Někdo nedá dopustit na plynovou varnou desku, jiní si zase oblíbili sklokeramický nebo indukční typ. Je elektrická varná deska lepší než plynová varná deska? Kdy lze použít konkrétní typ varné desky? Vše se dozvíte z našeho průvodce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Typy varných desek
V současné době je na trhu celá řada modelů varných desek od nejrůznějších výrobců. Základní rozdělení varných desek je na plynové varné desky, indukční varné desky, elektrické varné desky.
Indukční varná deska – indukční vaření funguje na principu indukčního ohřevu. Ten pomocí elektromagnetických vln ohřívá pouze dno nádoby, ve které vznikají vířivé tepelné proudy, takže se indukční deska sama o sobě nerozpálí. Vaření je výrazně rychlejší a nedochází při něm téměř k žádným tepelným ztrátám, což se projeví na významné úspoře elektrické energie. Nevýhody indukční desky jsou především v nutnosti pořídit si nové nádobí na vaření.
Sklokeramická varná deska – sklokeramická varná deska je rozdělena na varné zóny, které ohřívají elektrické topné spirály. Po jejich nahřátí dochází k přenosu tepla na dno nádoby. Rozehřátí topné spirály na potřebnou teplotu poznáte podle červeného zabarvení plotýnky, trvá však podstatně déle, než u indukčního vaření. Také po ukončení vaření zůstávají varné zóny dlouho horké, což má za následek vyšší spotřebu elektrické energie, než je tomu u indukčních varných desek.
Plynová varná deska – hlavní předností je především okamžité zahřátí, rychlá reakce na regulaci plamene i minimální únik tepla po vypnutí. Zapalování si můžete zvolit buď elektrické, nebo ruční. U obou typů zapalování mohou být plynové desky vybaveny pojistkou pro zhasnutí plamene. Mezi výhody patří nízká pořizovací cena, díky níž se těší stále velké oblibě v mnoha domácnostech. Nevýhodou je nutnost připojení na přívod plynu.
Indukční a plynová varná deska v jednom – dobrý kompromis?
Stále se nemůžete rozhodnout, kterou varnou desku zvolit – plynovou nebo indukční? Naštěstí pro existuje řešení. Indukční varná deska a plynová varná deska v jednom je kombinace, která může dávat smysl. Umožňuje použití různých technik vaření a kombinuje výhody obou typů varných desek. Dvojitá deska je také dobrou volbou pro páry, které upřednostňují dva různé způsoby vaření. Dva plynové hořáky a dvě indukční zóny jsou také odpovědí na problém příliš slabých instalací. Pokud elektrická instalace v bytě nevydrží zátěž čtyř elektrických polí, lze dvě z nich nahradit plynovými hořáky. To je rozumný kompromis.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Elektrická varná deska vs. plyn – výchozím bodem jsou instalace
Než se však pustíme do podrobností varných desek, je třeba si ujasnit jednu věc. Typ varné desky v kuchyni může záviset na tom, jaké instalace jsou v budově k dispozici. V bytech bez instalace zemního plynu je použití plynových varných desek nemožné. Teoreticky můžete vyměnit trysky na kamnech a připojit k nim plynovou láhev, ale je to legální pouze v rodinných domech. Totéž platí pro indukční varné desky. Ty také nelze nainstalovat do každého bytu. To je samozřejmě dáno omezeními starých elektrických instalací, používaných např. v blocích betonové desky. Celkové připojené zatížení je v některých případech nižší než maximální výkon všech současně zapnutých hořáků varné desky. Když to sečtete se spotřebou jiných zařízení, jako je myčka, pračka, rychlovarná konvice nebo kávovar, instalace možná nezvládne elektrickou varnou desku. V tomto případě můžete samozřejmě upravit instalaci a zvýšit výkon připojení, ale je to spojeno s velkými dodatečnými náklady a rekonstrukcí v bytě.
Plynová nebo elektrická varná deska – jaké použití je pohodlnější?
Jedním z nejdůležitějších aspektů používání varných desek je pohodlná obsluha. Přestože je většina plynových varných desek pohodlná a intuitivní, použití elektrických varných desek může být zpočátku problematické. Na trhu domácích spotřebičů samozřejmě najdete příkladná řešení, ale musíte počítat s tím, že ovládání některých modelů je dost neohrabané. Nelogický výběr úrovně ohřevu, nepříliš citlivá dotyková pole nebo rušící ovládací panel mohou být zpočátku otravné, zvláště po přechodu z plynových varných desek. Je však třeba upřímně přiznat, že některá řešení používaná v elektrických varných deskách jsou mnohem lepší než ta používaná v plynových varných deskách. Automatické vypnutí hořáku, programy přizpůsobené konkrétním úkolům (např. Pomalé vaření, rozmrazování nebo udržování teploty) mohou rozhodně usnadnit práci v kuchyni. Je však důležité před zakoupením vyzkoušet fungování elektrické varné desky a zkontrolovat, zda vše funguje správně.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bezpečnost používání plynových a elektrických varných desek
Největší výhody elektrické varné desky se odhalí, když se blíže podíváme na bezpečnost používání. Absence otevřeného ohně snižuje riziko požáru na minimum a riziko úniku plynu nebo tvorby oxidu uhelnatého se snižuje na nulu. Existují plynové varné desky bez plamenů, ale hořící plyn je stále zdrojem tepla. Indukční magnetické pole navíc ohřívá pouze nádobu stojící na plotně, nikoli samotnou desku, takže riziko popálení je nižší. Teoreticky to může být nevýhoda, protože indukční varná deska vyžaduje použití speciálních hrnců a pánví, ale v praxi většina z nich tuto funkci má.
Provozní náklady
Většina mýtů týkajících se plynových a elektrických varných desek se týká provozních nákladů. Elektřina je zjevně dražší než plyn, dokonce dvakrát tolik. Zdálo by se tedy, že náklady na použití elektrické varné desky budou mnohem vyšší. Ve skutečnosti se ale tento rozdíl stírá, protože účinnost plynové varné desky je až 50%. To je nízký výsledek, zejména ve srovnání s indukčními plotýnkami, které s vařeným jídlem přenášejí téměř veškerou energii do hrnce. Náklady na provoz obou desek jsou tedy srovnatelné. Pokud na druhé straně vezmeme v úvahu mnohem kratší dobu vaření na elektrické indukční varné desce, lze uvažovat o tom, že plynová deska spadá na druhé místo. Podle rčení jsou čas peníze. Výjimkou je případ, kdy jsou náklady na plyn již zahrnuty v nájemném bez ohledu na spotřebu. V takové situaci bude plynová varná deska levnější variantou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Čištění desek – výhoda elektrické varné desky oproti plynové
Úhledná a uklizená kuchyně vyžaduje pravidelné čištění. Elektrická varná deska nepředstavuje žádné překážky a její mytí je extrémně jednoduché. Stačí jej otřít vlhkým hadříkem, abyste se zbavili nečistot. Čištění plynového sporáku je mnohem obtížnější. Zbytky jídla padající na hořáky je často obtížné odstranit. Další věc je, že na kovových plynových deskách se poměrně rychle objevují nevzhledné škrábance. Pokud vám záleží na pohodlí čištění, může existovat pouze jedna volba. Výjimkou jsou opět plynové varné desky pokryté skleněnou tabulí, s uzavřeným zdrojem ohně. Jejich cena je však velmi vysoká.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Počet plotýnek
Standardně se na trhu vyskytují modely s 1–8 plotnami různých velikostí. Nejoblíbenější bývají spotřebiče se čtyřmi zónami, které zaručují dostatek prostoru, ale zároveň nezabírají zbytečně moc místa. Menším domácnostem přijdou vhod i produkty se dvěma varnými místy. Naopak početné rodiny ocení desky velkých rozměrů, které nabízejí dostatečný prostor pro přípravu hned několika pokrmů najednou.
Výkon varných zón
Zásadním kritériem, které udává rychlost a kvalitu vaření, je výkon. Nejmenší varná zóna má obvykle mezi 1 000–1 200 W, středně velká zóna okolo 1 700 W, největší varná zóna do 2 300. Hořák WOK – 3 800 až 4 000 W. U indukčních varných desek platí, že dvouokruhové plotýnky jsou přepínatelné na ohřev různých průměrů hrnce. Výkon zvyšují také funkce Booster, Hi-Light, nebo Flexi-zóna.
Ovládání
Indukční a sklokeramické desky mají zpravidla dotykové, senzorové ovládání se zvukovou odezvou, tlačítka lze zablokovat dětskou pojistkou. Některé typy varných desek disponují ukazatelem zbytkového tepla. U plynových desek je ovládání řešeno mechanickými tlačítky, která mohou mít elektrické zapalování. Pro zapálení stačí pouze stlačit a otočit přepínačem, u některých moderních plynových modelů je zapalování usnadněno a dochází k němu pouhým otočením knoflíku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Funkce
Dětská pojistka – zabrání nechtěnému zapnutí spotřebiče
Časovač – velmi oblíbená funkce, díky níž je možné navolit začátek a konec vaření.
Booster – umožňuje krátkodobě zvýšit výkon spotřebiče, díky čemuž lze rychle dosáhnout varu.
Stop and Go – použitím této funkce zastavíte vaření, opětovným stiskem tlačítka se pak vrátíte ke stejnému programu i výkonu.
ECO časovač – díky této úsporné funkci je během posledních minut vaření využívána energie zbytkového tepla
Přesné nastavení teploty – některé funkce umožňují také nastavení a udržení konstantní teploty (např. 42 °C pro pohodlné rozpouštění másla nebo čokolády, 71–85 °C zabraňující převaření apod.).
Zahřívání – s touto funkcí můžete nechat jídlo na varné desce, takže se bude ohřívat při konstantní teplotě (obvykle 70 °C), dokud nebude naservírováno.
Rozpoznání velikosti hrnce – funkce, díky které se vám nestane, že by vám zbytečně unikala energie, pokud máte menší hrnec, než je varná plocha. Indukční varná deska, která tuto funkci má, sama rozpozná, jak velká je plocha nádoby, ve které vaříte, a využívá tak teplo cíleně a pouze na tuto plochu.
Automatické bezpečnostní vypnutí – po odebrání hrnce se varná deska sama po určité době vypne
ochrana proti přetečení – některé elektrické desky disponují čidly, které automaticky přeruší vaření v případě, že hrnec přeteče.
Detekce přepětí – chrání elektrické obvody proti poškození.
Detekce podpětí – v případě podpětí je součástí spotřebiče varovná signalizace.
Ochrana proti vznícení oleje – maximální teplota varné zóny nepřesáhne 290 °C, díky čemuž nemůže dojít ke vznícení oleje.
Hob2Hood – technologie Hob2Hood bezdrátově propojuje odsavač par s kompatibilní varnou deskou.Ten automaticky v případě potřeby spouští odsávání.
Ještě větší dokonalosti dosáhnete, jestliže si pořídíte inteligentní varnou desku s integrovanou digestoří vybavenou centrálním ventilátorem.
Inteligentní varné desky disponují asistentem vaření. Pokud jste příznivci smart chytré domácnosti, můžete si vybrat varnou desku, kterou lze propojit s přes systém Wi-Fi s vaším chytrým mobilním telefonem, přes který ji lze i jednoduše ovládat. Nadčasové jsou pak varné desky vybavené bezdrátovou teplotní sondou, která je schopna sama pohlídat vnitřní teplotu vařeného pokrmu a podle toho přizpůsobit teplotu varné zóny.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Materiál
Elektrické spotřebiče jsou vyrobeny výhradně ze sklokeramického materiálu. Plynové desky jsou však k dostání s povrchem ze smaltu, nerezu, antracitu nebo skla.
Desing
Kromě technických parametrů je důležitý také design spotřebiče, který by měl ladit se stylem vaší kuchyně. K dostání jsou varianty od klasické bílé, přes pastelové barvy, matné nebo lesklé ocelové zbarvení až po stylovou hnědou a černou. Vybrat si také můžete mezi varnou deskou bez rámečku, která dokonale splyne s pracovní plochou linky, nebo varnou deskou s rámečkem, který chrání desku před mechanickým poškozením. Nejčastěji se setkáte se zkosenou přední hranou nebo všemi zkosenými hranami, vybírat můžete ale také například zaoblené, rovné či šikmé zabroušené hrany.
Digestoř ve varné desce
Alternativou ke klasické digestoři je způsob spodního odsávání. Tato technologie se používá ve specifických varných deskách, kde je mezi varnými plotýnkami umístěna kruhová či obdélníková digestoř. Oproti digestoři umístěné nad deskou je výrazně tišší, úspornější a účinnější, mluví se až o čtyřnásobné rychlosti, díky které nedochází k úniku par ani vůní, nebo zápachů z vaření.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejoblíbenější varné desky podle recenzí zákazníků
Článek Typy varných desek: Elektrická nebo plynová? se nejdříve objevil na České návody.