Také vás magnety překvapují svou neviditelnou silou už od dětství? Ne každý ví, že jedny v současnosti z nejsilnějších a nejpoužívanějších magnetů jsou neodymové magnety. Podíváme se spolu na jejich vlastnosti, využití a kde je můžete zakoupit v Praze i online. Přicvakněte se a čtete dál.
Co jsou neodymové magnety?
Neodymové magnety, také známé jako NdFeB magnety, jsou vyráběné ze směsi neodymu, železa a boru metodou sintrování – zapékání slisovaného prachu. Následně je ve výrobě silně magnetizují. Jsou to nejsilnější permanentní magnety dnes dostupné na trhu. Vyvinuté byly v 80. letech minulého století a od té doby se jejich využití výrazně rozšířilo.
Kde koupit neodymové magnety?
Hledáte neodymové magnety – prodej Praha? Anebo chcete raději z pohodlí domova či kanceláře využít nákup pro neodymové magnety eshop? Navštivte web jednoho z největších prodejců magnetů v Česku – Unimagnet. Mají tisíce typů neodymových i jiných magnetů různých tvarů a velikostí.
Neodymové magnety – využití
Jaké mají neodymové magnety využití? Široké – díky své síle a kompaktnímu rozměru. Používají se v elektronice, například v harddiscích a sluchátkách, v lékařských zařízeních jako MRI skenery, v automobilovém průmyslu elektromotory a v mnoha dalších aplikacích.
Jsou také oblíbené v hobby a DIY projektech, v kancelářích v podobě magnetek na magnetické tabule nebo jako barevné magnetky na ledničku. Hodí se rovněž pro magnetické zavírání, na připevnění bytové galanterie, dekorací.
Zajímá vás pro neodymové magnety cena? Ta se liší podle velikosti, tvaru, magnetické síly a magnetizace i povrchové úpravy.
Co jsou permanentní magnety
Permanentní magnety, mezi které patří i ty neodymové, jsou takové, které si udržují své magnetické vlastnosti bez potřeby vnějšího magnetického pole nebo elektrického proudu. Jsou vyrobené z feromagnetických materiálů, jejichž takzvané vnitřní domény mají uspořádané tak, že vytvářejí stálé magnetické pole. Na rozdíl od elektromagnetů nepotřebují k udržení svého magnetismu elektrické napájení.
Silné neodymové magnety pořídíte ve tvaru kotoučů, kvádrů, tyčí, kostek, koulí i dalších tvarů.
Základní povrchová úprava neodymových magnetů – poniklování a pozinkování
Neodymové magnety jsou povrchově upravené poniklováním nebo pozinkováním, aby se zvýšila jejich odolnost proti korozi a mechanickému poškození. Poniklování znamená nanesení vrstev niklu, což poskytuje ochranu proti korozi, zvyšuje pevnost a zajišťuje esteticky příjemný lesklý povrch. Tento proces je ideální pro využití, kde je důležitý i hezký lesklý vzhled magnetů.
Pozinkování je také způsob ochrany magnetů. Poskytuje dobrou odolnost proti korozi a mechanickému poškození. Tato metoda je vhodná i aplikace, kde jsou důležité náklady a dostatečná ochrana pro prostředí s výskytem slaného aerosolu, například u moře.
Kromě těchto metod výrobci používají také poplastování a pogumování magnetů. Poplastování zahrnuje nanesení plastové vrstvy PP či ABS, která poskytuje výbornou ochranu proti vlhkosti a chemickým látkám.
Pogumování pryží zase zajišťuje ochranu proti nárazům a mechanickému poškození i proti oděru, čímž se prodlužuje životnost magnetů v náročných podmínkách. A také chrání nosný podklad před poškrábáním.
Pozor na prsty!
Při práci se silnými magnety je důležité dodržovat bezpečnostní opatření, ať předejdete úrazům a poškození magnetů. Magnety uchovávejte mimo dosah elektronických zařízení, kreditních karet a kovových předmětů, které mohou být přitahované a způsobit zranění.
Při práci s velice silnými magnety používejte ochranné rukavice, které ochrání vaše prsty před skřípnutím mezi magnety. Magnety nepřibližujte k osobám s kardiostimulátory, mohou ovlivnit jejich funkci. Při manipulaci se silnými magnety vždy pracujte v čistém prostředí bez volných kovových částí a postupujte opatrně, aby nedošlo k nekontrolovanému přicvaknutí magnetů.
Jak vybrat správné neodymové magnety?
Při výběru neodymových magnetů promyslete několik faktorů: Tvar a velikost magnetu jsou zásadní podle toho, na co jej plánujete použít. Například kotoučové neodymové magnety jsou vhodné pro upevnění předmětů na kovové povrchy, zatímco kvádrové magnety mohou být lepší pro konstrukční účely.
Dětem magnety do rukou nepatří!
Silné neodymové magnety jsou nebezpečné pro děti, mohou způsobit vážná zranění nebo zdravotní komplikace. Pokud dítě spolkne více magnetů, mohou se secvaknout ve střevech a způsobit jejich protržení. Navíc hrozí riziko skřípnutí prstů. Je velice důležité uchovávat silné neodymové magnety mimo dosah dětí.
Neodymové magnety jsou jedny z nejsilnějších a nejpoužívanějších magnetů, které si udržují své magnetické vlastnosti bez potřeby vnějšího pole a mají velice široké využití. Využijte je pro své potřeby také, jen při práci se silnými magnety dodržujte popsané bezpečnostní tipy. Pro další tipy navštivte blog o magnetech Magnetik.cz.
Ať vám magnetická síla dobře slouží!