Vrtačka je nezbytnou součástí každého domácího kutila. Na trhu existuje několik druhů vrtaček, přičemž každá se hodí na něco jiného. Jak vybrat tu správnou? Podle čeho vybírat a na co si dát pozor? Poradíme vám, jak si mezi nimi vybrat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Základní druhy vrtaček
Aku vrtačka
Aku vrtačka je multifunkční nástroj se kterým lze se správným vrtákem vrtat dírky do dřeva, sádry, měkčích kovů a s přítomností příklepu lze vrtat i do zdiva. Aku vrtačky fungují na dobíjecí baterie, tudíž nepotřebují být připojené kabelem v zásuvce. Napětí baterie udává výkon vrtačky a kapacita výdrž. Nejpoužívanější technologií jsou akumulátory typu Li-Ion. Aku vrtačky mají vyměnitelné akumulátory, což se hodí, pokud chcete pracovat delší dobu. S jedním akumulátorem pracujete a druhý se mezitím nabíjí.
Příklepová vrtačka
Příklepová vrtačka se od jiných typů vrtaček liší funkcí příklepu, neboť k otáčejícímu se vrtáku přidávají i údery. Při zapnutí funkce příklepu dochází k úderům na vrták, což pomáhá jeho pronikání do materiálu. S příklepovou vrtačkou lehce provrtáte cihly, beton, kámen a panely. Pro vrtání s příklepem je potřeba používat vrtáky, které mají vyztuženou špičku karbidovými plátky. Při vrtání do dřeva či kovu příklep nepoužívejte, mohlo by dojít k poškození vrtáku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vrtací kladivo
Vrtací kladivo je ideální na vrtání tvrdších stavebních materiálů jako je beton. Vrtací kladiva využívají na rozdíl od příklepových vrtaček účinnější elektricko-pneumatický příklep, proto se doporučují i na demoliční práce. Vrtací kladivo rozlišíte od příklepové vrtačky podle systému upnutí vrtáku. Obyčejné čelisťové sklíčidlo bývá nahrazeno rychloupínacím systémem. Na trhu můžete sehnat i modely, které oba typy upnutí kombinují.
Diamantová/jádrová vrtačka
Nejlepší na trhu jsou diamantové vrtačky. Vyzmačují se velmi vysokým výkonem. Lehce si poradí s tvrdým materiálem jako je beton, tvrdý kámen, asfalt a to až do hloubky přes půl metru. Diamantové vrtačky používají především instalatéři při vrtání otvorů pro trubky apod. K vrtačce často můžete připojit i zdroj vody, aby se při vrtání tolik neprášilo.
Stojanové vrtačky
Stojanové vrtačky jsou uzpůsobené ke kolmému vrtání. Zvládnou jednoduší práce, dají využít k vrtání od železa přes dřevo až plast.
Rozdělují se do dvou skupin
Stolní stojanová vrtačka – upíná se k pracovnímu stolu.
Sloupová vrtačka – jelikož je velice robusní, je umístěná na zemi, Je určena pro profesionální použití.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vrtačky pro různé typy materiálů
Vrtání do panelu
Na vrtání do panelu budete potřebovat vrtačku s příklepem. S běžnou vrtačkou uděláte do panelu leda malý důlek. Příklepová vrtačka disponuje mechanickým příklepem, díru do panelu vyvrtá rychle a elegantně. Před vrtáním se ujistěte, zda v místě vrtání nevede elektrické vedení.
Vrtání do betonu
Vrtání do betonu příklepovou vrtačkou není moc efektivní. Mechanický příklep není na beton dost silný. Například při bourání je vhodné použít bourací kladivo.
Vrtání do kachliček, obkladů
Pokud máte v úmyslu přestavovat koupelnu, neobejdete se bez nutnosti vrtat do kachliček. Pro vrtání do kachliček je potřeba použít speciální vrták a dodržet jistý postup, aby glazura na kachličce nepopraskala. Nejlepší volbou jsou vrtáky diamantové. Při vrtání nepoužívejte příklep a otáčky držte co nejníže. Dlaždice před vrtáním můžete přelepit lepící páskou, aby se vrtačka snadněji zavrtala.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vrtání do skla
Při vrtání do skla nezapomeňte použít ochranné pomůcky, brýle a rukavice. Ne každý druh skla je pro vrtání vhodný. Nemělo by se vrtat do temperovaného skla, při vrtání by se rozpadlo na kousky. Na vrtání do skla nepotřebujete speciální vrtačku, ale budete potřebovat speciální vrták na sklo.
Pro snadnější vrtání můžete sklo přelepit páskou, nebo kartonem, aby se vám při vrtání vrták nesmekal. Otáčky udržujte na minimum. Střepiny skla odsávejte. Pokud budete vrtat do tlustšího skla, použijte k chlazení vodu, zahřátý vrták by způsobil popraskání skla.
Vrtání do zdi bez znalosti materiálu
Pokud se chystáte vrtat do zdi a nevíte z čeho je postavená, zvolte příklepovou vrtačku. Nejprve zkuste vrtat bez příklepu, pokud vám půjde vrtat, je vše v pořádku. Pokud by se vrták ve zdivu zasekával, je pravděpodobné, že zeď je postavená z dutých cihel. V takovém případě nezapínejte příklep, mohlo by dojít k rozbití vnitřních přepážek cihel. Když vrták jede do zdi plynule, ale pomalu zapněte příklep.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Parametry pro výběr vrtaček
Nejdůležitějším parametrem pro výběr vrtačky je kroutící moment, který udává sílu jak vrtačka vrtá díry nebo utahuje šrouby.
5 – 20 Nm je ideální kroutící moment pro utahování šroubů v měkkých materiálech, například při skládání nábytku.
20 -50 Nm je ideální k vrtání menších vrutů do 10 mm
50 Nm a více využijete k vrtání děr a utahování šroubů v hrubších materiálech.
Dalším důležitým parametrem je maximální rychlost otáček. Čím jsou otáčky vyšší, tím rychleji vrtačka vrtá. Dobré je sledovat i spodní hranici otáček. Vrtačky s vysokými otáčkami a malým kroutivým momentem se často zasekávají.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejoblíbenější vrtačky podle Heureky
Článek Přehled vrtaček a jejich pořadí podle oblíbenosti se nejdříve objevil na České návody.