Vlci v česko-polském pohraničí Královéhradeckého kraje už počtvrté vyvedli mladé. Vlčí populace je tam stabilní, řekl ČTK Miroslav Kutal z Hnutí Duha. Dvě letošní vlčata v létě zaznamenala fotopast ve Vraních horách u česko-polské hranice na Trutnovsku, které navazují na oblast Broumovska. Teritorium smečky, která čítá podle odhadů pět až sedm vlků, se táhne od Teplic nad Metují v západní části Broumovska až po východ Krkonoš. Takzvanou jádrovou oblastí smečky jsou Vraní hory.

Další smečka, která zasahuje do oblasti CHKO Broumovsko, má jádrovou část teritoria v Národním parku Góry Stolowe v Polsku. Její pravděpodobní členové jsou pozorováni nejčastěji v okolí Broumovských stěn. Stopy dvou jedinců nalezly Vlčí hlídky také v Javořích horách u Ruprechtic,  vlk byl pak dokonce vyfocen turistou u vyhlídky na Ruprechtickém špičáku, v červnu 2019. Javoří hory jsou tedy další možnou oblastí výskytu  smečky, společně s nedalekými polskými Sovími horami, kde byly v zimním období stopy vlků také nalezeny.

Javoří i Vraní hory jsou klidné pohraniční oblasti s nízkou turistickou návštěvností a s dostatkem přirozené vlčí kořisti. Turisticky atraktivnější Broumovské stěny navazují na rozsáhlejší Národní park Gór Stolowych v Polsku, kde má před lidskými zásahy přednost divoká příroda a je tedy ideálním místem i pro rozmnožování vlků.

V severním pohraničí Královéhradeckého kraje a na přilehlém území Polska žije podle odhadů ve dvou smečkách až 15 vlků.

Vlci se do česko-polského pohraničí na severu Královéhradeckého kraje rozšířili zřejmě z Lužice v polsko-německém pomezí, patří k takzvané populaci nížinných vlků. Vědci získávají vzorky pro zjištění DNA vlků z pobytových stop, které většinou zajišťují v terénu tzv. Vlčí hlídky.

Záznam vlčí smečky z léta 2016

zdroje: ctk.cz, hnutiduha.cz

fotografie: selmy.cz

 

Číst dál