Každý z nás to jistě dobře zná. Koupíte si nový svetr nebo mikinu a po několika vypráních na nich objevíte žmolky. Jejich tvorbě bohužel nejde nijak předcházet, jelikož jsou známkou častého nošení. Zbavit se žmolků přitom není nic těžkého. Pojďme se podívat na to, jak odstranit žmolky z oblečení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ideální by bylo, kdyby se žmolky neobjevovaly vůbec, ale při praní a nošení se budou tvořit dál, ale jejich vznik můžeme oddálit. Žmolky se často objevují na nejvíce namáhavých místech, jako je oblast boků a ramen nebo na spodní straně rukávu. Z textilií trpí nejvíce vlna, fleeace, manšestr a textilie s umělými vlákny.
Vlivem tření při běžném používání se vlákna textilie uvolňují a zauzlují se s konečky blízkých odstávajících vláken, a tím pádem vznikají žmolky zachycené ve struktuře textilie. Pokud chcete vznik žmolků co nejvíce oddálit, používejte šetrné prací prostředky a perte na nízkou teplotu mezi 30-40 °C a při odstřeďování používejte nízké otáčky. Vlněný svetr, který pouští vlákna perte v pracím pytli, tím zabráníte, aby se kvůli uvolněným vláknům tvořily žmolky na dalším oblečení, které současně perete.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co jsou žmolky a jak vznikají?
Žmolky jsou nežádoucí uzlíky, které vznikají po určitém opotřebení textilie na jejím povrchu, tvoří se z drobných vláken na povrchu oblečení. Vlákna textilií se přirozeně uvolňují a uzlují se s konečky dalších odstávajících vláken. Obzvlášť silný sklon ke žmolkování mají pleteniny ze směsových přízí. Žmolky způsobují například suché zipy, nebo kabelky, které se třou o oblečení v oblasti ramen a boků. Často se také žmolky objevují v podpaží. U mužů se často objevují žmolky na svetrech s rolákem nebo na šálách, které si vyrobí pomocí vousů nebo strniště.
Jaké materiály jsou na žmolky náchylnější?
Některé materiály jsou náchylnější na žmolky více, jiné zase méně. Žmolky se dříve či později objeví takřka na jakémkoliv oblečení. Důvodem je, že výrobci přidávají i k přírodním materiálům umělá vlákna.
Jak zabránit tvoření žmolků
Žmolky se mohou na oblečení objevit i po praní. Nejčastěji žmolky na oblečení zanechávají umělé svetry, vlněný oděv, ručníky a oděv z nekvalitních materiálů. Tvoření žmolků se dá předejít tím, že před praním oblečení rozdělíte nejen podle barvy, ale také podle typu materiálu. Náchylné kousky otočte naruby a zvolte šetrný program na praní s nízkou teplotou a ždímejte na co nejmenší otáčky. Pokud svetry pouští chlupy, vložte je do speciálního pytlíku na praní, tím zabráníte, aby se chlupy přichytily na jiném oblečení. Jemné prádlo můžete prát i v ruce za použití prášku na jemné prádlo.
Bavlněné oblečení perte v pračce na 40 °C až 60 °C. Manšestr a fleece je také náchylný na žmolkování , doporučuje se prát naruby při nízkých teplotách do 30 °C.
Žmolky mohou také poškodit vaši pračku, proto je potřeba pračku jednou za čas vyčistit. Nezapomeňte vyčistit i odpad, tak i nálevku a vnitřní gumu. Prací prášek vložte přímo do bubnu a spusťte program na 40 °C naprázdno. Zbavíte se tak chloupků, jež v pračce zůstaly. Při sušení v sušičce používejte kus tkaniny z nylonu, ten v sušičce perfektně zachycuje žmolky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se zbavit žmolků?
Způsobů, jak se žmolků zbavit, existuje hned několik. Pro odstranění žmolků můžete buď použít speciální přístroj odžmolkovač, nebo sáhnout po nůžkách, holítku, izolepě či silonkách a dalších.
Odstranění žmolků nůžkami
Nůžkami se zbavíte jen větších žmolků, které se tvoří hlavně na kabátech nebo svetrech na koncích rukávů a švech. Při stříhání dávejte pozor, abyste látku neprostřihli.
Odstranění žmolků žiletkou
Na menší žmolky můžete použít žiletku, nebo holicí strojek. Látku dobře napněte na rovném podkladu a poté žiletkou či holítkem táhněte po oblečení pod správným sklonem směrem od druhé ruky. Postup opakujte tak často, dokud se nezbavíte všech chuchvalců. Žmolky poté z látky odstraňte. Žiletku však nepoužívejte na polyester.
Odstranění žmolků z manšestru kartáčem
Při odstraňování žmolků z manšestru dbejte na to, aby byla látka mokrá. Katráčem jemně přejíždějte po látce. Místo kartáče můžete použít i lepící papírovou pásku nebo izolepu. Namotejte jí na prsty tak, aby lepivá vrstva byla nahoře. Postupně přikládejte na látku a odtrhávejte žmolky.
Odstranění žmolků pomocí houbičky na nádobí
Namočte drsnější stranu houbičky a následně jemně potírejte látku. Žmolky se na houbičku budou postupně nachytávat. Pokud jsou žmolky větší, použijte drátěnku na nádobí. Při čištění si ale dávejte pozor, abyste nepoškodili látku.
Další způsob je praní prádla společně s houbičkou na nádobí. Houbičku vložte společně s prádlem do bubnu a spusťte program. Uvolněná vlákna se při praní nachytají na houbičku, takže vaše oblečení zůstane potom stále jako nové. Tento způsob je efektivní při praní svetrů, mikin a šál.
Od žmolků vám pomůže také pemza běžně používaná na paty. S pemzou se rychle od žmolků čistí kabáty s hrubou strukturou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Odstranění žmolků pomocí silonek
Účinná metoda je použití silonek. Natáhněte si silonky na ruku a prudce jí přejíždějte po látce odshora dolů. Silonky na sebe nachytají uvolněná vlákna i žmolky.
Odstranění žmolků pomocí suchého zipu
Tento postup je velice podobný jako postup s lepicí páskou, akorát namísto lepicí pásky použijete suchý zip, tu část zipu s „háčky“. Ustřihněte proužek suchého zipu a obě strany oddělte, a dále použijte tu s „háčky“. Pokládejte proužek na oblečení, dokud není plný žmolků. Jakmile je proužek plný, použijte další až do chvíle, kdy je oblečení úplně bez žmolků.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Přístroj na odžmolkování
Odstraňovač žmolků, který pracuje na baterii, zajistí, že vaše oblečení bude vypadat jako nové. Nože s ostrými čepelemi se otáčí v holicí hlavě, čistě oholí vyčnívající vlákna a shromažďuje je ve sběrné nádobě. Díky mřížce před ostřím nehrozí, že byste si svůj oblíbený kousek prořízli. Zařízení lze snadno demontovat a vyčistit pomocí přiloženého kartáče. Odstraňovače jsou k dostání v mnoha cenových kategoriích a s různými funkcemi.
Článek Účinné rady, jak co nejrychleji zbavit oblečení žmolků se nejdříve objevil na České návody.