Podzim je už tady, teploty klesají a domácnosti začínají topit. Na začátku topné sezóny je důležité překontrolovat funkčnost radiátorů a v případě potřeby je odvzdušnit. Jak poznat, že potřebují odvzdušnit? Poradíme vám, jak radiátory jednoduše odvzdušnit a zvýšit účinnost topení jednoduchými způsoby.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak poznat zavzdušněný radiátor?
Zavzdušněné radiátory topí většinou velmi málo, a to i v případě, že je termostat nastaven na nejvyšší výkon, zatímco ve spodní části radiátor hřeje, v té horní zůstává chladný. Dalším vodítkem může být například to, že radiátor vydává rušivé šplouchavé zvuky, to znamená, že ve vodním okruhu se nachází vzduchové bubliny, které mají na svědomí ztížené proudění vody v radiátoru. V těchto situacích je tedy nejvyšší čas na odvzdušnění radiátoru.
Při velkém zavzdušnění se můžete setkat i s tím, že radiátor je studený celý. V takovém případě zavolejte topenáře. Pokud radiátor dobře netopí, může být v domácnosti nepříjemné vlhko a objevit se nebezpečná plíseň na stěnách.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak odvzdušnit radiátory
K odvzdušnění se používá ventil, který je umístěný po straně radiátoru.
Co budete na odvzdušnění radiátoru potřebovat?
Připravte si několik běžných věcí, které najdete doma. Šroubovák, nebo speciální odvzdušňovací klíč k povolení ventilu na radiátoru, nádobu na vodu, hadr a ochranné rukavice, ty se vám budou hodit, protože voda může být uvnitř radiátoru dost horká.
Pokud bydlíte v rodinném domě, nejdříve vypněte oběhové čerpadlo a otočte termostaty na všech radiátorech na nejvyšší stupeň. Poté počkejte alespoň 30 minut, aby měly vzduchové bubliny možnost se nashromáždit v jednom místě.
Vzduch z topných těles vypustíte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Před uvolněním ventilu si pod něj dejte kbelík nebo nějakou větší nádobu. Po ruce mějte hadr na utření. Při odvzdušňování může směs horké vody a vzduchu prskat, proto buďte opatrní. Pokud začne ventil syčet, je to známka toho, že se vzduch odpouští. Postupně se začne z ventilu uvolňovat také voda. Ve chvíli, kdy kape už jen voda, můžete ventil opět utáhnout. Radiátor by měl být v tuto chvíli odvzdušněný.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Začínejte vždy ve spodních patrech, a teprve poté přistupujte k odvzdušnění radiátorů, které se nacházejí výše. Po odvzdušnění všech radiátorů opět zapněte oběhové čerpadlo a zkontrolujte tlak vody v topném systému. Pokud je příliš nízký, je třeba vodu dopustit. Nakonec vyzkoušejte, zda topení funguje správně. Jestliže zjistíte, že problém přetrvává, odvzdušnění zopakujte. Někdy ovšem nezabere ani opakovaný postup. Na vině může být staré a nefunkční vybavení domu či jiné nedostatky, v tom případě je nutné volat topenáře.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
V panelovém domě odvzdušnění provádí pouze obyvatelé v nejvyšších patrech. Vhodná je však spolupráce všech bytů, proto by se na průběhu měli dohodnout všichni nájemníci.
Článek Stačí jediná věc a ušetříte za teplo se nejdříve objevil na České návody.