Správné a pravidelné větrání je velmi důležité v každém ročním období. Podle odborníků na zdraví životní styl máte v domácnosti často horší vzduch než je venku. Proto je nezbytné pravidelně větrat. Jak správně větrat v zimě a přitom neplýtvat drahocenným teplem?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak správně v zimě větrat
Nedostatek čerstvého vzduchu ovlivňuje naše psychické rozpoložení a zdraví. Způsobuje nesoustředěnost, podrážděnost, bolest hlavy, pálení očí, únavu, a může vést k častějšímu onemocnění horních cest dýchacích a k rozvoji alergií. Pokud v zimě nevětráte správně a pravidelně, může to vést k hromadění škodlivých látek, které jsou pro nás nebezpečné, ale také k vlhkosti ze které vzniká plíseň. V místnostech, kde je vysoká vlhkost vzduchu, je třeba pravidelně větrat, a to v každém ročním období.
V zimě větrejte krátce, ale intenzivně. Několikrát denně otevřete na několik minut okno dokořán. Vzduch se rychle vymění a odejde přebytečná vlhkost, ale nestačí se ochladit nábytek a stěny. Pokud je to potřeba, nebojte se udělat na chvilku průvan. Koupelnu a kuchyni vyvětrejte častěji, aby se v nich nedržely výpary zbytečně dlouho. V zimě není efektivní větrat tzv. ventilačkou nebo mikroventilací, zbytečně ochlazuje rámy oken, stěny i nábytek.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nadbytečná vlhkost
V zimním období hraje velkou roli stejně jako obnova čerstvého vzduchu i vyvětrání nadbytečné vlhkosti. V zimě mohou vznikat u nedostatečně těsnícího okna kvůli nestejnoměrné teplotě tzv. tepelné mosty, kde hrozí při vyšší vlhkosti vznik plísní. Nedostatečně těsnící okno se začne rosit, při nízkých venkovních teplotách může vlhkost na okně zmrznout a vytvořit ledovou vrstvu na vnitřní straně okna.
Odborníci udávají, že zde platí pravidlo 21–50. Při teplotě 21 °C se tedy ideální vlhkost pohybuje do 50 %. Aktuální hodnotu vlhkosti v domácnosti můžete sledovat na vlhkoměru, určený k zabudování, který seženete zhruba za 200 korun. Digitální pak od 250 korun výše.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Mikroventilace
Odborníci nedoporučují větrání mikroventilací v zimě. Při dlouhodobém otevření mikroventilace se místnost pořádně nevyvětrá. Naopak prochladne stěna kolem oken a z bytu bude unikat teplo. Při mrazech by navíc mohla v okně zamrznout vlhkost a okno poškodit.
Článek Větrání v zimě je důležité. Ale pouze při správném postupu se nejdříve objevil na České návody.