Dřevo je běžně používaný stavební a dokončovací materiál. Díky vysoké odolnosti, výborným izolačním vlastnostem a vzhledu nachází uplatnění jak při drobných renovačních pracích, tak na velkých stavbách. Nechráněné dřevo vystavené měnícím se povětrnostním podmínkám se však začíná velmi rychle kazit, a proto je tak důležité používat vhodné chemické ochranné prostředky. nejoblíbenější ochrana dřeva je impregnace, proto v článku uvádíme ty nejdůležitější informace o impregnování venkovního dřeva.

Proč impregnovat dřevo?

Dřevěné konstrukce umístěné venku jsou zvláště náchylné ke zničení. Týká se to plotů, zahradního nábytku, teras či altánů, ale i fasád domů. Dřevo je poměrně citlivý přírodní materiál, takže při vystavení povětrnostním vlivům začíná poměrně rychle chátrat. Faktory ovlivňující destrukci dřeva v exteriéru lze rozdělit do dvou základních skupin. První zahrnuje počasí a atmosférické podmínky. Patří sem UV záření, vysoká vlhkost vzduchu, proměnlivé teploty, prach, ale i sníh a déšť. Všechny tyto faktory způsobují, že materiál ztrácí barvu a jeho struktura se začíná rozpadat, což má za následek delaminaci, praskání a tvorbu hlubokých rýh. Další hrozbou pro dřevo jsou řasy, mechy, lišejníky a houby, které pronikají hluboko do struktury materiálu. Dřevokazný hmyz je stejně nebezpečný a škody, které způsobí, se často nedají napravit a jsou často velmi špatně viditelné.

Jak natírat dřevo venku?

Impregnace dřeva tvoří neprostupnou bariéru chránící před zmíněnými hrozbami. Na rozdíl od klasických barev zůstávají tyto přípravky transparentní a umožňují v případě potřeby zachovat přirozený vzhled a strukturu materiálu. V obchodech se však můžete setkat i s produkty, které dřevo barví do zvolené barvy. Impregnace dřeva pro venkovní použití je přípravek obsahující mnoho přísad. Patří sem přírodní a umělé pryskyřice a vosky, stejně jako další chemikálie se specializovanými účinky. Na pultech obchodů je velmi široký výběr produktů, z nichž mnohé jsou určeny pro konkrétní typy povrchů nebo dřevin. Impregnační prostředky na dřevo jsou z hlediska složení rozděleny do několika základních kategorií.

Vodou ředitelné impregnace

Snadno použitelné impregnace na vodní bázi. Výhodou tohoto typu přípravků je, že jsou bez zápachu, netoxické a velmi rychle schnou, takže jsou ideální pro rychlou údržbu a renovační práce. Prostředky se nanášejí štětcem, po aplikaci pronikají do struktury dřeva a chrání ho před většinou ohrožení.

Impregnace na bázi rozpouštědel

Tyto impregnace se ředí chemickými rozpouštědly, která jim zajišťují zvýšenou životnost a odolnost, chrání materiál jak proti povětrnostním vlivům, tak i proti škůdcům. Je ideální impregnací pro zahradní nábytek, terasy a plošiny, včetně těch, které jsou neustále v kontaktu s vodou. Přípravek nanášejte válečkem nebo štětcem. Nevýhodou výrobků z této kategorie je poměrně dlouhá doba schnutí a dlouhotrvající štiplavý zápach.

Voskové a olejové impregnace

Impregnace obsahující přírodní ochranné prostředky, obvykle na bázi rostlinných olejů a vosků. Výrobci je navíc obohacují o přísady, jako je pryskyřice, dehet nebo terpentýn. I když neobsahují silné chemikálie, jsou velmi účinné, chrání dřevo proti hmyzu, mechům a houbám, stejně jako slunečnímu záření a změnám teplot. Neposkytují však velkou ochranu proti vlhkosti a vodě. Produkty z této kategorie se nanášejí pomocí houbiček nebo hadříků. Nejlépe drží na dříve neošetřených površích. Tento typ impregnační vrstvy by měl být pravidelně doplňován. Jeho největší výhodou je, že vám umožní vychutnat si přirozenou texturu a barvu dřeva.

Můžete natřít lazuru přes lazuru?

Ano, dokonce se to doporučuje – venkovní impregnace dřeva se nanášejí minimálně ve dvou až třech vrstvách. Před aplikací další lazury musíme počkat, až bude předchozí zcela zaschlá (postupujte podle návodu výrobce). Při osvěžení staré impregnace pro dosažení nejlepších výsledků setřete starou vrstvu impregnace brusným papírem. Zvláště pokud původní nátěr je silně poškozen.

Kdy je nejvhodnější impregnovat dřevo?

Impregnace dřeva se obvykle používá v exteriéru při teplotě 5 až 20 stupňů Celsia. Počasí by mělo být slunečné a bez mráčku, což urychlí proces schnutí přípravku. V případě deště by měly být lakované povrchy dostatečně chráněny před vodou. Čerstvé dřevo v žádném případě nenatírejte, protože bývá příliš vlhké, což zabrání vstřebání impregnace. Pokud však použijeme profesionální impregnaci dřeva, tento typ prostředku nám často umožní natírat při nižších teplotách. Článek Správná ochrana venkovního dřeva: Návod na použití impregnace se nejdříve objevil na České návody.