… miluji. Už jako malá/mladá jsem byla okouzlena věcmi, bydlením, zahradami… některými kousky oblečení s delším „příběhem“. Mám je ráda a ráda jim dávám další příležitost, ať už v původní či recyklované podobě. Přináší s sebou často zajímavé řešení a originalitu, kterého s jejich běžně dostupnými „mladými“ ekvivalenty dosahujeme podstatně hůř.

Obdivuji lidi, kteří to s tím „starým, co už něco pamatuje“, umí. Nebojí se práce, která s tím bývá často spojena, nevzdávají případné prvotní neúspěchy a zachraňují to, co by jinak často skončilo někde zapomenuto, zpustošeno, na skládce… ať už jde o lidi, kteří zachrání starý polorozpadlý zámeček, vlijí nový život do zarostlé, neudržované zahrady či probudí znovu k dalšímu životu starou věc, kterou by jiný bez většího zaváhání vyhodil.

Nemohu v té souvislosti nezmínit mladý, ale krásný blog šikovné Máji, který mne nadchnul tzv. na první pohled. Pokud jste milovníci recyklací, věřím, že osloví i vás .-)

S tím, jak stárnu, hodnotím vnitřně jejich úsilí a práci na pomyslném žebříčku výše než úsilí a práci těch, kteří při své práci sázejí pouze na nové materiály, nové prvky, zelenou louku… Vidím tam vyšší přidanou hodnotu – tu, kterou vnímám stále intenzivněji jako velmi důležitou, deroucí se do popředí mých hodnot – šetrné nakládání s majetkem movitým i nemovitým, snaha o větší efektivitu práce, recyklace, ochrana zdrojů a přírody vůbec…

Jak to vše souvisí v mém zalíbení v „retru“ a co je vlastně „retro“?

„Retro“ znamená obecně něco, co bylo dříve v minulosti, v podstatě cokoliv zpět v čase.
 Pokud jde o retrostyl v bydlení a módě, hovoří se u nás zejména o období 50. – 60., někdy i 70. let minulého století, jde tedy především o to tzv. „zlaté“ retroobdobí, které přineslo mnoho kvalitních a nadčasových kousků, ke kterým se znovu vracíme i dnes. Návrháři se proto tímto obdobím nechávají rádi inspirovat – retro kousky jsou totiž výborně kombinovatelné s moderním stylem bydlení. Dokáží do interiéru vnést nejen originalitu, ale také tu správnou „šťávu“ a to se mi i v kombinaci s výše uvedeným moc líbí.

Pro mne osobně je navíc „retro“ způsob, jak vyřešit můj vnitřní zdánlivě neřešitelný problém – spojení moderního a starého, obojí mám ráda, starožitník tak ze mě asi nikdy nebude 🙂

Přitom není třeba jako „retro“ řešit celý byt/dům, postačí vhodné zapojení několika málo kousků v retrostylu (křesílko, stůl, lampa, zvolený dekor potahových látek ap.) a výsledný efekt bude často působivější než v situaci, kdy se usilovně budeme snažit bez rozmyslu zabydlet naše bydlení starým „harampádím“…

Zdroj obrázků: www.pinterest.com

Touto cestou se snažím trochu inspirovat i já při zařizování velké části našeho bydlení. Kombinovat staré a nové vyžaduje trochu citu pro věc. Někdo se s ním rodí, jiný se časem „vypracuje“. Na druhou stranu má tento přístup k bydlení i své kouzlo – ta radost, když se podaří sehnat ten pravý kousek do své mozaiky, na který někdy musí člověk čekat opravdu dlouho, než se to podaří 🙂 A když se to „umí“, vznikají krásné interiéry, kterým se unifikovaná podoba katalogového „ideálního“ interiéru nehrabe ani po kotníky .-)

Dnes by mi mělo jedno takové malé předvánoční „retro“ překvapení mělo dorazit domů. Ani nevíte, jak moc se těším. Ono by totiž mělo kromě estetična přinést i užitek… Tak snad se představy naplní i naživo – celou akci totiž řeším na dálku…

A co vy a staré kousky. Jaký vztah k nim máte? Máte doma (dobrovolně) nějaké starší kousky, bez kterých si své bydlení nedovedete představit, ať už v interiéru, tak šatníku? Pátráte po dalších zapomenutých „pokladech“?

Krásné dny

A.