Stále více lidí tráví hodně času u počítače. Ať už v zaměstnání, děti na distanční výuce, nebo hraním her. Stačí dvě až tři hodiny a hrozí vám syndrom počítačového vidění. Dlouhodobé používání obrazovky může způsobit bolesti hlavy, podráždění očí, rozmazané i dvojité vidění či bolesti krční páteře a celkovou únavu organismu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Stále více používáme počítače a mobilní telefony a trávíme u nich několik hodin denně a právě při dlouhodobé práci na počítači se objevují zdravotní problémy. Podle studie společnosti Kleiner Perkins Caufield & Byers patří Češi mezi nejaktivnější uživatele elektronických přístrojů na světě. Syndrom počítačového vidění se týká až devadesáti procent lidí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je to syndrom počítačového vidění?
Syndrom počítačového vidění – Computer Vision Syndrome vzniká při dlouhodobé práci na počítači.
Při zaostřování na obrazovku dochází k nadměrnému a nepřirozenému napětí nitroočního ciliárního svalu. Oči musí neustále pracovat, aby se soustředily na krátkou vzdálenost od obrazovky, namáhají se tak svaly které udržují binokulární vidění očí, aby nedocházelo k rozdvojení obrazu. Při sledování obrazovky méně často mrkáme, tím se oči vysuší a unaví.
Stejné problémy mohou vyvolat při delším používání i telefony či tablety. Jelikož se tyto přístroje používají kratší dobu, k obtížím tolik nedochází. Televizní obrazovky sledujeme z větší vzdálenosti, naše oči nemusí tolik zaostřovat a nedochází ke snížené frekvenci mrkání. Oči tak nejsou tolik namáhané a zatížené jako při sledování počítačového monitoru a nevyvolávají, nebo jen pouze zřídka, syndrom počítačového vidění.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak poznat, že trpíme syndromem počítačového vidění?
Při dlouhodobé práci na počítači dochází k podráždění a únavě očí. Mezi projevy patří pálení, pocit suchých očí, nebo naopak časté slzení očí. Po určité době dochází ke snížení schopnosti zaostřit a obraz se může rozostřovat a zamlžovat. Někdy dochází i k dvojitému vidění. K tomu se přidává celková únava, bolest hlavy, krční páteře a ramen.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Prevence
Během práce na počítači se snažte po každých dvaceti minutách odvrátit oči od monitoru a na alespoň 20 vteřin a zadívat se na objekt vzdálený přibližně šest metrů. Unaveným a suchým očím dopřejte oční kapky takzvané umělé slzy.
Pokud máte dioptrickou vadu, nechte se vyšetřit očním lékařem, který vám může předepsat speciální brýle, které zaostřující na střední vzdálenost. Špatně zvolené brýle mohou při práci s počítačem způsobit slabozrakost, chabozrakost a nezřetelné vidění spojené s únavou a zarudnutím očí a bolest hlavy. Proto je důležité nosit při práci s počítačem brýlovou korekci, která tuto refrakční vadu koriguje.
Dále platí, že poloha monitoru počítače by měla být lehce pod úrovní očí, pod úhlem patnácti až dvaceti stupňů, ve vzdálenosti šedesát centimetrů od obličeje.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kdo je nejvíce ohrožen syndromem počítačového vidění?
Syndromem počítačového vidění jsou ohroženi lidé, kteří pracují s počítačem několik hodin denně. Dále jsou to lidé, kteří mají nekvalitní slzný film, který nedostatečně hydratuje oční povrh. Častěji se jedná o ženy ve vyšším věku. Další skupinou jsou lidé s nekorigovanou oční vadou, jenž při práci s počítačem musí usilovně doostřovat. Zde nezáleží na věku a týká se to jak můžu, tak žen.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Chraňte si oči a dopřejte si lepší spánek
Při sledování monitoru počítače, stejně jako displeje telefonu jsme vystaveni zvýšené dávce modrého světla. Blue light je světlo o vlnové délce 415 – 445 nm, obrazovky televize, displeje mobilních telefonů a podobně. Modré světlo má vliv především na produkci spánkového hormonu , melatoninu.
Tvorba melatoninu ovlivňuje dobu spánku a bdění. Při nízké hladině melatoninu trpíme nespavostí. Když se blíží večer naše oči posílají signál mozku. Na základě toho mozek zvýší produkci melatoninu a připravuje tělo ke spánku. S východem slunce přestává mozek hormon produkovat a během dne se v našem těle téměř nevyskytuje.
Z toho vyplívá, že pokud pracujete na počítači večer, je vhodné se pro zajištění kvalitního spánku modrému světlu bránit. Oči neumí modré světlo blokovat a jeho zvýšený příjem jim škodí, což vede například k pálení očí nebo bolesti hlavy.
Článek Pozor na Syndrom počítačového vidění. Může se týkat i vás se nejdříve objevil na České návody.