V Lužických horách se v současné době pohybují přinejmenším čtyři vlci. Zachytily je tam fotopasti ekologické organizace Hnutí Duha
Dobrovolníci Vlčích hlídek monitorují výskyt velkých šelem v Lužických horách od roku 2016. Na přelomu roku 2018 a 2019 dobrovolníci zapojení do monitoringu velkých šelem v tamních horách zaznamenali tři vlky.
V únoru 2019 však jednoho z těchto vlků srazil automobil poblíž České Kamenice. Šlo o dospělou vlčici, jejíž pitva podle hnutí prokázala, že samice se s největší pravděpodobností v předchozím roce rozmnožovala. Pitva také u vlčice potvrdila onemocnění prašivinou.
„Během léta 2019 se již nepodařilo získat důvěryhodné informace o dalším možném rozmnožování vlků v Lužických horách. O to větší překvapení přinesla letošní zima, kdy se na záznamech z fotopasti podařilo zachytit za sebou čtyři různé vlky“, uvedli ekologové.
Vlk plní v lesních ekosystémech důležitou regulační, selekční a případně i sanitární funkci u populací divokých kopytníků, resp. spárkaté zvěře. Tím přímo ovlivňuje stav lesa a udržuje v něm přírodní rovnováhu.
Novodobý výskyt vlků je v Česku registrován například také v Českém Švýcarsku, kam se před zhruba osmi lety vlci vrátili asi po 250 letech. Od té doby se ale řešilo i několik případů, kdy vlci napadli hospodářská zvířata a napáchali škody především v Labských pískovcích. Kolik vlků v Českém Švýcarsku žije, nelze podle ochránců přírody s jistotou říct, protože jejich teritorium je širší a pohybují se mezi Českým Švýcarskem, Labskými pískovci, Lužický a Krušnými horami.
Hnutí Duha chce také prověřit výskyt vlků také v Českém ráji a okolí, a to v souvislosti s nedávno sraženou psovitou šelmu, pravděpodobně vlkem, u Turnova. Uhynulé zvíře lidé našli v lednu nedaleko čtyřproudé silnice 35 u Turnova a šelmu pak převezli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ke zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze.
Vlci žijí v rodinných smečkách o velikosti pět až deset kusů. Roční až dvouletá mláďata pak smečku opouštějí a hledají si nová teritoria. Do Čech vlci migrují ze sousedního Německa.
Vlk se na první pohled podobá německému ovčáckému psu, liší se však od něj v několika drobnostech. Má širší a zašpičatělejší hlavu, šikměji postavené oči a kratší, výrazně trojúhelníkovité uši.
Videozáznam z fotopasti
Zdroj: Šelmy.cz / youtube.com, ČTK