Počítačové viry a škodlivý software, označovaný jako malware, jsou většinou vytvářeny k výdělečným účelům. Malware vám může odcizit soukromá data, hesla a čísla bankovních karet. Většině problémů se zabezpečením počítače se dá předejít. Je důležité dodržovat několik základních pravidel počítačové bezpečnosti a ochránit svůj operační systém za pomoci různých antivirových programů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Firewall
Firewall je naprosto nezbytnou ochranou před útoky z internetu. V počítačové síti blokuje nebo povoluje navazované komunikace na základě předdefinovaných nebo dynamických pravidel. Chrání zařízení před různými typy útoků, včetně těch, které umožní útočníkovi převzít kontrolu nad zařízením. V překladu jde o ohnivzdornou stěnu, což je v IT světě analogie pro software nebo hardwarové zařízení, které filtruje příchozí i odchozí komunikaci do vnitřní sítě. Jednoduše řečeno firewall hlídá různé vchody do vašeho počítače a také rozhoduje o tom, koho pustí dovnitř systému a jaké informace z určitých programů mohou odcházet ven.
Ochrana síťového rozhraní se dnes samozřejmou součástí operačního systému Windows. Firewall se objevil poprvé ve Windows XP jako nedílná součást operačního systému a je součástí i novějších Windows. Jeho používání není složitě a nemusíte ho zdlouhavě nastavovat. Jen povolíte nebo zakážete některým programům přístup na internet. Zvažte, zda programu důvěřujete natolik, že mu umožníte komunikovat s dalšími servery.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Firewallů třetích stran je na trhu celá řada, můžete použít i je, někdy ale bývají složitější na obsluhu. Pokud nebude používat žádný jiný firewall, ten ve Windows nevypínejte. Naopak, když nainstalujete nový firewall, internetový firewall Windows vypněte.
Instalace firewallu navýší celkové zabezpečení IT infrastruktury firmy či domácnosti. Pokud je firewall dobře nastaven, pak jde o jediné vstupní místo, přes které musí projít veškerá komunikace. Firewall pak chrání všechna zařízení před škodlivou příchozí komunikací.
Zároveň však může zablokovat škodlivou nebo nechtěnou odchozí komunikaci způsobenou činností malwaru. Například v případě, kdy se infikovaný počítač snaží připojit do botnetové sítě nebo na řídící server pod kontrolou útočníka.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Antivirus
Antivirus je další program, který by na počítači neměl chybět. Antivirový program sleduje všechny nejpodstatnější vstupní a výstupní místa, kterými by viry mohly do počítačového systému proniknout. Jednoduchý integrovaný antivirus se dostal až do Windows 8. Uživatelé mají na výběr spoustu komerčních antivirů včetně těch zdarma.
Antivirový program vyhledává a kontroluje data na základě virové databáze, která je u mnohých typů automaticky aktualizována i několikrát denně. Mnoho typů je aktualizováno automaticky, je nutné nové definice instalovat připojením počítače k internetu a nechat antivir zaktualizovat.
Ochrana probíhá automaticky se spuštěním systému Windows, tzv. rezidentní štít kontroluje otevírané dokumenty, spouštěné programy, soubory, CD, DVD nebo USB. Proto by měl antivir běžet neustále.
Kvalitních antivirů ke stažení zdarma je málo a často neumějí česky. Mezi kvalitní antiviry můžeme zařadit například program Avast! Antivirus Home Edition, jenž je zdarma pro domácí použití. Obsahuje i ochranu před rootkity a spywarem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Antispyware
Spyware sleduje počítačovou činnost uživatele a získané informace následně zasílá třetí straně. Kromě toho může zasahovat i do samotného fungování zařízení. Většinou spywary shromažďují údaje o navštívených stránkách za účelem zobrazit vám cílenější reklamu. Existují však také spyware programy, které dokáží získat ve vašem počítači hesla a jiné údaje. Mezi nejpoužívanější bezplatné programy typu antispyware patří Spybot Search&Destroy a Spyware Terminator oba programy umí česky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se chovat na internetu – pro bezpečnější práci na internetu se snažte dodržovat několik bodů.
Dbejte na to, aby váš prohlížeč byl co nejaktuálnější. Pravidelně aktualizujte Windows i další programy. Používejte pouze licencované programy a navštěvujte důvěryhodné weby. Neotvírejte e-mailové zprávy od neznámých odesílatelů nebo nevyžádané e-mailové přílohy. Velké množství virů bývá připojených k e-mailům a po otevření přílohy se můžou rozšířit do celého systému. Obdržíte-li e-mail psaný cizím jazykem, neotevírejte odkazy v něm uvedené, často vedou na infikované webové stránky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Z internetu nestahujte neznámé programy. Webový prohlížeč vám může nabídnout nezbytný program ke stažení pro spuštění, většinou je v cizím jazyce, zvláště na lechtivě laděných stránkách. Instalaci bezmyšlenkovitě nepovolujte. Nástroje pro prohlížení jako je zásuvný modul Windows Media Video, nebo Flash Player jsou již v systému obsažené, pro případnou jejich instalaci vás vyzvou v češtině. Mějte přehled o tom, jaká stránka je důvěryhodná, jako jako Windows Update, online vysílání ČT… a jaká není.
Vyhýbejte se stahování cracknutým programům, warezu, tyto verze nejsou vždy čisté, mohou obsahovat viry, trojské koně a další malware, které mohou v systému způsobit problémy. Ať jde o kancelářský software, nástroje pro vypalování nebo úpravu obrázků, můžete najít i bezplatnou alternativu, která je oficiálně zdarma a u které je i záruka, že neobsahuje viry. Při výběru se raději poraďte se zkušenějšími uživateli.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kontrolujte šifrování. Při online nákupech a platbou kreditní kartou si všímejte toho, zda webová stránka obsahuje šifrování. Poznáte to tak, že v prohlížeči v adresním řádku je uvedena adresa namísto http:// je uvedeno “https://”. V prohlížeči je navíc obrázek zámku, který je znakem šifrování.
Používejte silná hesla. K přístupu k různým webovým službám je potřeba volit co nejlepší heslo. Chybou je tvořit příliš jednoduché heslo nebo takové, které obsahuje osobní informace. Nevytvářejte nikdy hesla jako 12345 a jinou číselnou posloupnost, pro útočníka není problém takové heslo během okamžiku prolomit. Stejně tak nepoužívejte hesla snadno odhadnutelná, například podobná uživatelskému jménu. (Petr Novák – heslo petrnovak).
Dobré heslo by mělo obsahovat alespoň 8 znaků. Mělo by obsahovat alespoň jedno velké písmeno, číslici a speciální znaky (např. !, ?, _, # apod.)
Článek Tipy, jak ochránit svůj počítač a nepřijít o citlivá data se nejdříve objevil na České návody.