Ucpaný odpad není příjemná záležitost a navíc se z něj line nepříjemný zápach. Tuto zkušenost má asi každý z nás. Nemusíte hned volat instalatéra, ucpaný odpad můžete vyčistit sami přírodní cestou a z ingrediencí, které najdete doma.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ucpaný odpad u dřezu, vany či umyvadla je jeden z nejčastějších problémů v domácnosti. Voda odtéká pomalu, nebo vůbec a po bytě se šíří nepříjemný zápach. V kuchyni jsou na vině nejčastěji zbytky jídla, tuk a jiné nečistoty. V koupelně zase vlasy, vousy a chlupy, které se v odpadu usazují a postupně zde hnijí.
Zvládnete to sami
Ucpaný odpad je nepříjemnou komplikací, ale není nutné hned volat instalatéra, který si za vyčištění naúčtuje nemalou částku. Navíc, pokud se jedná o havarijní zásah, budete platit příplatek. Ve velké většině případů je možné odpad vyčistit svépomocí a ušetřit tak peníze za odborníka.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Babské rady na ucpaný odpad
Většina z nás sáhne po pomocníkovi z drogerie, který je plný chemie, která neprospívá našemu zdraví ani životnímu prostředí. Zanesené odpady přitom lze vyčistit přírodní cestou. Způsobů jak vyčistit odpad svépomocí je hned několik.
Jedlá soda a ocet
Pokud máte odtok velmi znečištěný, použijte na jeho čištění směs sody a octa. Větší sáček jedlé sody nasypte do sifonu, přilijte hrnek octa, nechte čtvrt hodiny působit a poté zalijte vroucí vodou. Celý proces zopakujte 2x.
Soda
150 g sody nahřejte na pánvi. Jakmile bude mít soda jemnější strukturu, odstavte ji a nechte zchladnout. Poté přidejte 200 ml vody a důkladně promíchejte. Vlijte do odpadu a nechte působit ideálně přes noc.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Prášek do pečiva nebo sůl
Prášek do pečiva nasypte do odpadu a zalijte horkou vodou. Na středně ucpaný odpad stačí jen nasypat do odpadu sůl a za hodinu ho prolít horkou vodou. Nechte působit zhruba půl hodiny a propláchněte. V případě potřeby můžete celý postup zopakovat.
Coca –Cola
Coca – Colu používejte spíše na pravidelné bázi, s většími usazeninami si pravděpodobně neporadí.
Kyselina citrónová
Z půl litru vody a dvaceti gramů kyseliny citronové připravte roztok, který přivedete k varu a následně ho nalijete do dřezu. V případě potřeby postup opakujte.
Uvedené suroviny mají při čištění odpadů velký potenciál. Některé fungují spíše na prevenci, jiné si poradí i s hodně znečištěným odpadem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak použít zvon
Zvon na odpad má doma zřejmě každý. S jeho pomocí vytvoříte silný tlak, který ucpaný odpad prorazí. Při čištění je také zapotřebí ucpat přepad mokrým hadrem, aby vznikl přetlak. Obvykle stačí pár prudších pohybů a odpad bude zase odtékat.
Jak na to?
U umyvadla, dřezu nebo vany, zašpuntujte odtok a napusťte je teplou vodou přibližně do poloviny, mokrým hadrem ucpěte přepad. Poté odtok odšpuntujte a nasaďte na něj zvon a vytvářením podtlaku se pokuste odpad protáhnout. Pumpujte tak dlouho, dokud se do vody nezačnou dostávat naplaveniny z odpadu a voda nezačne volně odtékat ve víru.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vyčistěte sifon
Pokud čištění nepomohlo, možná je ucpaný sifon. I jeho čištění zvládnete svépomocí.
Připravte si gumové rukavice, hadr a kyblík, do kterého po odšroubování sifonu odteče voda a usazené nečistoty, které se v něm nachází. Při rozebírání sifonu rovnou zkontrolujte i těsnění, pokud je tvrdé nebo se drolí, vyměňte ho. Pročistěte sifon pružinou. Pokud je sifon ve velmi špatném stavu, bude možná nutné ho vyměnit. Seženete ho v instalatérských potřebách nebo v hobby marketech.
Článek Přípravky na čistění odpadů nemusíte kupovat. Vyrobíte si ho ze surovin, které máte doma se nejdříve objevil na České návody.