Hlavní výhodou plastových oken je, že během své dlouhé životnosti nevyžadují téměř žádnou údržbu. Aby vám vydržela co nejdéle a šetřila rodinný rozpočet, nesmíte ale zapomínat na několik základních věcí. Víte, že u oken se dá nastavit letní a zimní režim? Jak tedy seřídit plastová okna na zimu, aby neutrpěla zbytečné škody, a aby plnila svou funkci?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nastavení oken na zimní režim
Každá okna jsou jiná, ale většina je konstruována obdobně. V oblasti rámů je kování, které je potřeba přenastavit pomocí imbusového klíče, velikosti č.4 na zimní režim.
Pomocí nastavení kování je možné okno mírně snižovat, zvedat a naklánět. Účelem celého seřízení je, aby rovnoměrně doléhalo v oblasti těsnění do okenního rámu, navíc s rovnoměrným a dostatečně silným přítlakem. Snadno si poradíte i sami, pokud si však nebudete vědět rady, zavolejte odborníka, který vaše okna seřídí. Mnoho výrobců moderních plastových oken deklaruje vysokou kvalitu a těsnost, proto u těchto produktů obvykle není nutné nic nastavovat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co dělat, když okna netěsní?
I u moderních plastových oken se můžete časem potýkat s opotřebovaným těsněním. Těsnění umístěné po obvodu křídel a rámů má zásadní vliv na jejich dobrou izolaci. To s věkem přirozeně ztrácí elasticitu, škodí mu také prach a časem může dovnitř profukovat chladný vzduch.
Chladný vzduch pronikající kolem těsnění je zodpovědný za největší díl tepelných ztrát a je jedno, zda máte trojskla nebo osmikomorový profil s perfektními izolačními parametry.
Poškozené těsnění vyměňte co nejdříve za nové odpovídací velikosti, tuhosti a tvaru. Domácí kutilové přistupují k ekonomičtějším variantám jako je izolační pěna, izolační proužky nebo speciální tmelící materiály. Skleněné tabule pak mohou izolovat folie k tomu určené.
Kvalitní zateplení a izolační omítka udrží teplo v domě
Nemalé náklady za energie ušetříte, pokud si necháte zateplit fasádu domu. Vyprodukované teplo se v obydlí lépe udrží. Pokud chcete zajistit úsporu energie v domácnosti a vyhnout se stavebním úpravám, ideálním řešením je aplikace termoaktivní stěrky. Jedná se o tepelně izolační omítku, kterou lze umístit jak uvnitř, tak vně nemovitosti.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Správné větrání
Při větrání v zimě neotvírejte okna pouze na ventilaci. Tento způsob větrání odvádí zbytečně teplo ven, v pokoji nedojde k úplné výměně vzduchu, vnitřní povrchy se ochlazují a dochází tak k výkyvům teploty. Nevhodné je také použití mikroventilace.
Optimální je větrat krátce a intenzivně, abyste zabránili usazování vlhkosti v interiéru a tvorbě plísní. Větrejte otevřenými okny dokořán a nechte vzduch proudit zhruba pět minut.
Článek Ušetřete za vytápění správným seřízením plastových oken se nejdříve objevil na České návody.