K vitamínovým bombám rozhodně patří kysané zelí, obsahuje spousty vitamínů a mléčných bakterií, které jsou prospěšné našemu tělu. Kysané zelí si můžete připravit také doma. Jak připravit kysané zelí a jaké jsou jeho zdravotní benefity?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kysané zelí je plné vitamínů
I když má kysané zelí nízký obsah kalorii je plné vitamínů a mléčných bakterií. Obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, E, K, beta-karotenu, minerálů jako draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek, mangan, jód a další. Kysané zelí má silné detoxikační, antibakteriální, protizánětlivé a močopudné účinky. Pomáhá se zažíváním, snižuje krevní tlak, podporuje metabolismus, správnou funkci jater, žaludku, střev, ledvin a pomáhá v boji proti rakovině. Zelí obsahuje mnoho různých antioxidantů, u nichž bylo prokázáno, že snižují chronický zánět.
Na co je dobré kysané zelí?
Na nachlazení
Pokud se cítíte nachlazení, dopřejte si salát z kysaného zelí. Díky vysokému obsahu vitamínů aktivuje imunitní systém a s nemocí dokáže zatočit. Kysané zelí také pomáhá při onemocněních dýchacích cest a podporuje vykašlávání.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na kocovinu
Byli jste na večírku, přehnali jste to s pitím alkoholu a bolí vás žaludek? Dejte si kysané zelí! Kysané zelí a šťáva z něj pomáhá při bolestech žaludku a jeho překyselení, proto je dobrým lékem na kocovinu.
Střevní mikroflóra
Díky bakteriím mléčného kvašení, které navíc působí probioticky a pomáhají nám udržovat zdravou střevní mikroflóru a posilovat imunitu, odlehčí kysané zelí vašemu zažívání. Většina zdravotních problémů může pocházet právě ze zanesených střev. Kysané zelí je bohaté na rozpustnou vlákninu, jež prokazatelně zvyšuje počet prospěšných bakterií ve střevech.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak připravit domácí kysané zelí?
Recept
Na přípravě domácího kysaného zelí není nic složitého, zvládne to opravdu každý.
Co budete potřebovat
Hlávku zelí, sůl – asi 20g na kilogram zelí, kmín, cibuli, pro lepší chuť můžete přidat jablko.
Zelí očistěte, nakrouhejte, osolte, přidejte najemno nakrájenou cibuli a kmín. Důkladně rukama promačkejte a nechte hodinu odpočinout. Poté přendejte zelí do zelňáku. Pořádně upěchujte, aby v něm zůstalo co nejméně vzduchu. Zelí zalijte zbylou šťávou, aby bylo zcela ponořené. Pokud zelí pustilo málo šťávy, připravte si solný roztok ze dvou lžiček soli a hrnku převařené vody. Na udusané zelí dejte těžítko a přiklopte. Zalijete vodní drážku a máte hotovo. Zelí nechte odpočívat při teplotě 15 až 20 stupňů 3 týdny.
Článek Recept na kysané zelí, které je plné vitamínů a udělá vám dobře se nejdříve objevil na České návody.