Mnoho lidí si v dnešní době pěstuje rajčata a to nejen na zahrádce, k pěstování využívají také balkony či terasy. Rajčata, která si vypěstujeme sami, mají vynikající nezaměnitelnou chuť, chutnají mnohem lépe než z obchodu. Pěstování rajčat není složité, k tomu, aby byla rajčata opravdu kvalitní, je ale potřeba, aby se o ně pěstitel dostatečně staral. V tomto návodu vám poradíme jak dosáhnout pěstebního úspěchu a bohaté sklizně pomocí přírodního hnojiva.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Výsadbu rajčat na stanoviště provádíme po 15. květnu. Rajčata bychom neměli vysazovat dřív, protože hrozí riziko přízemních mrazíků. Rajčata vyžadují slunné stanoviště, ne však přímé sluneční světlo. Půda by měla být propustná, dobře zpracovaná s dostatečnou dávkou živin. Rajčata ke svému růstu potřebují poměrně velmi mnoho živin. Doporučuje se do půdy přidávat nejrůznější podpůrné prostředky, jako jsou speciální hnojiva na bázi fosforu a draslíku. Pokud je půda kyselá, doporučuje se přidat trochu vápna. Nicméně chemie není zrovna dvakrát zdravá. Lepší je využívat přírodní hnojiva. Přírodní hnojivo má mnoho výhod, neobsahuje chemii a tak neškodí ani rostlinám, ani nám lidem.
Přírodní hnojivo pro rajčata
Ptačí trus
Nejvhodnější je údajně trus křepelek, který obsahuje velké množství organických látek. Po fermentaci slepičinců získáte jedno z nejvýživnějších přírodních hnojiv, které obsahuje velké množství dusíku, fosforu, draslíku i vápníku.
Vaječné skořápky
Skořápky jsou plné vápníku a je škoda toho nevyužít. Skvěle fungují jako přírodní hnojivo. Do půdy dodáte potřebné živiny a zároveň stabilizujete její pH. Rajčatům svědčí nejlépe rozmezí 5,5 až 6,5 pH. Nejčastěji se používají rozdrcené skořápky, které se v půdě rychle rozloží a minerální látky se tak rychleji dostanou k rajčatům. Vaječné skořápky také fungují i jako mechanická ochrana proti slimákům a hlemýžďům.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kávová sedlina
Kávová sedlina obsahuje velké množství dusíku, který se uvolňuje postupně a dlouhodobě vyživuje půdu. Dále obsahuje cenné minerální látky jako hořčík, drasík, fosfor a měď. Lze ji rozsypat na záhony, nebo je možné kávovou sedlinu smíchat s vodou a touto směsí jednoduše zalévat. Lógr můžete použít i proti některým škůdcům – plžům nebo mravencům. Těm nevoní a budou se rostlinám vyhýbat.
Rybí zbytky a kosti
Pokud ryby jíte, nevyhazujte jejich zbytky. Rybí kosti a zbytky jsou jako vaječné skořápky plné minerálních látek, například vápníku, fosforu či draslíku, které rajčatům svědčí. Doporučuje se umístit je k rajčatům hluboko do půdy, aby jejich pach nepřilákal kočky, nebo ptáky., kteří by zbytky ryb vyhrabali a rostlinu by zničili.
Dřevěný popel
Dřevěný popel obsahuje velké množství draslíku. Pokud topíte dřevem, zkombinujte popel s kompostem nebo humusem, získáte tak skvělé hnojivo pro vaše rajčata.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Cibule
Slupky cibule obsahují mnoho prospěšných látek, které dokážou výrazně prospívat rajčatům. Obsahují hořčík, je to také draslík, ale i železo a řadu minerálů. Pokud slupky cibule chcete využít na ekologické hnojení rajčat, stačí jednoduchý postup. Slupky z několika cibulí dejte do nádoby a zalijte asi litrem vody. Nádobu zavřete a cibuli následně nechte louhovat. Postačí zhruba 24 hodin k tomu, aby se z ní uvolnily všechny prospěšné látky, které následně zůstanou ve vodě, kterou rostliny zalévejte. Můžete zkusit i do otvorů pro výsadbu malé rostlinky vložit několik slupek cibule, která podporuje růst rajčat a zároveň je chrání před některými jejich škůdci a také před nízkými teplotami.
Droždí
Před výsadbou a poté až začnou červenat plody, zalévejte rajčata vodou, ve které jsme rozpustili manganistan draselný a přibližně deset gramů kvasinek. Tento roztok má údajně pozitvní vliv na rajčata a zabraňuje jejich popraskání.