Sháníte nový prstýnek? Pro sebe? Nebo pro někoho vám drahého? Ať je to jakkoliv, budete potřebovat znát velikost, aby prstýnek dobře padnul. A ačkoliv se vždy nabízí varianta zajít do klenotnictví a tam prsteny vyzkoušet, není to vždy možné. Možná proto, že prstýnek má být dárek a nechcete tak zkazit překvapení, nebo proto, že nabídka v kamenném klenotnictví může být často omezená. Ať jsou vaše důvody jakékoliv, někdy zlatnictví nepřichází v úvahu. Tak co teď? Jak zjistit velikost prstýnku bez nutnosti ho reálně zkoušet? Máme pro vás několik osvědčených metod.
Měřící šablona
Univerzální měřící šablonu seženete online, ale i v některých klenotnictvích. Použití je také velmi snadné. Šablonu nasadíte na prst, utáhnete a na číselníku pak vyčtete vaši velikost. Existují dva typy – plastové i papírové. Plastové můžete použít několikrát, papírové jednou zalepíte a už neroztáhnete. Záleží tedy jestli ji budete chtít používat opakovaně.
Při měření je důležité dát si pozor na to, abyste šablonu moc neutáhli. Nezapomínejte, že prstýnek musíte dostat i přes kloub a ten bývá zpravidla širší.
Papírový kroužek nebo provázek
Toto je taková nejrychlejší metoda. Pokud nechcete shánět měřící šablonu, můžete si jednu vyrobit sami doma. Z věcí, které zaručeně někde po ruce máte. Stačí vám najít nějaký provázek nebo kousek stuhy. V jednom bodě udělejte fixou značku, provázek pak obmotejte kolem prstu a v místě, kde se druhý konec setká se značkou, udělejte také čárku. Takto označený provázek přiložte k pravítku a změřte vzdálenost obou čárek. Správná velikost nového prstýnku je tato délka v milimetrech.
Dejte pozor ale na volbu provázku. Nesmí pružit, naopak by měl být pevný a nepoddajný. Nahradit ho můžete i proužkem papíru. A opět, podobně jako minule, si dejte pozor na kloub. Zde možná ještě více, protože s provázkem bohužel nenasimulujete přetahování přes něj.
Prstýnek jako dárek
Ani jedna zmiňovaná metoda není vhodná, když potřebujete zjistit velikost prstu někoho jiného a zároveň nechcete zkazit překvapení. Takže jak na to? I toto je celkem prosté. Půjčte si nenápadně prsten, který ten daný člověk běžně nosí. A pak stačí si ho jen obkreslit na papír. Hlavně nezapomeňte, že potřebujete okopírovat vnitřní obvod. Poté si ještě změřte obvod prstýnku – třeba opět pomocí provázku. Pokud byste měli jistotu, že člověk, od kterého jste si prstýnek půjčili, ho nebude hledat, můžete ho i odnést do klenotnictví. Tam vám ho změří úplně nejpřesněji.
Malá rada na závěr
Určitě jste si někdy všimli, že naše prsty občas mění velikost. Když je venku chladno, najednou můžou začít sklouzávat i prstýnky, které normálně sedí dobře. Nebo naopak, pokud je teplo, nebo jste právě dokončili nějakou fyzickou aktivitu, může prstýnek působit najednou menší. Možná se může dokonce hůře sundávat. Proto je důležité měřit velikost prstu jen při pokojové teplotě a pokud jste odpočatí. To platí ať už zvolíte jakoukoliv metodu.
Článek Správná velikost prstenu? Poradíme Vám jak jí zjistit se nejdříve objevil na České návody.