Aby vám zahradní sekačka dlouho sloužila je potřeba se o ni starat. Pravidelná a pečlivá údržba sekačky pomáhá k udržování jejího výkonu a prodlužuje její životnost. Víte, jak o sekačku pečovat?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se starat o sekačku na trávu
Čištění sekačky po práci
Po každém sečení je potřeba sekačku očistit od rostlinných zbytků. Dřevěnou špachtlí oškrábejte zbytky trávy ze šasi, kol a koše. Následně sekačku otřete mokrým a poté suchým hadrem. Nikdy nepoužívejte k čištění proud vody, ani přípojku na stroji, vymytí není dokonalé a dochází k ředění agresivních travních šťáv, které způsobují korozi. Sekačku při čištění naklápějte vždy směrem na koš, aby nevytekl olej z motoru do výfuku nebo vzduchového filtru. Vnitřní stranu schránky postříkejte vhodným udržovacím sprejem. Tím se zredukuje přichytávání zbytků trávy a usnadní se údržba.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ostrý a vyvážený nůž
Tupé nože výrazně zhoršují výkon sekačky, zvyšují spotřebu paliva a mají za následek neestetický střih trávy. Vyvážení nožů je zásadní pro životnost sekačky. Nevyvážený nůž způsobuje velké vibrace, uvolňování spojů a může dojít k poškození hřídele motoru. Odstraňte nečistoty a zkontrolujte ostrost čepelí. Nože ostřete brusným kamenem. Úhel broušení musí odpovídat původnímu zkosení čepele. Poté prověřte vyvážení nože. Na vyvážení vám stačí šroubovák, na který nůž posadíte a sledujte, na kterou stranu táhne. Vyvážený nůž vždy visí vodorovně. Pokud jedna strana klesá, musíte přibrousit ostří. Z těžší strany odeberte bruskou materiál a postup opakujte, dokud není nůž v rovině. Nože by se měly brousit vždy po cca 25 hodinách provozu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vzduchový filtr a palivo
Sekačka s čistým filtrem vám bude běžet pravidelně, bude dobře startovat a spotřebuje menší množství paliva. Přeplněný filtr zatěžuje chod motoru a vede k jeho přehřívání. Vložku filtru nikdy nečistěte tlakovým vzduchem, vždy ji vyměňte za novou. Aby motor dobře fungoval, je nejlepší používat používat vysokooktanová paliva, která nezpůsobují zanášení karburace biosložkou.
Výměna oleje
Výměna oleje se provádí před prvním sečením vždy na jaře. Olej motor maže, čistí a chladí. Pokud se výměna oleje zanedbá, zkracuje to motoru životnost. U některých sekaček olej vylijete za pomoci vypouštěcího šroubu na dně nádoby, jiné modely musíte vypouštět v nakloněné pozici na bok, aby olej vytekl napouštěcím hrdlem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pojezd sekačky
Pojezdem by měla být vybavena každá kvalitní sekačka. Při čištění se zaměřte na čistotu věnců v zadních hnacích kolech, pastorků a volnoběžných kolíčků. Celý mechanismus jednou za rok vyjměte a opláchněte v benzinu a namažte olejem. Pastorky mají zásadní vliv na plynulost řízení a manipulaci se sekačkou. Po promazání pastorků se vám bude lépe jezdit v těžkém a členitém terénu.
Startovací baterie
Tremdem posledních let u sekaček je elektrostart. Pokud sekačka nemá dobíjení, alespoň jednou měsíčně dobijte baterii alespoň na 75% plné kapacity. Lithiové baterie je nutné alespoň 1x měsíčně nabít, jinak může dojít k hlubokému vybití baterie a následnému poškození, při kterém baterie ztratí svojí maximální kapacitu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Skladování sekačky
Po každém sečení je nutné sekačku řádně vyčistit a uložit na suché místo. Můžete ji přikrýt textilní plachtou, Nikdy k přikrytí nepoužívejte igelit, pod igelitem může docházet ke kondenzaci vlhkosti a následné rzi důležitých součástí sekačky.
Článek Prodlužte životnost zahradní sekačky díky správné péči se nejdříve objevil na České návody.