Každý rok se v Kostarice v chráněné přírodní rezervaci Ostional koná pozoruhodná událost: V obrovských skupinách sem přicházejí mořské želvy Karety zelenavé klást vejce.
Bioložka Vanessa Bezy studuje tento jev, známý jako hromadný příchod, po celá léta. V rámci svého výzkumu natočila mořské želvy Karety zelenavé, které se shlukovaly v oceánu, než připluly na pobřeží. Jednoho šťastného dne zaznamenala dronem obrovské shromáždění – největší hustotu mořských želv, jaká kdy byla zaznamenána.
„Okamžitě jsem věděla, že se děje něco zvláštního,“ říká Bezy o natáčení želvového roje v listopadu 2016. „Do dnešního dne jsem videem stále unešená.“
Karety zelenavé se shromažďují u pobřeží národníhoi parku Ostional.
Fotografie Vanessa Bezy
Ostional je jedním z mála míst na světě, kde se vyskytují tak velké příchody; předpokládá se, že pouze na mexické pláži Escobilla v Oaxaca se vyskytuje v období kladení vajec více želv.
Bezy říká, že nyní zveřejňuje záběry, protože želvy jsou stále více ohrožovány rostoucím počtem turistů, kteří mohou v kritickém období kladení vajec želvy ohrozit. Video pomáhá ukázat, jak jedinečné je toto místo – a že musí být chráněno.
Záběry z dronů ukazují, jak se zvířata shromažďují v hustotě jedna želva na metr čtvereční, což je jinde neslýchané. V průběhu období dešťů bylo změřeno průměrně 250 želv na kilometr čtvereční – což je také mimo grafy. Navíc, video také ukazuje jak želvy pravidelně stoupají do zorného pole, což naznačuje, že jsou vlastně více pod povrchem, než na hladině.
Videozáznam Vanessa Bezy
Svatyně mořských želv v Kostarice je ohrožena nadměrným rozvojem a masovou turistikou. Toto video bylo vytvořeno s cílem zvýšit povědomí Národního parku divoké zvěře a výzvy, kterým v současné době čelí. Asociace ochrany přírody vyvíjí programy na ochranu mořských želv a dalších volně žijících živočichů na tomto místě. Jejich cílem je sjednotit stávající snahy komunity o podporu udržitelného cestovního ruchu a rozvoje v této oblasti.
Bezy doufá, že její výzkum pomůže odhalit, proč a kolik se zde shromažďuje želv, především mezi srpnem a říjnem. Může to souviset s mořskými proudy, orientací na pláž, typem písku a podobně. Takové zástupy mohou také poskytnout „sílu v číslech“ pro samice a jejich vejce, možná maximalizují jejich šance na přežití, dodává bioložka.
Mořské želvy karety zelenavé jsou jedním ze šesti druhů mořských želv, které Mezinárodní unie pro ochranu přírody považuje za ohrožené.
„Je to záhadný přírodní jev,“ říká. „Nevíme, jak to želvy koordinují a proč.“.
Další plány
Osady obklopující pláž Ostional rychle rostou a je třeba zajistit, aby se rozšiřovaly zodpovědně. Jedna z komunit sousedících s městem Nicoya Ostional pracuje na souboru pokynů pro rozvoj v „nárazníkové zóně“ obklopující část útočiště pro divokou zvěř.
Asi 80 procent komentářů obdržených od obyvatel podporuje tato navrhovaná pravidla, říká Francisco Jimenez, z Občanského sdružení Nosara, které úzce spolupracuje s představiteli Nicoya na vývoji předpisů.
Ale někteří vývojáři nejsou nadšení. Jeffrey Grosshandler, generální ředitel hotelu The Gilded Iguana Hotel a spolumajitel nemovitostí v regionu, říká, že regulační proces by mohl vývojářům přinést „právní nejistotu“. Tvrdí, že navrhovaná pravidla nebyla přezkoumána federální vládou, a uplatňuje přístup „univerzální pro všechny“ v oblastech, které by v ideálním případě měly být rozděleny podle zón podle výrazných rozdílů v demografii nebo geografii.
Bezy říká, že předpisy omezují výšku budovy, využití světla a další faktory, které by mohly mít vliv na životní prostředí a želvy. Považuje předpisy za relativně mírné pro vývojáře, ale jsou lepší než nic, protože oblast roste tak rychle.
Karety zelenavé přicházejí na pláž klást vejce
Fotografie Thomas P. Peschak, Nat Geo Image Collection
Bezpečná sbírka vajec?
Vývoj již není povolen na prvních 200 metrech pláže od vody, jak to platí jinde v chráněných oblastech země.
Během prvních dvou dnů mohou lidé legálně sbírat některá vejce, která by byla pravděpodobně pošlapána želvami, které dorazí později. Místní obyvatelé prodávají vejce a část tohoto příjmu pomáhá podporovat komunitní projekty, jako je infrastruktura, ostraha a čištění pláže.
Valverdeův Výzkum naznačuje, že legální sbírka vajec je udržitelná, částečně proto, že existují určitá zavedená pravidla, která omezují, kdy a kde lze vejce odebrat. Zatímco populace karety zelenavé v Ostional se zdá stabilní, zdá se, že se v posledních desetiletích poněkud snížila.
Nicméně k ilegálnímu sběru vajec však dochází také, říká Bezy, která vytvořila nevládní organizaci s názvem Projekt ochrany mořských želv TortuGuiones, která využívá vědecký postup k měření úrovně sbírky vajec a narušení hnízda.
Bioložka také vytvořila další skupinu nazvanou Wildlife Conservation Association, která pracuje „na ochraně toho, co je tady,“ například spolupracuje s turistickými skupinami, aby zodpovědně sledovali želvy, aniž by je rušili.
Doufá, že se veřejnost bude po shlédnutí videa více zajímat o želvy – a podpoří ochranu oblastí.
Zdroj: National Geographic