Pro mnoho hospodyněk není žehlení příjemnou činností, i tady naštěstí existuje cesta, jak si tuto nepříjemnou práci usnadnit. Namísto stání u žehlicího prkna a používání žehličky můžete sáhnout po napařovači, který oděvy krásně vyhladí během pár minut a ušetří nejen váš čas, ale i nervy. Na co se při výběru napařovače zaměřit?
Jak vybrat napařovač oděvů
Na trhu je spousta typů napařovačů od různých značek. Liší se nejen vzhledem, ale i cenou, velikostí nádržky a výkonem.
Příkon napařovače
Příkon napařovače udává, kolik elektrické energie spotřebič potřebuje ke svému fungování. Příkon se udává ve Wattech. Čím vyšší příkon napařovač má, tím hrubší látky s ním vyžehlíte. U nejlevnějších variant na jemné textily počítejte maximálně s 1 400 W. Zlatoui střední cestou jsou spotřebiče s příkonem 1 400 až 1 600 W. Na napařování bytového textilu už budete potřebovat přístroj s příkonem nad 2 000 W.
Množství páry
Výstup páry je další důležitý parametr. Udává se v gramech za minutu pod zkratkou g/min. Čím vyšší tato hodnota je, tím rychlejší a efektivnější žehlení bude. U ručních napařovačů by měla dosahovat alespoň 20 g/min. Stojanové varianty mají výstup páry v rozmezí 30 – 45 g/min.
Objem nádoby na vodu
Napařovač oděvů potřebuje ke svému fungování vodu, ze které vytváří páru. Ruční napařovače jsou malé, aby se s nimi dobře manipulovalo. U ručních napařovačů se nejčastěji setkáte s objemem zásobníku okolo 200 až 205 ml, což vystačí na 10 – 15 min provozu. Výkonnější modely spotřebují mnohem více vody, proto u nich volte větší objem zásobníku.
Hmotnost
Aby se vám s přístrojem dobře pracovalo, je důležitá jeho hmotnost. Hmotnost ručních napařovačů by neměla přesáhnout 2 kg. Lehčí napařovače nejsou tak výkonné, hodí se spíše na cestování. Při výběru ručního napařovače berte v potaz také fakt, že až nádobku naplníte vodou, hmotnost se ještě o něco zvýší.
Délka přívodního kabelu
Dalším důležitým parametrem je délka přívodního kabelu. V případě, že s napařovačem plánujete napařovat i bytové textilie neměla by vás délka kabelu nijak omezovat. Ideální délka přívodního kabelu je 2,5 až 3 m.
Funkce
Některé typy napařovačů zvládnou více než jen úpravu oblečení, naleznete u nich funkce, které vám ulehčí jeho používání.
Anti – Calc – díky systému Anti Calc jsou napařovače odolné vůči vodnímu kameni, můžete používat i vodu, která není destilovaná.
Automatické čištění – díky této funkci se napařovač sám vyčistí.
Regulace množství páry – představuje možnost regulovat vycházející páru z napařovače oděvů. Tato funkce se hodí při žehlení rozličných materiálů. Regulátorem bývají vybaveny dražší a výkonnější modely.
Automatické vypínání – když napařovač nebudete používat po určité době se sám vypne.
Ionizace – díky ionizaci se vytvoří menší částice páry, které hlouběji proniknou do tkaniny.
Cenové rozpětí
Standardní cena ručních napařovačů oděvů se pohybuje v rozmezí od 1000 Kč. Kvalitní model pro časté používání vás bude stát 2000 Kč a více. Cena může být ovlivněna i dalšími funkcemi, značkou, materiálem a designovým provedením.
Oblíbené ruční napařovače oděvů dle recenzí uživatelů
.
Článek Ruční napařovač je rychlejší než žehlička. Jak vybrat ten pravý? se nejdříve objevil na České návody.