Batohy nebo aktovky se stanou nejdůležitější pomůckou každého školáka. Budou ho používat prakticky denně a to znamená, že je velmi důležité pečlivě vybírat. je nutné si uvědomit, že díky tomu, že je děti budou nosit na zádech, nesprávný kus může mít vliv na postoj dítěte a následně i na vývoj páteře. Vlastností, které můžete brát při výběru v potaz je mnoho, ale my se zde zaměříme na dva nejpodstatnější – na anatomii a bezpečnost. 

Anatomie

Na tvarování tašky berte ohled vždycky. Měla by dobře sedět, poskytovat oporu a příliš nositele nezatěžovat. Právě podcenění tohoto prvku zadělává na budoucích problémech se zády – špatný vývoj páteře, skolióza.

Zadní část batohu by měla přirozeně kopírovat křivky páteře a poskytovat zádům dostatečnou oporu. Bederní část by tedy měla být vyklenutá, kdežto hrudní prohloubená. Důležité je se věnovat i polstrování. To musí být přítomno kvůli pohodlí nositele, ale zároveň nesmí být příliš měkké, aby se nemačkalo a nepřestalo plnit svoji funkci. Zaměřte se i na to zda má polstrování průduchy, které brání pocení zad.

Popruhy by měly být alespoň 4 cm široké, 70 cm dlouhé a samozřejmě také polstrované, kvůli pohodlí. Každé popruhy by měly mít nastavitelnou délku, aby se plně přizpůsobily dítěti. Občas můžete narazit na batohy s popruhy kolem hrudníku nebo beder. Ty mají bránit sklouznutí z ramen a ocení je především rodiče s aktivními dětmi. I nastavení délky popruhů má svá pravidla. Horní část batohu by měla být v úrovni ramen a ta spodní by neměla přesáhnout hranici boků. Taška se nesmí na zádech nijak pohybovat ani se svažovat k jedné straně. Správně by se taška měla dotýkat klíční kosti asi v půlce, rozhodně nesmí být přímo u krku. Mohlo by dojít k odření.

Zaměřte se i na hmotnost aktovky. Děti v nich budou nosit učebnice a jiné pomůcky, váha by měla tedy být co nejnižší. Podle normy ČSN 79 6506 nesmí tašky pro děti na prvním stupni přesáhnout váhu 1 200 g a 1 400 g u žáků na druhém stupni. Je ovšem možné sehnat modely i s vahou jen kolem 800 g.

Bezpečností prvky

Další vlastnost, kterou byste měli vždy zvažovat. Batoh by měl být vybaven hned několika bezpečnostními prvky. Těmi se myslí reflexivní pruhy, odrazy nebo nášivky. Musí být umístěné ze všech stran včetně popruhů. Berte ohled i na kvalitu materiálu, ze kterého je taška vyrobena. Každý renomovaný výrobce si na tomto bodu zakládá a nestane se vám, že byste narazili na nekvalitní výrobek. Stejnou jistotu ale nemáte při nákupu batohu z méně důvěryhodných zdrojů, například z tržnice. Takové výrobky mohou postrádat všechny anatomické i bezpečností prvky výše zmíněné. A vašemu dítěti to může velmi uškodit. Hodí se tedy zainvestovat do kvalitního školního batohu.