Kvalitní vzduch v interiéru je velmi důležitý, často je ale v mnoha domácnostech horší než kdekoliv jinde. Kvalitu vzduchu v domácnosti může ovlivňovat mnoho různých faktorů, například teplota, úroveň vlhkosti, větrání, používání chemických osvěžovačů vzduchu, prach, roztoči, nebo kouř. Špatná kvalita vzduchu v domácnosti může vést k nesčetným problémům, mezi které velmi často patří bolest hlavy, častá únava, alergie, zánět dutin, nespavost a problémy s imunitním systémem.
Doma trávíme mnoho času a také je to místo, kde můžeme kvalitu vzduchu, který dýcháme, ovlivnit. Co dělat proto, aby vzduch, který doma dýcháme byl lepší a zdraví prospěšný?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Čistotu vzduchu v domácnosti nepodceňujte
Vzduch v interiéru je pravidelně znečišťován mnoha zdroji, lidé si taktéž znečišťují ovzduší svou vlastní činností. V každé domácnosti se setkáme s látkami, které mohou dráždit dýchací cesty a způsobovat zdravotní obtíže. Například výpary z různých kosmetických přípravků, chemických osvěžovačů, umělých materiálů a dalších látek. Z venku se na jaře a v létě dostává domů pyl a prach, v zimě smog a výpary z komínů. Kdo doma kouří, škodí nejen sám sobě, ale i dalším členům v domácnosti. Škodliviny z cigaretového kouře končí ve vzduchu, usazují se na textilu a všude jinde. Zdrojem znečištění mohou být nejrůznější nátěry, impregnace a ochranné vrstvy, ze kterých unikají do ovzduší těkavé látky. Záleží i na vytápění a procesech spalování. Největším zdrojem špatných látek ve vzduchu v domácnosti jsou chemické osvěžovače vzduchu. Některé z těchto výrobků obsahují toxiny, ftaláty, benzen a formaldehyd, které dráždí oči a dýchací cesty. Na znečištění se také podílí agresivní čističe a dezinfekce. Čistějšího prostředí dosáhnete také tím, že odstraníte rušivé elementy, na které vám sedá prach. Prach utírejte vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Často vysávejte čalouněný nábytek a podlahy raději také vysávejte. Zametáním koštětem jen rozvíříte prach a nečistoty po místnosti. Používejte vysavač, který je vybaven dostatečným počtem filtrů, nejlépe HEPA filtrem a má dostatečný výkon. V poslední době je velmi oblíbený robotický vysavač, který si nastavíte na určitý čas a nemusíte se víc o nic starat, robotický vysavač vysává sám. Nezapomínejte také na textilie a pravidelně je perte.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pravidelně větrejte
Správné větrání je základem zdravého interiéru, ale podílí se i na zdraví člověka. Větrejte každý den a bez ohledu na počasí. V nevětraném prostředí chybí kyslík a hromadí se oxid uhličitý a vlhkost. Abychom mohli správně a zdravě fungovat, potřebujeme přívod čerstvého vzduchu. Nejenže se díky němu cítíme mnohem svěží a máme více energie, ale také zlepšíme svou koncentraci. Při větrání jde především o to, dostat do interiéru co nejvíce čerstvého vzduchu za co nejkratší časový úsek. V zimě se zásadně vyvarujte větrání na mikroventilaci, neboť pak trvá mnohem déle, než se vzduch v interiéru obmění. Větrání v zimě provádějte tak, že otevřete okna dokořán zhruba na 5-10 minut, a to nejlépe několikrát za den. V létě naopak trvá o něco déle, než se místnost dostatečně vyvětrá, takže se nebojte okna nechat otevřená delší dobu, třeba půl hodiny, několikrát za den. Mikroventilaci můžete bez obav nechat otevřenou po celý den, obzvláště pak v noci, kdy bývají horka. Jestliže trpíte pylovou alergií, pak se zejména na jaře a v létě snažte větrat spíše krátce, abyste zamezili přítomnosti pylů, které se nachází v ovzduší. Je vhodné si jednou za čas změřit doma koncentraci oxidu uhličitého, zkontrolovat polétavý prach. Důležitá je velikost prachových částic (PM). Čím jsou menší, tím jsou nebezpečnější, protože se dostávají hlouběji do těla. Každý člověk spotřebuje asi 15 až 25 metrů krychlových vzduchu za hodinu a vydýchá během dne přibližně kilogram oxidu uhličitého. Navíc přivádí dýcháním a pocením 1 až 3 litry vody denně. Optimální hodnota CO2 v obytném domě je 700 ppm (parts per million).
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pořiďte si čističku vzduchu
Chcete-li zdravější a bezpečnější domácí prostředí, můžete si opatřit čističku vzduchu, která vám nejen pomůže udržovat dobrou kvalitu vzduchu, ale také bude monitorovat množství znečišťujících látek. Je důležité, v jaké místnosti budete čističku vzduchu používat. Od této skutečnosti se odvíjí vzduchový výkon a hlučnost spotřebiče. Čím menší příkon, tím nižší cena za energii. Hlavním účelem čističek je vyčistit vzduch od prachu, chemických látek, bakterií, virů, pylů, nepříjemného pachu a bakterií. Čistička vzduchu podle typu disponuje uhlíkovým filtrem pohlcujícím zápach, HEPA filtrem pro mikrometrické nečistoty, UV lampou likvidující choroboplodné zárodky, případně filtrem s vrstvou oxidu titaničitého a ionizátorem. Vzduchový výkon musí převyšovat objem místnosti alespoň 1,5krát, u čističek vzduchu pro alergiky a astmatiky by mělo číslo být 3-4x větší a hlučnost by neměla přesáhnout 40 dB. Na noční chod volte zařízení, které se dostane i pod 10 dB. Čističky jsou většinou složené z několika filtrů, z nichž každý zachytává jiné částice. Při koupi se ptejte na výměnu filtrů, na jejich cenu atd. Některé filtry lze omývat. Čističky fungují pouze v jedné uzavřené místnosti a nejsou příliš vhodné do chodeb. Řešením může být také systém řízeného větrání. Řízené větrání s rekuperací tepla, využívají pasivní domy. Díky řízenému větrání do domu stále proudí čerstvý vzduch bez jakéhokoliv průvanu. Tento systém zabraňuje jednak výskytu vysoké hladiny CO2, ale také zvýšené vlhkosti vzduchu. Vzduch se filtruje přes pylové a prachové filtry. Kvalitu přiváděného vzduchu je možné vylepšit zemním tepelným výměníkem, který je uložený v zemi a odolný vůči vzniku plísní. Toto zařízení nasává do domu vzduch – v létě vychlazený a v zimě předehřátý a zajišťuje tak nejvyšší možný komfort. Pořízení takového zařízení není levnou záležitostí, počítejte s investicí od od 150 tis. Kč a více.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pokojové rostliny
Rostlinky vstřebávají škodlivý oxid uhličitý a produkují kyslík. Během dne se z listů odpařují silice a voda, takže vzduch krásně pročistí. Skvělé účinky má tchýnin jazyk, zelenec, eukalyptus nebo rýmovník. K provonění domácnosti mnozí používají také bylinky. K těm nejčastěji používaným patří oregano, máta a šalvěj.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jaká je ideální vlhkost vzduchu?
Vlhkost vzduchu je pro člověka důležitá, optimální vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti je klíčem ke zdraví a k spokojenému bydlení.
Při určování správné vlhkosti vzduchu v bytě je v první řadě potřeba zohlednit, jaké je roční období. Vlhkost vzduchu v zimě je daleko vyšší než v létě. Správně by se měla v zimních měsících pohybovat mezi 45 až 60 %, v letních měsících je to o něco méně, a to od 40 do 55 %. Pokud jsou u vás doma hodnoty vyšší voda se postupně vsakuje do zdí, později vznikají plísně plné mikroorganismů, které způsobují závažné zdravotní problémy. Nepříjemným projevem jsou pak alergie, atopické ekzémy nebo další respirační potíže. Vlhkost můžete snížit častým větráním v koupelně a v kuchyni, při vaření mějte vždy zapnutou digestoř. Nesušte prádlo v bytě, pokud máte tu možnost. Jestli vás trápí vysoká vlhkost dlouhodobě, můžete si pořídit odvlhčovače vzduchu.
Pokud je vlhkost vzduchu v bytě příliš nízká, suchý vzduch u vás může vyvolat celou řadu zdravotních problémů, mezi které patří například rýma a kašel, záněty nosohltanu a onemocněními horních i dolních cest dýchacích. Nízkou vlhkost vzduchu poznáte i na pleti, která je vysušená nebo vás mohou neustále pálit oči. Dalším ukazatelem je i trvalý pocit únavy. Řešením může být zvlhčovač vzduchu, který dělí vodu na mikročástice a pouští je do prostoru.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Správná teplota
Optimální pokojová teplota je velmi individuální a názor na lidí na ni se velmi liší. Každý člověk vnímá teplo a zimu jinak. V obývacím pokoji, případně v dalších místnostech, kde tráví obyvatelé domácnosti nejvíce času (dětský pokoj, pracovna), by se měla optimální teplota v zimě pohybovat mezi 22–24 °C a v létě by neměla vystoupat nad 26 °C. Naopak pro kvalitní spánek potřebuje lidské tělo o něco nižší teplotu. V ložnicích udržujte teplotu mezi 16–18 °C. Pokud chcete mít teplotu správně nastavenou, pořiďte si regulátor teploty, který si nastavíte podle toho, jak chcete vytápět.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejlepší čističky vzduchu podle hodnocení uživatelů
Článek Předejděte chronickým nemocem díky zlepšení kvality vzduchu v domácnosti se nejdříve objevil na České návody.