výstupům, které powerbanka má. Většina modelů nabízí výstupy klasickými USB porty (přesněji USB-A). Pro své vlastní nabíjení využívají micro USB konektor. Novější modely mohou nabídnou i konektor USB-C, popřípadě konektor Lightning (proprietární konektor společnosti Apple).
Dalším z fenoménů dnešní doby jsou bezdrátové powerbanky. Jedná se o velmi univerzální řešení, které řeší všechny problém s výběrem správných portů a konektorů.