Na území České republiky stále platí nouzový stav z důvodu zhoršené epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2. S ohledem na nařízení vlády a vyhlášením nouzového stavu museli provozovatelé wellness center, bazénů a saun uzavřít poskytované služby. Stále více lidí si proto pořizuje do svých domovů domácí saunu. Saunování má spoustu blahodárných účinků na lidský organismus, dodá tělu potřebné teplo a energii, pocením nás zbaví toxinů a podpoří imunitní systém. V článku se dozvíte, jakou domácí saunu vybrat, jaké má sauna účinky na naše zdraví a mnoho dalších informací.

Co je sauna?

Pojem „sauna“ pochází z finštiny, v níž toto slovo označuje malou místnost nebo objekt, který je vytápěn kamny na dřevo či elektrickými kamny na vysokou teplotu od 60 do 120 °C, případně infra panely. Sauna je vyložena odolným dřevem a je velmi dobře izolována. Saunování má pozitivní účinky na psychiku člověka i na regeneraci celého organismu. V sauně se uvolní unavené svaly, zklidní mozek a vyplaví hormony štěstí. Proto je saunování oblíbené hlavně v zimě, kdy málo světla a chlad způsobuje úzkosti a deprese.

Jak sauna prospívá zdraví

Saunování je druhem termoterapie, využívá zvýšené zátěže organismu, kdy se tělo ohřeje nad normální tělesnou teplotu. Má vliv na celou řadu tělesných orgánů, např. na kůži, zpomaluje stárnutí, na kardiovaskulární systém, posiluje srdce, na pohybový aparát, psychiku, podporuje prokrvení organismu a tím zlepšuje hojení ran, ale zejména na dýchací cesty a chrání před civilizačními chorobami.

Vliv sauny na psychiku

Kromě fyzického zdraví má sauna také pozitivní vliv na psychický stav člověka, podporuje dobrou náladu vyplavováním endorfinu. Má příznivý vliv na neurovegetativní systém, člověk se uvolní, zapomene na běžné starosti, zbaví se tak stresu, migrény, tísnivých pocitů, neklidu a nechutenství.

Vliv sauny na dýchací cesty

Saunování má blahodárný vliv na uvolnění dýchacích cest. Vlivem saunování dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu a ke zvýšení tvorby obranných látek přímo na sliznici.

Vliv sauny na pokožku

Další skvělou věcí na saunování je jeho příznivý vliv na pokožku., to ocení zejména ženy. Teplota sauny prokrví pokožku a odstraní odumřelé vrstvy kůže a nečistoty. Zvýšené prokrvení kůže oddaluje stárnutí. Dojde k lepší obnově a pleť bude hladká a jemná. Díky intenzivnímu pocení se otevřou všechny póry a toxiny se vyplaví z těla ven. Pleť se krásně vyčistí. Obnovuje lymfatické cesty a blahodárně působí na celulitidu. Saunování přispívá také k výživě vlasových kořínků, čímž pomáhá k jejich hebkosti a růstu.

Jak často a kdy chodit do sauny?

V boji proti mnoha civilizačním chorobám lékaři radí pravidelně regenerovat a pročišťovat organismus a zvyšovat jeho obranyschopnost. Sauna je vhodná pro zdravé osoby, ale pro lidi s chronickými onemocněními nemusí vždy být nejvhodnější. Proto by všichni chronicky nemocní a zejména lidé trpící nemocemi srdce a vysokým krevním tlakem měli saunování předem konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Do sauny byste také neměli chodit s nachlazením. Jestliže vás začíná bolet v krku a máte ucpaný nos, saunování vám více uškodí než prospěje a kvůli střídání teplot se nemoc rychle rozšíří. Jakmile však nemoc zmizí, díky sauně z těla zmizí i poslední pozůstatky virů.
Denní saunování není vhodné, protože by se z těla vylučovalo velké množství minerálů. Obvykle se doporučuje chodit do sauny dvakrát až třikrát týdně.
Do infrasauny se doporučuje chodit ráno, ranní vypocení a následná sprcha vám dodá energii na celý den. Pokud máte problémy se spánkem, použijte infrasaunu večer, tělo se uvolní a bude se vám lépe usínat a spát. Infrasaunu nepoužívejte těsně po cvičení, počkejte až se vaše tělo ochladí.
Finskou saunu využívejte navečer. Tělo se po celém dni uvolní, příjemně si odpočinete a bude se vám lépe usínat.

2 typy domácích saun

Finská sauna

Finská sauna – jde o tradiční saunu, kterou určitě znáte. Jedná se o suchou saunu, vyloženou dřevem, kde dochází k ohřívání vzduchu na teploty mezi 60 a 120 °C. Finskou saunu vyhřívají zpravidla elektrická kamna, na kterých jsou umístěny kameny, které je potřeba čas od času polít vodou aby se vzduch zvlhčil ( zhruba na 12–40 %, podle toho, jak poléváte kameny). Rozměry sauny se liší podle počtu míst. Na trhu jsou k dostání dvojmístné až šestimístné finské sauny. Od velikosti sauny se také odvíjí její cena. Domácí finská sauna se dodává rozložená v krabicích. Její složení je poměrně jednoduché, pokud zvládnete sestavit nábytek, zvládnete i saunu.

Výhody a nevýhody finské sauny

Výhody
Okamžitá kontrola vlhkosti i teploty
Příznivý vliv na psychický i fyzický stav těla
Pozitivní vliv na respirační potíže
Nevýhody
Předehřátí sauny trvá kolem 20–30 minut
Dražší provoz než infrasauna
Vyšší náchylnost k plesnivění (nutno větrat)

Pro koho je finská sauna vhodná a kdo by jí neměl navštěvovat

Finská sauna je důležitou složkou prevence nachlazení. Pravidelným saunováním se zbavíte opakujících se viróz i nachlazení. Saunování představuje pro tělo jistou zátěž. Před saunováním byste měli být vyspalí, najedení a napití. Finskou saunu mohou navštěvovat i kojící a těhotné ženy. Do sauny můžete vzít i děti. Pomůžete jim tak zvýšit imunitu. Předtím se ale raději poraďte s pediatrem, jak dlouho a do jaké teploty můžete dítě do sauny vzít. Malé děti neumí příliš dobře ovládat svou tělesnou teplotu a hrozí jejich přehřátí.
Saunování nevyužívejte, pokud nejste v dobrém zdravotním stavu. Váš organismus bude vystaven vysoké teplotě, jež by vám například během chřipky nebo nachlazení neudělala dobře. Pokud trpíte onemocněním srdce a krevního oběhu, saunování se vyhněte, srdeční tep se v sauně zvyšuje o zhruba 30–75 %. Do sauny byste určitě neměli chodit, pokud máte gynekologické potíže, nebo trpíte nějakou kožní chorobou.

Pravidla pro saunování ve finské sauně

Před samotným saunováním se osprchujte a připravte si osušky na otírání potu. Stejně tak se do jedné můžete zabalit, a zvýšit tak tělesnou teplotu. Vezměte si sebou masážní houbou či žínkou z přírodních materiálů. V sauně dýchejte jen ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a začala by vás bolet hlava. Nejlepší poloha v sauně je v leže. Celé tělo tak bude prohříváno na stejnou teplotu. Až se začnete potit, masírujte tělo houbou, odstraníte tak odumřelé buňky. Obecně se doporučuje saunovat 10–15 minut. Po saunování celé tělo včetně hlavy ochlaďte v bazénku, nebo sprše. Aby měla sauna ten správný účinek, opakujte proceduru „teplo / chlad“ 3×. Během saunování je potřeba hodně pít, nepopíjejte alkohol, pijte čistou vodu nebo vodu s citronem. Po dokončení saunování chvíli relaxujte a nechte se ochladit vzduchem. Poté se osprchujte vlažnou vodou – není třeba používat sprchové gely, které by mohly ucpat otevřené póry. Po saunování nezapomeňte doplnit tekutiny, ideálně sklenicí vody.

Nejprodávanější finské sauny dle Heureka. cz

HealthLand DeLuxe HR 4045

KARIBU RODIN

KARIBU SANDRA

KARIBU SELENA

Domácí infrasauna

Infrasauny si do svých domovů pořizuje čím dál více lidí, nabízí příjemnou relaxaci, ale mají i pozitivní vliv na naše zdraví. Infrasauna oproti tradiční finské sauně využívá k prohřívání těla jiného principu.
V infrasauně jsou instalovány infračervené topné panely, které vyzařují infračervené paprsky, infračervené záření neohřívá vzduch, ale proniká až 4 cm pod kůži. Díky tomu dokáže prohřát celé tělo snadněji než finská sauna. Teplota v Infrakabině se pohybuje max. do 60°C, vlhkost kolem 30 – 50%,, ale tělo se potí až 3x více než ve finské sauně. Infračervené záření je navíc velice podobné slunečnímu svitu, jen bez jeho negativních projevů. Saunování v infrasaunách probíhá vsedě, aby paprsky mohly pokrýt velkou část povrchu těla.
Pomocí IR paprsků dochází k hlubokému prohřátí svalů a jejich celkové regeneraci a tím také k detoxikaci organismu. Dochází k posilování nejen svalového tonusu a kardiovaskulárního systému, ale i k celkovému posílení imunity, uvolnění dýchacích cest, pozitivně působí na psychiku, ovlivňuje hojení ran, podporuje elasticitu kůže atd.
Stejně jako finské sauny se infrasauny dodávají jako skládačka. Jejich sestavení není náročné, při troše zručnosti to zvládnete sami.

Výhody a nevýhody infrasauny

Výhody
Saunovat se můžete téměř ihned po zapnutí
Levnější provoz než finská sauna
Vyhřívá tělo zevnitř
Vhodné pro kardiaky, astmatiky atd.
Nevýhody
Nízká teplotu v sauně.
Saunování pouze v sedě
Nemožnost zvlhčení vzduchu poléváním kamenů.

Pro koho je infrasauna vhodná

Infrasaunu mohou využívat i děti od tří měsíců věku a také osoby, pro které není saunování ve finské sauně vhodné. Organismus v infrasauně není zatěžován okolním horkem, saunování je tedy vhodné i pro kardiaky, lidi s vysokým či nízkým krevním tlakem a astmatiky. Saunování v infrakabině je výborným pomocníkem v boji s obezitou i s respiračními chorobami. Dokonale kompenzuje stres, má blahodárné účinky na pleť a pomáhá odstraňovat celulitidu.

Čas v infra sauně

Oproti finské sauně se do infrasauny chodí jen na jeden cyklus dlouhý 30 – 45 minut bez přerušení. Pít lze i během saunování. Na konci je třeba ochladit se ale jen vlažnou vodou, sprchovat se musíte bez mýdla, jinak by se ucpaly póry.

Pravidla pro saunování v infrasauně jsou jiná než pro saunování ve finské sauně.

Před saunováním se osprchujte a omyjte. Osušte do sucha. Do sauny si vezměte ručník a masážní houbu nebo žínku z přírodního materiálu. K pocení dochází zhruba po 15 minutách. Saunujte se v sedě. Po saunování počkejte až tělo vychladne, teprve poté si dejte vlažnou sprchu. Nepoužívejte mýdlo, mohly by se zanést póry. Doplňte tekutiny, nejlépe čistou vodu.

Podle čeho vybrat infrazářič

Dva druhy základního rozdělení

Podle vlnové délky infrazářiče
Podle materiálu infrazářiče

Vlnová délka infrazářiče

Infrazářiče se podle vlnové délky dělí do 3 kategorií:

IR-A – infračervené záření v krátkých vlnách, 0,7–1,4 mikrometry. Záření proniká až do podkoží a má největší účinek na lidské zdraví.
R-B – infračervené záření ve středních vlnách, 1,4–3 mikrometry. Záření má výrazné účinky, ale neproniká tak hluboko jako IR-A záření.
R-C – infračervené záření v dlouhých vlnách nad 3 mikrometry. Chybí výraznější účinky, protože ohřívá jen kůži.
Čím kratší je vlnová délka, tím hlouběji pronikne do lidské tkáně a tím větší má účinek.

Materiál infrazářiče

Keramické infrazářiče se ohřívají na teplotu 250–300 stupňů, rychle se zahřívají a jejich životnost je přibližně 60 let. Mají nízkou pořizovací cenu, ale o něco vyšší spotřebu. Vydávají obvykle dlouhovlnné záření, tedy IR-C.
Světelné keramické infrazářiče – mají povrchovou teplotu mezi 300 a 500 °C, k tomu navíc vyzařují i světlo. Díky tomu nabídnou ještě lepší zdravotní účinky. K výhodám patří rychlý ohřev a trvanlivost zhruba 60 let. Obvykle vydávají středněvlnné a dlouhovlnné záření, tedy IR-B a IR-C.
Karbonové infrazářiče – mají ideální povrchovou teplotu mezi 70 a 170 stupni. Lépe distribuují teplo a jsou efektivnější. Mají vysokou životnost, až 90 let. Vydávají obvykle středněvlnné záření, tedy IR-B. Jejich výroba je dražší, což se odráží na ceně.
Infrahalogenové lampy – zahřejí se prakticky okamžitě, mají téměř neomezenou životnost a dokážou vysílat tři pásma vlnových délek, tedy jak IR-C, IR-B, tak i IR-A. Mají tak ještě lepší zdravotní účinky. Jsou dražší než ostatní uvedená topidla.


Cena domácích saun se odvíjí od typu sauny a kapacity. V nabídkách narazíte na sauny pro jednu osobu, stejně tak ale můžete vybavit svou domácnost inrfasaunou doslova pro celou velkou rodinu. Saunu pro jednoho už seženete kolem 15 000 Kč. Pokud chcete trochu pohodlí a lepší vybavení, připravte si alespoň 30–50 tisíc. Horní hranice se pak pohybuje vysoko nad 100 tisíc Kč.

Mnoho lidí, kteří se rádi saunují a záleží jim na jejich zdraví si instaluje finskou či infrasaunu v bytech a domech. Obzvláště v této době, kdy nelze jít do veřejné sauny. Domácí sauna vám ušetří mnoho času, saunování si užijete v pohodlí domova podle libosti kdykoliv se vám zachce.

Nejprodávanější infrasauny dle Heureka. cz

Belatrix Vista 2

Marimex Smart 1000 M 11105625

Marimex Trendy 2001 L 11105611

France Apollon 2

Marimex Popular 3001 L 11105637

Článek Užijte si saunu v pohodlí domova se nejdříve objevil na České návody.