Tyčový mixér v dnešní době patří mezi základní výbavu každé domácnosti. Vyniká praktičností, všestranností a kompaktními rozměry. Tyčový mixer zvládne šlehat, hnětat, mixovat i drtit. S tyčovým mixérem můžete připravit různé pokrmy, krémové polévky a omáčky, dětskou výživu, koktejly, ledovou tříšť a další pochutiny. Je nenáročný na skladování a údržbu. Jaký tyčový mixér si vybrat, aby byl cenově dostupný a splnil všechna vaše očekávání?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč si pořídit tyčový mixér
Možnosti použití tyčového mixéru jsou širší než u klasického stolního mixéru, a to zejména díky konstrukci a tvaru, které umožňují mixovat přímo v hrnci či jiné nádobě. Při použití se tyčový mixer drží v ruce, dolní část je zakončená rotujícími čepelemi a noří se do pokrmu či nápoje. Po práci jednoduše odejmete nástavec a opláchnete jej.
Tyčový mixér tvoří rukojeť a sada nástavců, díky kterým můžete mixér používat k mnoha úkonům. Součástí sady jsou také obvykle speciální mísy vhodné na mixování.
Co zvládne tyčový mixer
Mixuje – připravíte tak lahodné krémové polévky a omáčky nebo dětské přesnídávky
Šlehá – díky speciálnímu nástavci v podobě šlehací metly zvládnete ušlehat šlehačku nebo sníh z bílků.
Seká – speciální nádobu s nožem na sekání využijete na drcení ledu, ořechů, nebo pro sekání zeleniny, bylinek a dalších surovin.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jaký tyčový mixér vybrat
Tyčový mixér bez příslušenství
Nejlevnější modely nabízejí samotné tělo přístroje a jeden základní mixovací nástavec s ocelovými noži. Zvládnou běžné mixování omáček, polévek a přesnídávek. Jsou vhodné především pro nenáročné uživatele, kteří potřebují převážně mixovat nebo mají ostatní potřebné funkce u dalších mixérů či kuchyňských robotů. Výhodou je nízká pořizovací cena a skladnost. Nevýhodou omezený rozsah funkcí.
Tyčový mixér s příslušenstvím
U dražších modelů najdete bohaté příslušenství, třeba šlehací metličky, mixovací nádobu, za pomocí které můžete připravovat smoothie, nástavce na sekání a drcení, speciální sekáčky, mísy pro sekání zeleniny. Výhodou tyčového mixéru s příslušenstvím je především to, že má velké spektrum využití, nahradí šlehač nebo klasický mixér. Nevýhodou je, že díky příslušenství vyžaduje větší úložný prostor a vyšší pořizovací cena
Plastový nebo nerezový tyčový mixér?
Tyčové mixéry se vyrábí z plastu nebo nerezu. Plastové mixéry jsou většinou levnější než kovové. Nerezové mixéry jsou kvalitnější, ale musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Při výběru zvažte, zda budete mixér používat pouze k občasnému mixování, nebo pravidelně připravovat polévky a omáčky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Plastový tyčový mixér
Plastové tyčové mixéry mají vyrobené držadlo i nástavce z plastu. Výhodou je nižší cena a hmotnost oproti nerezovým mixérům. Nevýhodou je nižší odolnost, snadněji se poškrábe, hrozí, že se zlomí noha a stroj není tak odolný vůči teplým pokrmům.
Nerezový tyčový mixér
Nerezový tyčový mixér vyniká vysokou odolností. Tělo i noha mixéru je vyrobena z větší části z nerezové oceli. Zbytek tvoří protiskluzová guma. Je odolnější proti poškrábání, nárazům, teplotě a má daleko delší životnost. Pokud budete tyčový mixér používat pravidelně a na různá jídla, sáhněte po výrobku, který bude mít alespoň nohu z nerezu.
Tyčový mixér s odnímatelnou nohou
Odnímatelná noha není u všech mixéru standardem, na trhu se můžete setkat i s mixérem u kterého tvoří tělo i mixovací noha jeden celek. Dražší modely mají dvě části, kdy lze mixovací nohu tlačítkem odejmout. Tento model je praktičtější snadněji se čistí a jsou skladnější.
Příkon tyčového mixéru
Před nákupem tyčového mixéru byste měli zvážit, k čemu budete mixér využívat a podle toho vybírat výši příkonu. Čím je příkon větší, tím toho mixér víc zvládne. Spotřebič bude výkonnější a poradí si s tvrdšími surovinami.
Do 250 Wattů – pro mixování měkkých potravin, například jahody nebo banán, vařená zelenina
250 – 500 Wattů – vystačí na mixování polévek, omáček a přesnídávek
500 – 100 Wattů – rozmixujete s ním i tvrdší potraviny, ořechy, čerstvé ovoce, zeleninu
Nad 1 000 Wattů – zvládnou i drcení ledu.
Pokud patříte mezi náročnější uživatele, volte tyčový mixér, který má příkon okolo 1 000 W a více.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Počet otáček a rychlost
Zaměřte se také na počet a rychlost otáček. Ty značí, kolikrát se nože kolem své osy otočí za jednu minutu. Čím větší počet otáček, tím rychleji suroviny namixujete. Pro mixování ovoce vám bude stačit 10 000 otáček za minutu. Na mixování tvrdších surovin potřebujete vyšší počet otáček, alespoň 15 000 otáček za minutu.
Počet rychlostí mixování je důležitý pro efektivní práci. Tyčový mixér může mít jednu nebo více rychlostí. Některé modely disponují extra turbo tlačítkem nebo systémem na regulaci otáček.
Funkce a další parametry
Plynulá regulace výkonu – díky této funkci přizpůsobíte výkon spotřebiče. Na otočném kolečku si nastavíte plynulou regulaci, na mixování měkkých surovin zvolíte nižší výkon, na drcení ledu naopak vyšší.
Doba nepřetržitého provozu – značí, jak dlouho lze s mixérem pracovat bez přestávky. Pokud budete mixovat tvrdší suroviny, kvůli vysokému výkonu vydrží mixér pracovat jen několik minut. Tato doba však postačí na zpracování surovin.
Hmotnost a hlučnost tyčového mixéru
Vzhledem k tomu, že mixér musíte při používání držet v ruce, je dobré k tomuto parametru přihlížet. Pamatujte, že nerezové mixéry budou vždy těžší, než plastové modely.
Tyčové mixéry se řadí mezi hlučnější domácí přístroje (kolem 60 dB). Tento parametr není tak důležitý, protože přístroj máte zapnutý jen několik minut. Na trhu se objevují i mixéry s inovativními a tichými motory.
Pulzní spínač
Některé mixéry mají funkci turbo neboli pulzní funkci, kterou využijete, když potřebujete krátkodobě zvýšit rychlost na maximum. Urychlí rozmixování hrudek v pokrmu nebo tvrdých surovin.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Příslušenství
Součástí tyčového mixéru může být různé příslušenství.
Šlehací metla – umožňuje šlehání šlehačky nebo bílků, krémů apod.
Sekáček – speciální nádoba s nožem na sekání, zeleniny, bylinek, ořechů
Pracovní nádoba – užší a vyšší nádoba pro pohodlné mixování
Food procesor – nádoba se speciálním krouhacím nožem. Můžete tak připravit strouhanou zeleninu na salát nebo nastrouhat sýr. Doplněk vyskytující se u dražších modelů.
Drtič ledu – najdete u výkonnějších a dražších modelů
Držák na mixér – usnadňují uskladnění přístroje a jeho doplňků.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejprodávanější tyčové mixéry
Článek Už by to chtělo nový tyčový mixér? Víme, jaký vybrat se nejdříve objevil na České návody.