Grilování je skvělý způsob, jak trávit čas s celou rodinou. Při výběru grilu se můžeme rozhodnout pro elektrický zahradní gril nebo gril, který se používá doma nebo na balkoně. Elektrické grily dostupné na trhu se snadno čistí a nevyžadují použití dřevěného uhlí. Poradíme vám, jak si vybrat elektrický gril, a nakonec vám představíme 5 modelů, které jsou v současné době nejoblíbenější.

Druhy elektrických grilů

Než začneme přemýšlet o technických parametrech a funkcích grilu, zamysleme se na chvíli nad tím, jaký typ grilu zvolit.
Nejoblíbenější elektrické grily jsou:
Elektrický gril s varnou deskou
Domácí elektrický stolní gril
Raclette gril
Elektrický stojící zahradní gril
Elektrický gril s roštem

Specifičnost provozu různých typů elektrických grilů je popsána níže.

Elektrický gril s varnou deskou a žlabem

Pro mnoho lidí se gril s deskou podobá velké teflonové pánvi. A v tomto srovnání skutečně něco je, protože v tomto případě je maso pečeno na velkém, rovném a obvykle teflonovém povrchu (v obchodech najdeme také elektrický gril s keramickým povrchem). V případě grilu s deskou je velkou výhodou to, že se pečené jídlo nelepí na povrch.
U tohoto typu grilu tuk stéká po speciálních žlabech do odkapávací misky. Po upečení jej jednoduše vylijte a vyhněte se nepříjemnému čištění ohřívače.

Domácí elektrický stolní gril

Stolní grily nejsou příliš velká zařízení, snadno se vejdou na stůl. V takovém případě maso obvykle pečeme pod pokličkou, protože postříkání horkým tukem by mohlo poškodit stůl a nábytek kolem něj. Elektrický gril s víkem v této situaci funguje dobře. Při pečení buďte obzvláště opatrní. Týká se to zejména přítomnosti malých dětí. Stolní grily jsou obvykle malé, takže je lze použít k upečení porce masa pro pár lidí.

Raclette gril

Raclette gril je velmi specifický druh elektrického grilu. Ačkoli nabývá různých tvarů a podob, lze ho vždy poměrně velmi snadno identifikovat, protože ho určuje několik typických rysů. Především je to dvoupatrové provedení. Horní patro tvoří grilovací deska pod ní se pak nachází spodní patro, na kterém lze jídlo zapékat.
Raclette se položí na stůl, každý u stolu si skládá svůj vlastní pokrm do pánvičky a umístí ho pod varnou desku. Dávejte pozor, abyste pánev nenaplnili příliš vysoko, protože by obsah mohl snadno vytéct.. Nejdůležitější ingrediencí používanou v raclette je sýr. Může mít různé formy – od tvrdých sýrů po modré sýry s plísní.
Elektrický gril s kamennou deskou funguje skvěle. Kamenná deska velmi dobře udržuje dosaženou teplotu. Póry v mase se okamžitě uzavřou, takže maso zůstane měkké a šťavnaté. Tento typ zařízení nevyžaduje velkou plochu. Je to dobrý elektrický gril vhodný na balkon nebo terasu.

Elektrický stojící zahradní gril

Stojací grily jsou velké pro celou skupinu přátel. Musíme si však pamatovat na potřebu mít dostatečně dlouhý prodlužovací kabel, který by jej napájel. Vzhledem k jejich velikosti může být jejich skladování obtížné.

Klasický elektrický gril s roštem

Gril s roštem má jednu velkou výhodu. Vypadá podobně jako tradiční zahradní gril na dřevěné uhlí, který má mnoho lidí velmi rádo. Takže zde máme tradiční atmosféru grilování a pohodlí používání elektrického grilu. V případě klasických grilů bude tuk kapat na dřevěné uhlí a v elektrických grilech bude kapat na ohřívač. Po grilování vyžaduje ohřívač odstranění spáleného tuku. Tuto část bohužel nelze umýt v myčce.

Jaký je výkon elektrického grilu?

Elektrické grily jsou k dispozici na pultech obchodů v širokém rozsahu výkonů. Samozřejmě se nemusíme vždy rozhodovat pro nejsilnější výkon. Je však třeba připomenout, že výkon grilu mimo jiné určuje rychlost jeho ohřevu. Stolní grily mají obvykle nejnižší výkon. Nejčastěji se setkáme s grily o výkonu od 600W až po 2500W. Tip: Jak sami zkontrolujeme teplotu grilu? Nejjednodušším pravidlem pro kontrolu správné teploty je jemné položení ruky nad horký rošt. Pokud je mírně zahřátý, můžeme držet otevřenou ruku nad roštem ve výšce asi 15 cm, ne déle než 4 sekundy. Když je gril správně zahřátý, můžete držet otevřenou ruku nad roštem ve výšce asi 15 cm, ne déle než 2 sekundy.

Regulace teploty a indikátor pečení

Mistři grilování říkají, že klíčem k úspěchu jakéhokoli pokrmu je například dosažení a udržení optimální teploty pro dané maso. Při nákupu elektrického grilu stojí za to vybírat model s regulací teploty. Zajímavým řešením souvisejícím s regulací teploty je také indikátor pečení masa. Zatímco v otevřených grilech můžeme jeho stav snadno ovládat, v uzavřených grilech je to mnohem obtížnější. Časté otevírání víka může snížit teplotu pečení. Indikátor pečení vám přesně ukáže, jak je maso propečené.

Další funkce pro elektrické grily

Na první pohled se elektrický gril jeví jako zařízení s poměrně jednoduchou strukturou. Některá zařízení, zejména zařízení z vyšší cenové kategorie, však mají velmi zajímavé a technologicky vyspělé funkce.

Indikátor úrovně pečení – velmi funkční řešení, během kterého vás gril bude průběžně informovat zvukovými signály. Spotřebič pípá v každé fázi, abyste věděli, kdy bude vaše jídlo připraveno tak, jak vám to vyhovuje.
Elektrický gril s toustovačem – tento typ grilu, kromě své klasické funkce, dokáže také opékat chléb. Perfektní řešení pro nedělní snídani.
Měření tloušťky masa – větší kousky masa vyžadují delší dobu opékání a tenké kousky mnohem méně času. Jak si ale vybrat ten správný čas? Pokud to nemůžeme udělat sami, může to udělat gril za nás. Je jen potřeba mít možnost automaticky měřit tloušťku masa. Pokud jej použijeme, gril si sám zvolí dobu pečení.
Elektrický gril s výměnnými deskami – gril lze použít také jako topinkovač nebo vaflovač. Výměnné desky vám tak umožňují transformovat vaše zařízení.
Automatické grilovací programy – pokud právě začínáme s grilováním, stojí za to si koupit gril vybavený automatickými grilovacími programy. Zařízení vybere nejlepší parametry pro konkrétní pokrm, např. Program pro hamburgery, červené maso, drůbež, ryby, zeleninu nebo rozmrazování zmrazeného masa.

Čím navíc může být gril vybaven?

Nakonec stojí za to věnovat pozornost dodatečnému vybavení, které někdy výrobci přidávají.
Čelní sklo – Čelní sklo je velmi užitečné příslušenství ve větrných dnech. Umísťujeme ho nad varnou desku. Vítr jídlo neochlazuje.
Špachtle na maso – když už kousky masa prskají na varné desce, musíme je občas otočit. Nepoužívejte k tomu kovové příbory, protože by mohly snadno poškrábat teflonový povlak. Na gril lze použít špachtli na maso ze speciálního materiálu, který bude odolný vůči vysokým teplotám a nepoškrábe jemný povlak desky.

Jak gril čistit?

Nejlepším řešením je koupit zařízení s částmi, které lze umýt v myčce. Mimochodem, zkontrolujte, zda tam budeme moci umístit i grilovací doplňky (např. Špachtle na maso, kleště) a zda je deska rozdělena na menší části nebo zda funguje jako celek. V druhém případě se ne vždy vejde do prostoru pro myčku, nebo v nejlepším případě zabírá spoustu místa. Věnujme také pozornost tomu, zda tuk v zařízení, které si chceme koupit, nekape přímo na ohřívač. Bohužel to budete muset vždy vyčistit ručně. Proto stojí za to místo roštu zvolit grily s varnou deskou.

Jaký elektrický gril zvolit? Podívejte se na hodnocení včetně aktuálně nejoblíbenějších elektrických grilů v roce 2021.

Tefal Optigrill+ GC712D34

Tefal Compact 600 Classic GC305012

Sencor SBG 106BK

Tefal Optigrill+ XL GC722834

DeLonghi CGH 1020D

Článek Průvodce výběrem elektrického grilu na zahradu i balkon se nejdříve objevil na České návody.