Zastřihovače jsou moderním nástrojem k úpravě vlasů, vousů a chloupků. Dnes jsou již nedílnou součástí výbavy každé koupelny. Pokud neradi trávíte čas u holiče, pomocí zastřihovače si uděláte veškerou úpravu doma, jejich použití je snadné a rychlé, ušetříte tak čas i peníze. Poradíme vám, jak vybrat nejlepší zastřihovač vlasů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vybrat zastřihovač
Před výběrem konkrétního zastřihovače si ujasněte, na co budete přístroj používat a odpovězte si na následující otázky:
K čemu budete zastřihovač používat: zastřihávání vlasů, holení vousů, nebo chloupků?
Jak často budete přístroj používat?
Jakou délku zástřihu preferujete?
Budete zastřihovač používat i na cestách?
Měl by být voděodolný?
Potřebuete rozmanitou nabídku nástavců?
Je pro vás důležitý celkový výkon a doba nabití?
Kolik chcete do přístroje investovat?
Zastřihovače se liší množstvím funkcí, designem i cenou. Při výběru konkrétního zastřihovače se řiďte podle funkcí přístroje. Zvažte, co je pro vás důležité, čím více funkcí přístroj bude mít, tím vyšší bude jeho cena. Dobře vybraný strojek, vám bude sloužit dlouhá léta.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Typy zastřihovačů
Zastřihovače vlasů
Zastřihovač vlasů je nejčastěji doménou mužů, kteří vlasům věnují pravidelnou péči a chtějí dobře vypadat. Přístroje mají odnímatelný výškový nástavec, pro snadné čištění, který určuje požadovanou délku střihu. Při výběru zastřihávače vlasů je střih důležitým parametrem.
Zastřihovače mají více vyměnitelných nástavců o různých délkách. Umožňují nastavení délky od od 0 do cca 30 milimetrů. Při výběru si zkontrolujte, zda vámi vybraný model disponuje velikostí střihu, kterou potřebujete.
Zastřihovače vlasů mají ergonomické držadlo a často také LED indikátor dobíjení.
Při výběru se zaměřte na nástavce, materiál břitů, jakým způsobem je přístroj napájen a na doplňkové vlastnosti.
Strojek na vlasy je vhodný pro všechny typy vlasů.
Kvalitnější strojky mají břity, které se zvládají samy brousit a lze je omývat pod tekoucí vodou.
Často jsou vyráběny jako jeden přístroj v kombinaci se zastřihovači vousů či chloupků.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zastřihovače vousů
Zastřihovače vousů nadchnou každého muže, který neholduje hladkému oholení. Tyto přístroje vám umožní zvolit libovolnou délku zastřižení a řada z nich disponuje detailním zastřihovačem pro přesnou úpravu okrajů vousů do požadovaného tvaru. Zastřihovače vousů mohou mít více nástavců, které se liší délkou střihu od nuly do několika milimetrů. Výšku střihu může ovlivnit jak použití konkrétního nástavce, tak samotná regulace nastavení přímo v rámci těla zastřihovače. Mezi nástavci najdete i takové, které zvládnou oholit i do hladka.
Při výběru se zaměřte na délku nástavců, napájení a doplňkové funkce.
Některé zastřihovače mají odnímatelné břity, které se zvládají samy brousit a které lze opláchnout pod tekoucí vodou. Kvalitnější zastřihovače jsou kompletně voděodolné a umožňují celkový oplach.
Poradí si bezbolestně i s dlouhými či silnými vousy.
Pomocí nástavců zvládnou také zastřižení vlasů či chloupků na těle.
Skvělou vychytávkou je strojek s odsáváním vousů. Zastřihovač má zásobník, který nasává odstřižené vousy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zastřihovače chloupků
Tento typ zastřihovačů můžete použít na chloupky po celém těle, v nose, uších, na obočí, v podpaží, tříslech, hrudníku a jiných hůře dostupných partiích. Nazývají se také hygienické nebo detailní zastřihovače. Napájejí je mikrotužkové alkalické baterie. Kvalitní modely mají nerezové břity a omyvatelné stříhací hlavy.
Klasické zastřihovače jsou určeny k zastřihávání chloupků pouze v nose. Mají jeden nástavec a jedno tlačítko na ovládání a většinou na něm nelze nastavovat délku střihu.
Kombinované zastřihovače nabízí více nástavců různých délek, od 0 do několika desítek milimetrů. Lze je použít na zastřihávání chloupků po celém těle.
Kromě klasických zastřihovačů existují také speciální zastřihovače v oblasti bikin.
Díky ergonomické rukojeti se dobře drží.
Díky speciálním nástavcům umožňují holení hustších chloupků.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na co se dále při výběru zaměřit
Typ napájení
Zastřihovače se od sebe liší i typem napájení.
Akumulátorové – přístroje jsou vybaveny nabíjecí baterií, kterou je třeba čas od času dobít z elektrické sítě. Nabíjení trvá přibližně hodinu. Vydrží několik hodin v plném provozu a navíc vám při práci nepřekáží kabel. Při nabíjení musí být přístroj v dobíjecím stojanu, který zároveň slouží jako držák.
Nejlepší baterie jsou články Li-Ion, které nemají tzv. paměťový efekt a můžete je nabíjet kdykoliv se vám zachce. Levnější Ni-MH baterie vydrží plně nabitá až 120 minut provozu.
Akumulátorové napájení oceníte především v případě, pokud často cestujete
Siťové – jsou připojeny kabelem do elektrické sítě. Jste limitováni délkou kabelu a nutností zásuvky, na druhou stranu vás nebude zdržovat dobíjení baterie. Se síťovým napájením se můžete setkat zpravidla u profesionálních přístrojů.
Kombinované – na trhu naleznete i přístroje, které mají jak akumulátor, tak síťové připojení. Pokud se při práci akumulátor vybije, stačí připojit síťový kabel do elektrické sítě. Kombinované napájení ocení běžní uživatelé v domácnosti i cestovatelé.
Bateriové – jedná se o nejlevnější variantu zastřihovačů. Jejich výhodou je přenositelnost. Nevýhodou je častý nákup a výměna baterií, takže se může takový provoz prodražit.
Materiál břitů
Výběr břitů není radno podceňovat. Podle materiálu a kvality se odvíjí kvalita holení a způsob používání. Některé břity jsou voděodolné a některé by naopak neměly přijít do styku s vodou.
Ocelové břity – jsou naprostou klasikou. Vynikají ostrostí a nižšími pořizovacími náklady celého zastřihovače. Zároveň jsou náchylné na vodu, tudíž se nedoporučují čistit ve vodě.
Nerezové břity – vydrží o něco déle než ocelové břity a nejsou náchylné ke rzi, takže je můžete omývat pod tekoucí vodou.
Titanové břity – jsou omyvatelné pod vodou a samoostřící. Za ostrihovač s těmito břity zaplatíte vyšší cenu.
Keramické břity – jsou téměř nezničitelné a levnější než titanové. Nesmí se ale omývat vodou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ovládání a funkce
Strojek by vám měl perfektně padnout do ruky, k čemuž přispívá ergonomický tvar těla a pogumování. Důležitá je také hmotnost a velikost přístroje. Mechanická tlačítka by měla být umístěna tak, abyste nemuseli rukou přehmatávat. Moderní zastřihovače lze ovládat pomocí digitálního LED displeje, který nahrazuje tlačítka klasických modelů. LED displej umožňuje i další řadu funkcí jako je např. informace o stavu baterie.
Příslušenství
Nedílnou součástí zastřihovačů může být příslušenství navíc. Moderní, kvalitní zastřihovače nabízejí až 20 nastavitelných délek střihu od 0 až do 45 milimetrů. Mezi nejpoužívanější příslušenství patří: zastřihovač vousů, nástavec na zastřihování vlasů, zastřihovač chloupků v nose a uších, nástavec chránící pokožku.
Nastavení střihu má několik poloh s přesným zastřižením v odpovídající délce. Některé dražší přístroje mají až několik stovek poloh, které umožňují nastavení délky střihu po desetinách milimetru. Levnější přístroje mají poloh jen několik.
Součástí příslušenství by mělo být pouzdro na uložení zastřihovače při cestování. Ne vždy je ale součástí. Pokud tedy budete brát zastřihovač na cesty, vybírejte model, který se dodává s pouzdrem.
Stojánek – přístroj se stojánkem budete mít vždy po ruce a nezabere tolik místa. U akumulátorových modelů slouží stojánek k dobíjení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Omyvatelnost
Omyvatelné zastřihovače jsou určeny pouze pro suché holení, ale hlavice můžete po použití a odejmutí z přístroje opláchnout pod tekoucí vodou.
Voděodolnost
Konstrukci zastřihovače nevadí kapky vody,ale stále jej nelze namáčet.
Vodotěsnost
Vodotěsný přístroj můžete namáčet. Lze ho použít například ve sprše a omývat pod tekoucí vodou.
Vodotěsnost obvykle uvádí výrobce v popisu přístroje, doporučujeme si pečlivě přečíst návod, zda lze používat přístroj v kontaktu s vodou. U některých zastřihovačů je potřeba občas namazat břity olejem, aby nedocházelo ke korozi.
Po každém použití je vhodné přístroj vyčistit. Odejmutím hlavy se odkryje nůž, který je potřeba vyčistit od zbytků vlasů a chloupků kartáčkem, který je v každém balení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejlepší zastřihovače podle Heureky
Článek Přehled nejoblíbenějších zastřihovačů a tipy, jak je vybrat se nejdříve objevil na České návody.