Mít dokonale vyprané, nadýchané a voňavé prádlo je snem každé hospodyňky. V dnešní době automatických praček a sušiček by to neměl být žádný problém. Na výběr je nespočet druhů pracích prášků a gelů, různých aviváží a odstraňovačů skvrn. Skutečnost je ale často docela jiná. Při pohledu na skvrny na prádle často saháme po „zaručených postupech“, jak skvrny odstranit. Existují určité zásady a osvědčené postupy, které se opravdu vyplatí dodržovat. Co stojí za vyzkoušení a co je jen mýtus? Takto to vidí Will Lankston z britské sítě exkluzivních čistíren.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jeden velký omyl – džíny do mrazáku
Místo praní strčit na noc džíny do mrazáku koluje mezi lidmi už dlouho. Mráz údajně zabije bakterie, zbaví džíny zápachu a uchrání je od vyblednutí. Toto je jeden velký omyl!
Džíny je potřeba prát, jelikož mráz je sám o sobě nevyčistí. Obecně jim nesvědčí vyšší teploty a častým praním blednou. Proto je perte na nízké teploty a perte je vždy naruby, tím snížíte přímí kontakt barevné strany s bubnem pračky a zabráníte tak rychlému vyblednutí.
Boty do pračky a sušičky nepatří
Mnoho lidí hodí špinavé tenisky do pračky, což není zrovna dobrý nápad. Voda může poškodit lepidlo a boty zdeformovat. V sušičce je riziko ještě větší. Teplý suchý vzduch může boty zmenšit a lepidlu to opět neprospívá. Takovou zátěž vydrží jen některé boty.
Boty raději čistěte pravidelně mokrým hadříkem, nebo kartáčkem, lépe se zabavíte malé špíny. Pokud vám na botách záleží, nedávejte je do pračky ani do sušičky, když budou hodně špinavé, nechte si je raději vyčistit v profesionální čistírně.
Jak je to se skvrnami od vína
Po vylitém červeném víně zůstává nepěkný flek. Jak ho vyčistit? Někdo používá jako rychlou pomoc na skvrnu od červeného vína nalít víno bílé., které flek zneutralizuje. I to je ale špatně. Bílé víno promění červenou skvrnu na hnědou, vyčistí případně prostředek skvrny, ale kolem zůstane nevzhledný hnědý flek. Jak tedy na skvrnu od červeného vína podle odborníka? Smíchejte studenou vodu s trochou klasického pracího prášku a látku se skvrnou do této směsi namočte. Až flek zmizí, normálně oblečení vyperte,“ radí Lankston.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Přidejte tenisák do sušičky
Při sušení prádla, například ručníků, povlečení a podobných kousků prádla se říká, že když přidáte do sušičky tenisový míček, bude prádlo nadýchanější. A to je pravda! Míčky pomáhají i přes prádlo cirkulaci vzduchu, tím pádem bude prádlo jemnější a nadýchanější a urychlí se i proces sušení.
Čím víc prášku, tím lépe
Toto je jeden z nerozšířenějších mýtů. Předávkování prádlu spíše škodí. Na prádle může zůstat zbytek prášku nebo skvrny od něj. A nejen prádlu hodně prášku či gelu nesvědčí. Může dojít k zápachu z pračky, jelikož přebytečný prášek nestihne odtéct a začne uvnitř pračky hnít. Proto je důležité při praní prádla vždy dodržovat dávkování pracího prostředku, který přizpůsobujte množství prádla
Pračka potřebuje péči
Mohlo by se zdát, že pračka při praní prádla čistí i sebe a nemůže být tím pádem špinavá. Omyl! Pračka potřebuje samostatnou péči. Jednou za šest týdnů bychom měli věnovat pračce dostatečnou péči, pustit jí naprázdno na nejdelší program s nejvyšší teplotou. Nepřidávejte prací prostředek, ale do pračky nalijte trochu octa, aby se zničili bakterie, radí odborník.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Praním se vždy nezničí všechny bakterie
Bakteriím se daří ve vlhkém prostředí. Prádlo zapomenuté v pračce nebo sušené ve vlhku je pro bakterie živou půdou, začnou se rozmnožovat a prádlo, ale i pračka začne zapáchat. Praní na vysokou teplotu vždy nezaručí, že prádlo zbavíte všech bakterií. Zárukou je použití dezinfekčního prostředku určeného na praní. Bakterií na prádle se zbavíte zaručeně v sušičce, jelikož suché teplo ničí choroboplodné zárodky.