… a vzala si ke svému tvoření na výpomoc pistoli… Horkovzdušnou. Vyhýbala jsem se jí dlouho jako čert kříže, ale pochopila jsem, že mi může být velkým pomocníkem a vyřešit dosud neřešitelné.
Já a náš rozkládací jídelní stůl. Dědictví po manželově rodině. Když jsme se stěhovali do nového bydlení, byla to jedna z věcí, u níž jsme dlouho neváhali. Chceme zachránit. Přestože horní deka dostala (i díky našemu předchozímu nešetrnému využívání jako improvizovaný stolek na pokojové květiny) pořádně na frak.
V plánu bylo přenechat stůl stolařovi k renovaci. Ale z plánu sešlo. Pustila jsem se tedy do renovace sama. Vyzbrojena nulovou vlastní znalostí a lehce pokročilou radou mého muže vytasila jsem se na milou desku s chemickým odstraňovačem laku s tím, že následně stůl namořím lazurou a přetřu bezbarvým lakem.
JENŽE on mrška starý lak dolů zrovna moc nechtěl. Na některých místech trochu, na jiných téměř nic. „Vyřešilo“ to poctivých pár vrstev lazury i bezbarvého laku. Rozdíly ve výšce laku se tak ztratily… ale s nimi bohužel i to nejhezčí na dýhované desce – krásná kresba dřeva 🙁
Po čase jsem opakovala akci znovu (malinké Viki se tehdy podařilo splašit centrofix a počmárat „renovovanou“ desku). To byla další příležitost vše napravit. Ale ani napodruhé barva nešla dolů… Opět nezabral chemický odstraňovač laku a lak šel po novými nánosy dalšího laku dolů ještě hůř…
Muž v té chvíli zavelel dost a na pár let jsem neměla odvahu o stolu ani promluvit… Ale já v mezičase trochu uzrála a také dostala pár neviditelných povzbuzení od jiných, zkušenějších, které byly o kus dál… Viděla jsem výsledky a neváhala už ani minutu o tom, že do třetice to bude opravdu nejlepší .-)
Zanevřela jsem na chemii a vytáhla z manželovy skříně v garáži svou novou zbraň. Obětovala pár svých pracovních hodin během časného odpoledne a pustila se do práce. Tajně, samozřejmě .-)
Rodina dorazila domů v okamžiku, kdy už byl téměř všechen lak pryč a nezbývalo, než se s novou situací smířit .-) Po odstranění laku horkovzdušnou pistolí bylo třeba celou desku ještě pořádně osmírkovat dohladka. Pak už jen natřít bezbarvým lakem a začít znovu užívat 🙂
Nohy stolu a základ konstrukce stolu jsou v pořádku, zbývají tak už jen dvě křídla stolu, která využíváme jen při rozkládání stolu, čekáme-li velké návštěvy. Ale to už zvládnu levou zadní .-)
A tady ještě malá exkurze do zákulisí 🙂
Pracovala jsem v garáži, stačilo přenést jen desku. Takto vypadala, než jsem zkusila její třetí „restart“ .-)
A tady ještě malá exkurze do zákulisí 🙂
Pracovala jsem v garáži, stačilo přenést jen desku. Takto vypadala, než jsem zkusila její třetí „restart“ .-)
Tady už jsem začala (pravý horní roh) a učila se, co horkovzdušná pistole umí a jak s ní pracovat, aby to šlo co nejrychleji a současně nejbezpečněji. Pracovala jsem v hrubých kožených rukavicích. Uvolněné nánosy barvy (konzistencí asi jako hodně hustá žvýkačka nebo ještě lépe tekutý karamel) bylo třeba průběžně se škrabky sundávat rukavicí.
Detail rohu, u něhož jsem práci začala.
Už mám za sebou půlku a deska se začíná „vybarvovat“ – k mé spokojenosti 🙂
Jiný úhel pohledu.
Tady je krásně vidět, jakým zbytečným balastem jsem stůl během prvních, ne zcela úspěšných, renovacích zaťabrala…
A tady už je hotovo – laky komplet dole a navíc i osmirkováno silnějším smirkovým papírem. To vám byla ale pořádná fuška. Zvažovala jsem hoblík, ale vzhledem k tomu, že jde o dýhu, bála jsem se, že bych si ji elektrickým hoblíkem celou sundala dolů, tak pěkně „růčo“ a najemno .-) Už byla skoro tma a špatné světlo, ale já už v té chvíli věděla, že se mi to bude líbit 🙂
Výsledek už jste viděli v koláži, tak tady jen pro srovnání roh stolu, na němž je vidět upravená horní deska a spodní – křídlo rozkládacího stolu, které teprve na renovaci čeká, stejně jako potah na Viktorčině židli, který budu muset vyprat a vážně nevím jak, aby všechny ty poslední skvrny zmizely…
A ještě jednou pro srovnání.
A tady pro srovnání vytažené jedno křídlo stolu – křídla na tom byla trochu lépe než deska, ale líbí se mi ten trochu surovější vzhled desky, takže křídla chci zrenovovat stejně.
Ještě jednou 🙂
A to je v tuto chvíli vše.
Mějte krásný den
A.