Stále zhasínáte, žárovky jste vyměnili za úsporné ledky nebo zářivky, používáte úsporné spotřebiče, ale pořád se vám nedaří snížit náklady za elektřinu? Cena elektřiny stále stoupá, je dobré se zamyslet nad tím, jak můžete v domácnosti ušetřit. V následujících řádcích máme pro vás několik tipů, jak na elektřině ušetřit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vypněte žrouty elektřiny
Když nejste doma, nebo zrovna spíte, některé spotřebiče stále neviditelně žerou elektřinu, ale vy z ní nemáte žádný užitek. Jsou to třeba televize, počítače, nebo přehrávače v takzvaném stand-by neboli v pohotovostním režimu. Dálkovým ovladačem odběr nezastavíte. Když je nepoužíváte, vypněte je úplně hlavním vypínačem, nebo je vypojte ze zásuvky. Dobrým pomocníkem je v tomto případě prodlužovací kabel s vypínačem, kdy vypnete více spotřebičů najednou.
Průměrná česká domácnost, která elektřinou neohřívá vodu ani netopí utratí za spotřebu v pohotovostním režimu až jednu dvanáctinu z roční spotřeby za elektřinu. U spotřebičů vyrobených na trhu EU od ledna 2010 si s tím nemusíte dělat těžkou hlavu, díky evropské regulaci mohou v režimu stand-by odčerpat pouze 1 až 2 watty. V roce 2013 došlo k dalšímu zpřísnění těchto limitů na 0,5 a 1 watt.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Používejte úsporné spotřebiče
Některé domácí spotřebiče už nemusí splňovat dnešní normy. Staré spotřebiče jsou na provoz nejnáročnější. Ačkoli pořizovací ceny energeticky nenáročných spotřebičů jsou vyšší, vyplatí se do nich investovat. V průběhu let se vám peníze vrátí. Jako vodítko vám poslouží energetické štítky. Označení se pohybuje na škále od A až po D. Spotřebiče z třídy A+++ jsou jednoznačně nejšetrnější. Nejvíce elektřiny spolykají ledničky, mrazáky, myčky nádobí, pračky a mobilní klimatizace. Proto kupujte tyto spotřebiče pouze v nejvyšší kategorii.
Například chladnička o objemu 300 litrů v energetické třídě A+++ spotřebuje za 10 let 5 820 Kč, Úspora vůči typu D je tak 8 280 Kč.
Od 1. 3. 2021 platí nové energetické štítky, které pro zpřehlednění zavedly pouze energetické štítky A-G bez znamének plus. Spotřeba zařízení se nezmění, jen dojde k jejich přeřazení. Nové energetické třídy by měly být odstraněním znamének plus méně matoucí pro spotřebitele a lépe reflektovat technologický posun ve výrobě jednotlivých spotřebičů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Místo počítače používejte notebook
Chcete si přečíst online zprávy, zkontrolovat sociální sítě nebo si zahrát graficky nenáročnou počítačovou hru? Nezapínejte velký počítač, ale raději jen notebook. Notebook totiž ke svému provozu potřebuje o 15 procent méně elektřiny než stolní počítač.
Porovnání spotřeby stolního počítače a notebooku
Stolní PC – Příkon v provozu (W) – 78,5 Příkon v režimu stand-by (W) – 11
Notebook – Příkon v provozu (W) – 31 Příkon v režimu stand-by (W) – 1
Pořiďte si úsporné žárovky
Vyměňte staré žárovky za LED osvětlení. Přesto, že je jejich pořizovací cena vyšší, investice se vám do budoucna vrátí. Roční provoz klasické žárovky – 4 hodiny svícení denně, 4,80 Kč/kWh vychází na 420 korun, zatímco u LED žárovky je to okolo 60 korun.
Využijte nízký tarif
Pokud odebíráte proud ve dvoutarifové sazbě – D25d a vyšší (dříve noční proud), zapínejte v tomto čase myčku nebo pračku. Moderní spotřebiče mají tlačítko odloženého startu, proto k nim nemusíte vstávat – stačí je jen správně nastavit.
Pračku zapínejte, až když je plná. Zvolte kvalitnější prací prostředky, které vyperou prádlo i při nižší teplotě a vaše pračka bude hned prát úsporněji. Pokud využíváte také sušičku, raději si ji pořiďte jako samostatný spotřebič, kombinovaná pračka se sušičkou je na spotřebu elektřiny náročnější.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vařte úsporně
Největší žrouty energií v běžné domácnosti najdete v kuchyni. Úspora elektřiny v kuchyni může být zásadní. Vyplatí se investovat do indukční varné desky, nejen, že šetří spoustu času při vaření, ale také snižuje účty za elektřinu.
Pokud máte elektrický sporák vybírejte vždy hrnce, které korespondují s velikostí plotýnky a při vaření používejte poklici. Nezapomeňte využít setrvačnosti elektrického sporáku – plotýnky hřejí i po vypnutí.
Lednice by měla být v nejvyšší úsporné třídě, ale nemusíte si hned kupovat novou ledničku, abyste snížili její spotřebu. Ledničku nestavte ke zdroji tepla, například k radiátoru nebo ke sporáku. Nutíte ji více chladit a tím roste i spotřeba elektřiny. Nepodceňujte správné nastavení vnitřní teploty. V chladničce si vystačíte s teplotou kolem 5°C. V mrazáku je dostatečná teplota kolem -18°C. Pravidelně ledničku odmrazujte, každý centimetr ledu navíc zvyšuje spotřebu energie.
Místo běžné konvice používejte rychlovarnou. Zvažte také koupi tlakového hrnce. Veškeré pokrmy budete mít rychle hotové a úspora elektřiny v kuchyni se tak maximalizuje.
Neplaťte víc než váš soused
Možná platíte za stejnou komoditu o pár stovek více než váš soused. Většina domácností zůstává stále zarytě u svých dodavatelů, kteří patří k nejdražším na trhu. Domácnost s běžnou spotřebou elektřiny může ročně ušetřit stovky až tisíce korun, pokud si vybere levnější energetickou společnost.
Přesvědčte se, zda váš tarif patří k těm levnějším pomocí kalkulačky. Porovnání dodavatelů elektřiny vám zabere pár minut. Sledujte především cenu megawatthodiny a měsíčního platu. Dobře si přečtěte také smluvní podmínky.
https://www.elektrina.cz/srovnani-cen-elektriny
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Změna distribuční sazby
Správným nastavením distribuční sazby můžete výrazně ušetřit náklady na energie. Základním dělením distribučních sazeb je dělení na sazby jednotarifní a dvoutarifní. Jednotarifní sazby jsou více rozšířené a používají se v domácnostech s nižší a střední spotřebou elektřiny.
Dvoutarifní sazby využívají domácnosti s vysokou spotřebou elektřiny, které elektřinu používají k vytápění, ohřevu vody a na provoz energeticky náročných spotřebičů jako například tepelné čerpadlo. Dvoutarifní sazby fungují v tzv. nízkém a vysokém tarifu, kdy každý tarif představuje jinou cenu za elektřinu.
Pokud si nejste jisti výhodným tarifem pro vás, kontaktujte dodavatele, který vám nastaví řešení na míru pro vaši domácnost.
Velikost jističe
Volba proudové hodnoty hlavního jističe závisí na typu, množství a příkonu spotřebičů, které budou v odběrném místě používány. Problémy nastávají většinou ve chvíli, kdy se v domácnosti objeví nový, energetický náročný spotřebič, anebo když souhrnný příkon postupně pořizovaných elektrických spotřebičů výrazně překročí hodnotu, s níž bylo uvažováno při dimenzování hlavního jističe. Nesprávná volba proudové hodnoty hlavního jističe může přinést řadu komplikací, včetně vysoké platby za elektřinu.
Tento jednoduchý pomocník vám poradí jakou zvolit proudovou hodnotu jističe.
https://www.cez.cz/cs/podpora/vypocet-proudove-hodnoty-jistice
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vlastní energie
Počet domácností, které si pořizují vlastní solární elektrárnu, se každoročně zvyšuje. Solární elektrárna se vám postupně zaplatí tím, že doma vyrobenou elektřinu spotřebujete a nebudete ji muset odebírat z distribuční sítě. Přidanou hodnotou solární elektrárny je to, že chrání životní prostředí. Ocenit můžete také větší energetickou nezávislost svého domu. Díky programu Nová Zelená úsporám můžete čerpat na některá opatření také dotace.
Efektivní zateplení domu
Nejdražší položkou na faktuře za elektřinu bývá vytápění domácnosti. Tepelné ztráty můžete minimalizovat kvalitním zateplením celého domu. Jak zjistíte, zda dochází k tepelným ztrátám? K tomu vám poslouží termodiagnostika, která vám pomocí kamery určí, zda máte všechny prostory utěsněné a identifikuje místa, kde dochází k úniku tepla.
Nezapomínejte také na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Pokud nebudou radiátory odvzdušněné, začnou se v nich tvořit vzduchové bubliny, topení pak bude méně hřát.
Netopte si nabíječkou
Nabíječky na telefon či tablet polykají energii, dokud jsou v zásuvce, i když je nemáte připojené ke spotřebiči. Nabíječka nadále spotřebovává elektřinu a přeměňuje ji na teplo. Může vás to stát i 10x více energie, než je potřeba na jedno nabití telefonu
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ohřev vody
Bojler je jedním z největších žroutů elektřiny. Pokud používáte k ohřevu vody bojler nazapomínejte na využití dvoufázového tarifu. Bojler by měl být umístěný v zateplené místnosti. Optimální teplota bojleru se pohybuje mezi 55 až 60 ˚C. Zamezí se tak přílišným tepelným ztrátám a výrazně se omezí i tvorba vodního kamene. Kvůli unikajícímu teplu je vhodné umístit bojler co nejblíže místu odběru teplé vody. Ideální vzdálenost by neměla přesáhnout 2 metry. Nezapomínejte také na čištění bojleru. Čistění bojleru cca 1krát za tři roky zvyšuje jeho účinnost.
Článek Snadné triky, díky kterým ušetříte za elektřinu se nejdříve objevil na České návody.