Tohoto období, kdy budou k sehnání červené (nebo krvavé) pomeranče, se nemůžu dočkat. Mají úžasnou chuť a jejich barevné vyvedení je překvapením pomeranč od pomeranče. Někdy se poštěstí, že je pomeranč rubínový celý, jindy je zkombinovaný s oranžovou. To závisí především na typu pomeranče a na růstových podmínkách. 



Krvavé pomeranče rostou především na Sicílii na úrodné půdě v okolí Etny, ale najdeme je také ve Španělsku a v několika dalších částech světa. Jejich období však bohužel trvá pouze několik měsíců, většinou od prosince do dubna. Dozrávají totiž jen v určitou dobu a za určitých podmínek. Mají úžasnou barvu a chuť. Právě díky své červené barvě, připomínající krev si vysloužily i název krvavé pomeranče.



A co z nich připravit? Většinou si je snažím užívat v čerstvém stavu, takže většinou si pomeranč vymačkám a piju šťávu, nebo jej použiju do smoothie. Můžete také zkusit upéct obrácený koláč. Letos jsem se rozhodla udělat sirup, abych si mohla jeho chuť uchovat delší dobu a použít jej třeba jako polevu na lívance, wafle nebo koláče. Anebo si ze sirupu můžete připravit limonádu.

Samozřejmě pokud neseženete červené pomeranče, použijte klidně pomeranče normální.



SIRUP Z ČERVENÝCH POMERANČŮ


INGREDIENCE

(na cca 1 l sirupu)


1 litr pomerančové šťávy = cca 3 - 4 kila červených pomerančů (– záleží, jak budou šťavnaté)

800 g cukru krupice

sterilované uzavíratelné láhve (doporučuji rozdělit do několika menších)



POSTUP


Pomeranče omyjeme, rozkrojíme a vymačkáme z nich šťávu.


Šťávu přelijeme do kastrolu a povaříme ji spolu s cukrem. Vaříme bez pokličky na mírném plameni 30 – 40 minut a občasně promícháme. Šťáva zhoustne do konzistence sirupu. Můžeme ji ještě přecedit přes sítko. Plníme do sklenic, které jsme sterilovali v teple.


Sirup skladujeme v suchu a temnu, vydrží až 6 měsíců. Po otevření jej skladujeme v lednici a spotřebujeme do 8 – 10 dní.


Sirup můžeme použít při pečení nebo na limonádu. Pro limonádu doporučuji ředit v poměru 1 díl sirupu a 8 dílů.



Jak sterilovat lahve?


Většinou steriluju sklenice a lahve teplem, tzn. v troubě. Rozložíme je na plech vyložený pečicím papírem nebo je podlijeme vodou. Sterilujeme 10 minu na 160 °C.