Malá samička přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou je poprvé samice Zedonja (*24.2.1994) ze Zoo Arnhem v Nizozemí, která žije v Plzni od roku 2002. Otcem samec Bask. První mládě se v Plzni narodilo v roce 1978, nebylo však odchováno. Jediným úspěšným odchovem je samice Bamia (*2003), která nyní žije ve Francii a sama je již matkou. V ČR jsou odchovy šimpanzů v posledních 20 letech ojedinělé.
Celá dospělá skupina 1+4 je v pořádku; matka o mládě vzorně pečuje. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují. Je však nutné dopřát šimpanzům maximální klid a prostor pro péči o mládě v prvních dnech života. Proto v následujícím období bude křídlo Tropického pavilonu Z s jejich expozicí pro veřejnost uzavřeno.
Videozáznam
Šimpanz učenlivý je africký lidoop. Společně s bonobem je nejbližším žijícím příbuzným člověka a je mu ze všech primátů nejpodobnější. Srst má tmavou, lysé části těla bývají u některých poddruhů světlé. Dorůstá obvykle výšky 65-95 cm (šimpanz čago kolem 120 cm) a hmotnosti od 44 do 75 kg. Přestože se převážně živí rostlinnou stravou, doplňuje svůj jídelníček o termity, mravence a jiný hmyz. V některých oblastech tvoří část jeho jídelníčku i maso získané lovem (malé antilopy, kočkodani a mláďata paviánů). Samice je březí osm měsíců, rodí jediné mládě. Pohlavně dospělý je po 6–10 letech života.
Nejbližším příbuzným šimpanze učenlivého je bonobo, s nímž tvoří společný rod. Odhaduje se, že oba druhy se oddělily zhruba před 0,8-1,8 miliony let.
Šimpanz učenlivý je intenzivně zkoumaným druhem, velmi zajímavé jsou např. kulturní odlišnosti jednotlivých tlup.
Zdroj: Zoo Plzeň, Wikipedia