Uvažujete o koupi tyčového vysavače? Jste na správném místě. V tomto článku naleznete popis výhod takového zařízení a na co se při výběru zaměřit. Vysavač je dokonalým zařízením, pokud chcete udržovat dům nebo byt čistý. Zvládne velký koberec nebo odstraní chlupy z podlahy. Většina vysavačů je však objemná a těžká. Z tohoto důvodu jsou tyčové akumulátorové vysavače stále populárnější. Níže naleznete souhrn výhod tohoto zařízení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč se vyplatí koupit tyčový vysavač?
Výběrem akumulátorového vysavače můžete snadno vyčistit i těžko dostupná místa. Také se nemusíte starat o to, zda je v dosahu vysavače zásuvka. Jedná se o mimořádně výhodné řešení, zejména v případě velkých ploch – bezdrátový vertikální vysavač eliminuje potřebu hledat při vysávání více zásuvek.
Pohodlí
Nejlepší akumulátorové vysavače poskytují mnohem větší pohodlí při používání pokud potřebujete rychle vysávat na malém prostoru. Akumulátorový vysavač vám umožní rychle a efektivně vyčistit jakýkoli druh nečistot.
Tichá technologie
Hledáte tichý vysavač? Většina bezdrátových modelů je mnohem tišší než kabelové. Pokud máte rodinu, čištění pomocí bezdrátového vysavače je mnohem pohodlnější – hluk vysavače nebude rušit ostatní členy domácnosti.
Bezpečnost
Při použití běžného vysavače by někdo mohl o kabel zakopnout nebo by se kabel mohl poškodit, což by mohlo způsobit zkrat. K tomuto problému u bezdrátového vysavače nedochází.
Akumulátorový a běžný vysavač – rozdíly
Jaké jsou rozdíly mezi bezdrátovým vysavačem a běžným vysavačem? Níže naleznete užitečné srovnání.
Sací výkon
Síťové vysavače jsou zapojeny do zásuvky, takže mají obvykle větší sací výkon a přinášejí lepší výsledky, zejména na kobercích. Fungují dobře ve větších domech s mnoha koberci.
Baterie produkuje sání, takže některé akumulátorové vysavače ztratí sání, když se baterie začne vybíjet. Dobrý bezdrátový vysavač vám však umožní efektivně a důkladně vysát celý byt.
Výhoda
Kabelový vysavač musí být připojen k elektřině, takže vysávání malých ploch nebo místností bez zásuvek není příliš výhodné. Akumulátorové vysavače se vyznačují nízkou hmotností (přibližně 3 kg), díky které je zcela pohodlné vysávat bez kabelů. S takovým vysavačem můžete vysávat schody, interiér auta, rohy a štěrbiny.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kapacita nádoby
Kabelové vysavače mají zpravidla vyšší kapacitu nádoby na prach. Záleží však na velikosti konkrétního modelu. Akumulátorový vysavač má menší kapacitu. Z tohoto důvodu je nutné jej pravidelně vyprazdňovat, aby bylo zajištěno plynulé vysávání.
Díky rychlému vývoji nových a kvalitnějších baterií se prodlužuje doba, kterou můžete vysávat a zvyšuje se sací výkon těchto vysavačů. Jsou lehké, skladné, snadno se s nimi manipuluje a při vysávání nejste omezeni délkou přívodního kabelu.
Jak vybrat tyčový vysavač vhodný do vaší domácnosti?
Před koupí tyčového vysavače se rozhodněte, který bude vaše účely vhodnější. Tyčové vysavače se dělí podle způsobu napájení na síťové a akumulátorové. Tyčové vysavače s kabelem mají neomezenou dobu provozu. Akumulátorový vysavač má neomezenou mobilitu, ale je limitovaný výdrží baterie.
Při výběru akumulátorového vysavače věnujte pozornost době nabíjení a době provozu, kapacitě a typu baterie.
Ujasněte si, zda preferujete sáčkový nebo bezsáčkový tyčový vysavač.
Jestli máte doma děti s alergií, nebo sami trpíte alergií věnujte pozornost kvalitě a typu filtrace.
Pokud máte domácího mazlíčka a věčně bojujete s chlupy, vybírejte vysavač s nástavcem určeným na odstraňování zvířecích chlupů z koberce a nábytku.
Typ napájení
Elektrický (síťový) tyčový vysavač
Hlavní výhodou síťových vysavačů je neomezená doba provozu. Jsou výkonné a není třeba čekat na jejich nabití. Při práci jste ale limitováni kabelem, proto si při výběru ohlídejte délku přívodního kabelu.
Akumulátorové tyčové vysavače
Bezdrátové (akumulátorové) vysavače, jsou mobilnější, nejste limitováni délkou kabelu. Délka jejich provozu je ale omezena kapacitou baterie, v případě hlavně levnějších modelů ztrácí část svého výkonu. Na trhu ale najdete i takové aku vysavače, které jsou svým výkonem srovnatelné s kabelovými.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Typ baterie
Baterie v akumulátorovém modelu může být dvojího typu, buď Ni-Mh, nebo Li-ion baterie.
Baterie Ni-Mh jsou zastaralejším typem baterií a jsou součástí levnějších výrobků. Jejich velkou nevýhodou je to, že trpí tzv. paměťovým efektem. To znamená, že pokud ji budete nabíjet dříve, než se zcela vybije, bude docházet ke snižování její kapacity.
Baterie Li-ion představují modernější technologii a jsou nejpoužívanější. U toho typu nevadí, pokud baterii začnete nabíjet i v případě, že není zcela vybitá. U Li-ion baterií je naopak žádoucí akumulátor zcela nevybíjet. Klesala by jeho životnost. Ta je obvykle kolem 350-500 nabíjecích cyklů. Poté je nutné baterii vyměnit.
Kapacita baterie
Důležitým parametrem tyčového bezdrátového vysavače je kapacita baterie. Ovlivňuje výdrž vysavače na jedno nabití a promítá se do jeho celkového výkonu. Proto je nejlepší si všímat poměru mezi výdrží na jedno nabití a délkou nabíjení. Čím nižší tento poměr je, tím vyšší je kapacita baterie.
Doba provozu a nabíjení
Provozní doba se u každého modelu akumulátorových tyčových vysavačů liší. Výrobci vždy uvádí maximální dobu, po kterou bude vysavač vysávat, bez použití elektrických rotačních hubic, je proto potřeba počítat s tím, že při použití těchto hubic se vysavač vybije dříve. Za velmi nízkou se považuje provozní doba v rozmezí 15-20 minut. Standardní délka bývá obvykle 30-60 minut na jedno nabití. Nejlepší tyčové akumulátorové vysavače mohou nabídnout provozní dobu 70 – 120 minut. Takový akumulátorový vysavač vyluxuje na jedno nabití byt o rozloze 80 m2 i více.
Doba nabíjení je velmi rozdílná. Pohybuje se v rozmezí od 60 minut do 10 hod.
Čím menší je poměr mezi dobou nabíjení a výdrží na jedno nabíjení, tím větší je kapacita baterie. Vysoká kapacita má vliv na samotný výkon vysavače.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Typ sběrné nádoby a její objem
Na trhu si můžete vybrat tyčový sáčkový nebo pro bezsáčkový tyčový vysavač. Každá varianta má svoje pro a proti. Objem prachového sáčku nebo sběrné nádoby pak volte podle velikosti vysávané plochy. Čím menší objem si zvolíte, tím častěji budete muset vyprazdňovat nebo měnit.
Tyčový vysavač sáčkový
Sáčkové vysavače jsou obvykle výkonnější a lépe zachycují nečistoty. Jejich největším problémem je nákladnost sáčků, které musíte neustále vyměňovat. Je to hygieničtější varianta, která je vhodnější pro alergiky, při vyhazování sáčku nepřijdete do kontaktu s vysátým prachem.
Doporučovaný objem pro různé interiérové plochy:
Velikost vysávané plochy a objem sáčku
do 50 m2 – 2 až 2,5 l
50 až 150 m2 – 3 až 4 l
nad 150 m2 – 4 l a více
Bezsáčkové tyčové vysavače
U těchto vysavačů jsou sáčky nahrazeny nádobou, která sbírá nečistoty a po každém úklidu by se měla vysypávat. Vysavače, které využívají cyklónovou technologii se mohou pochlubit stabilním sacím výkonem, který u sáčkových vysavačů může být snižován plností prachového sáčku. Objem sběrné nádoby u cyklonových tyčových vysavačů se pohybuje od 0,5 l do 6 l. Pro běžnou domácnost je dostačující objem 1,2 až 2 litry.
Všímejte si před koupí způsobu odejmutí a vyprazdňování nádoby na nečistoty. Měl by být rychlý a hlavně hygienický, neměli byste přijít do styku s vyluxovanou špínou.
U bezsáčkového tyčového vysavače si všímejte způsobu odejmutí a vyprazdňování nádoby na nečistoty. Měl by být rychlý a hlavně hygienický. Neměli byste přijít do styku s vyluxovanou špínou.
Příkon tyčového vysavače
Příkon udává, kolik energie si vysavač odebírá. Provoz vysavače obvykle není nákladný a ročně za něj zaplatíte zhruba 100 Kč.
Sací výkon
Sací výkon je hodnota, o kterou byste se měli zajímat. Čím větší sací výkon je, tím více nečistot vysavač vysaje.
Sací výkon ovlivňuje celková konstrukce vysavače, síla motoru, kvalita filtrů i dobré těsnění. Sací výkon u síťových vysavačů se uvádí ve třídách a je rozdílný podle toho, zda budete vysávat na koberci či tvrdé podlaze. Výkon je u každého typu podlahy jiný. U koberců je zpravidla nižší než u tvrdých podlah.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Filtrace
Filtry slouží k tomu, aby byl vzduch, který je vyfukovaný z vysavače zpět, očištěn od veškerých nečistot. Většina vysavačů disponuje vícestupňovým systémem filtrace, což znamená, že vyfukovaný vzduch prochází přes několik filtrů. U sáčkových vysavačů se za první stupeň filtrace považuje samotný sáček, následuje pak vstupní filtr a jako poslední a nejdůležitější filtr výstupní. U bezsáčkových vysavačů je běžný dvoustupňový filtrační systém. Zvláště alergici by měli kvalitě filtrace u vysavačů věnovat zvýšenou pozornost.
Tyčové vysavače jsou nejčastěji vybavené těmito typy filtrů:
Mikrofiltr – je vyrobený z molitanu nebo jiné tkaniny většinou patří k nejméně účinným, proto jej najdete zejména u levnějších modelů.
Hepa a EPA filtr – mezi nejlepší filtraci patří bezesporu HEPA filtr, který je rozlišován podle účinnosti čísly. Čím je toto číslo vyšší, tím je filtr účinnější a dosahuje lepších výsledků během vysávání. Setkáte se s EPA filtry třídy 10–12 a pak s HEPA filtrem třídy 13. Nejnovější vysavače disponují filtry HEPA 14.Dříve byly pouze HEPA filtry s číslem od 10 nahoru, dnes se filtry s číslem 10 – 12 označují jako EPA
Filtry je potřeba pravidelně čistit, při velkém zanesení vyměnit. Snazší údržbu mají filtry omyvatelné, které omyjete pod proudem tekoucí vody. Musíte je ale také po nějaké době vyměnit, zhruba tak po stejné době jako filtr neomyvatelný.
Vodní filtr
U vysavačů s vodním filtračním systémem se vysáté nečistoty dostávají do nádrže s vodou. Je velmi vhodný do domácnosti alergiků, protože zpět je vyfukován jen čistý vzduch a díky absenci sáčku nebo suché sběrné nádoby se nevíří žádný prach. Po skončení úklidu sesbíranou špínu jednoduše vylijete s vodou.
Rozměry a hmotnost
Výška by měla být úměrná vaší výšce. Výhodou tyčových vysavačů je teleskopická rukojeť, díky níž si nastavíte výšku podle potřeby.
Šířku elektrospotřebiče řešte v momentě, kdy víte, že doma máte úzké prostory, do kterých se špatně dostává.
Hmotnost je důležitým parametrem, protože v ruce budete držet téměř celou váhu přístroje. Tyčové vysavače s nízkou hmotností se pohybují do 2,5 kg. Průměrné do 4 kg. Těžké vysavače jsou o hmotnosti 5 – 7 kg.
Hlučnost
Hlučnost vysavače je udávána v decibelech – dB. Bezsáčkové vysavače bývají hlučnější než ty sáčkové. Obvykle je hlučnost vysavače spojena s jeho cenou, dražší vysavače jsou tišší než ty levnější. Nejtišší tyčové vysavače se pohybují okolo 60 dB. Průměrné hlučné vysavače se pohybují v rozmezí 70-80 dB. Hluk do 76 dB se nachází ještě v komfortní zóně. Hlučné vysavače můžou rušit hlukem vyšším než 80 dB, jedná se už ale o dost hlučný spotřebič.
Délka kabelu a akční rádius tyčového vysavače
Délka kabelu označuje délku přívodního kabelu u síťových vysavačů. Hraniční délka začíná na 5 metrech. Pro běžné účely se doporučuje délka alespoň 7 metrů.
Akční rádius – do této délky se kromě délky kabelu počítá i sací tyče a hubice. U tyčových vysavačů se akční rádius pohybuje od 7 do 14 metrů. Tomuto parametru věnujte pozornost, na tom závisí, jak často budete muset přepínat kabel z jedné zásuvky do druhé.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Příslušenství a doplňkové funkce
Příslušenství vysavače je také velmi důležitým parametrem. Do příslušenství se řadí nejrůznější hubice a kartáče. Můžete se tak setkat například se speciální štěrbinovou hubicí, která je zúžená pro vysávání zúžených míst; podlahovou hubicí, která se využívá pro tvrdé podlahy i koberce, či parketovou trubicí, využitelnou především na tvrdé podlahy. Velmi oblíbený kartáč k tyčovým vysavačům je rotační turbokartáč. Rotační turbokartáč může být poháněn i vlastním motorkem, jeho výhodou je, pokud jste majitelé domácích mazlíčků, že s ním chlupy vysajete důkladně i s vysavačem, který neoplývá zrovna vysokým výkonem.
Indikátor naplnění sáčku – indikátor v případě naplnění sáčku na určitou hodnotu ukazuje na speciální kontrolce signál, který vám dává informaci, že je nutné vyměnit sáček nebo vyprázdnit sběrnou nádobu.
Indikátor stavu baterie – indikátor stavu baterie na tyčovém vysavači signalizuje vybití baterie a informuje vás o procesu nabíjení.
Regulace sacího výkonu – podle modelu můžete volit ze dvou, někdy ze tří úrovní rychlosti. Je to praktické hlavně při střídání povrchů jako koberce a hladké podlahy nebo při luxování choulostivých povrchů.
Možnost úchytu na zeď – některé modely nabízejí možnost zavěšení na zeď. Součástí závěsného systému bývá i nabíjecí stanice a nestane se tak, že byste vysavač zapomněli dobít.
Měkčená kolečka – jsou vhodná především na tvrdé podlahy, zabrání jejich poškrábání.
Funkce automatického vypnutí – díky této funkci se tyčový vysavač sám vypne, jakmile dojde k jeho přehřátí nebo ucpání.
Parkovací plocha – parkovací plocha vám umožní vysavač nechat stát ve vertikální poloze bez jakékoli opory. Tuto drobnost oceníte v případě, že musíte někam rychle odběhnout nebo nemáte možnost parkování na věšáku na zeď.
Sklopná rukojeť – sklopnou rukojeť oceníte v případě, že šetříte každý centimetr místa.
LED osvětlení – bývá umístěné přímo na hubici a slouží k tomu, aby posvítilo na hůře viditelná místa či za špatných světelných podmínek.
Flexibilní kloub – díky ohebnému kloubu se tak dostanete i do nízkých prostor a rohů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejlepší tyčové vysavače dle spotřebitelů
Článek Proč si pořídit tyčový vysavač se nejdříve objevil na České návody.