Pytláci v ugandském národním parku zabili samce gorily horské Rafikiho, kterému bylo asi 25 let a byl vůdcem gorilí skupiny, uvedl server BBC. Zatčeni byli kvůli tomu čtyři muži, kterým hrozí pokuta v přepočtu 128 milionů korun nebo doživotní vězení za zabití ohroženého druhu.

Stříbrohřbetý Rafiki žil v národním parku Bwindi Impenetrable na jihozápadě Ugandy a byl vůdcem 17členné skupiny goril horských, která byla uvyklá kontaktu s lidmi. „Smrtí Rafikiho skupina přichází o svoji stabilitu a je možné, že se rozpadne,“ sdělil BBC Bashir Hangi z Ugandského úřadu pro divokou faunu a floru (UWA).
Velký samec Rafiky, oblíbený turisty, zemřel poté, co mu pytlák vrazil do břicha kopí, které proniklo hluboko k jeho vnitřním orgánům. Naposledy zemřela v rukou lidí gorila horská v roce 2011.
Rodina Rafikiho se pravidelně pohybovala i za hranicemi parku a stala se tak „symbolickou skupinou, pokud jde o soužití“ s lidmi, říká Anna Behm Masozera, ředitelka Mezinárodního programu na ochranu goril, regionální koalice environmentálních skupin. „Rafikiho smrt a okolnosti, které ji obklopují, jsou významné.“ Byl jediným zralým samcem v této ikonické skupině. “
„Je možné, že Rafikiho místo zaujme divoký samec zvenčí,“ dodal Hangi. Pokud by se tak stalo, společenství by začalo odmítat kontakt s lidmi, což by mělo dopad na místní turismus.
Pozorování goril je velké turistické lákadlo a organizace UWA na příjmech z cestovního ruchu závisí. Rafiki byl mezi cestovateli velmi oblíbený.

Rafiki se začal pohřešovat 1. června a jeho tělo bylo objeveno následující den. Pracovníci UWA šli po stopách domnělého pachatele, jehož nakonec dostihli v jeho vesnici i s loveckým náčiním. Muž přiznal, že společně se třemi dalšími pytláky lovil v parku menší zvířata a Rafikiho zabil v sebeobraně poté, co ho gorilí samec napadl. Všichni čtyři muži budou nejspíš odsouzeni podle zákona o ochraně přírody z minulého roku.
Podle přísných zákonů Ugandy čelí čtyři muži doživotnímu vězení nebo pokutě 5,4 milionu dolarů, pokud budou shledáni vinnými ze zabití ohroženého druhu.

Gorily horské žijí pouze na území Ugandy, Rwandy a Konga, jejich populace čítá jen něco přes 1000 jedinců. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) přesto v roce 2018 odstranil tento druh ze seznamu kriticky ohrožených druhů díky tomu, že se začaly projevovat snahy ochránců přírody a jedinců gorily horské začalo přibývat.

Zdroj: nationalgeographic.com, ČTK