Chystáte si pořídit nový telefon a na internetu jste našli váš vysněný typ mnohem levněji než u ověřených obchodníků? Takový nákup by se vám nemusel vyplatit. Mnohdy se jedná o telefony z šedého dovozu, které nejsou určeny pro český trh. Jak poznat nekalé obchodníky, jak funguje šedý trh s telefony a na co si dát pozor, poradíme v následujícím článku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je šedý dovoz?
Šedý trh funguje u veškerého druhu zboží. Šedý dovoz znamená, že zboží není určené pro Českou republiku, mnohdy ani pro Evropu. Telefony nemusí splňovat evropské regule z hlediska připojení k síti operátorů a bezpečnosti. Výsledkem může být pak nízká cena.
Mezi šedý dovoz se tedy počítají telefony, které nejsou určené pro český trh. Jsou to například mobilní telefony společnosti Zopo, které u nás nemají české oficiální zastoupení. Na druhou stranu existuje prověřená síť prodejců, kteří dovážejí telefony, které počešťují, zajišťují jim podporu a servis. Výrobce tuto aktivitu podporuje, tudíž míra rizika je zde nižší. Šedý dovoz nemusí znamenat nutné zlo, kterému je potřeba se vyhýbat.
Proto, při koupi nového telefonu volte prověřeného obchodníka, který předem upozorní, že se nejedná o oficiální produkt a poskytuje všechny potřebné informace o dovozu, hardwaru i softwaru. U něj si také můžete být jisti, že jde o telefon nový.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Riziko neoriginálního příslušenství
U telefonů z šedého dovozu je běžné, že balení neobsahuje adaptér použitelný v naší zemi, je určen pro jiný tip zásuvek. Prodejce tedy krabičku musí rozbalit a dodat jiné příslušenství, které bude v naší zemi fungovat. Většinou se ale jedná o neoriginální adaptéry. Pokud jste chtěli telefon s rychlým nabíjením je potřeba aby se telefon nabíjel vyšším proudem, neoriginální nabíječkou toho nedocílíte.
Podpora sítí
Větším problémem je, pokud je zboží určeno pro jiný region s jinou síťovou konektivitou. Jedná se především o telefony, které jsou určené pouze pro prodej na určitém trhu, nejčastěji asijském, nebo americkém, které nefungují v našich GSM sítích. S takovým telefonem se u nás nikam nedovoláte.
Na balení obvykle naleznete, zda je takový telefon v České republice provozuschopný. Stačí i údaj o regionu, kam naše země spadá, obvykle EMEA. Všímejte si také informace o podporovaných sítích.
V případě LTE jsou to pro ČR frekvence:
800 (B20)
900 (B8)
1 800 (B3)
2 100 (B1)
2 600 (B7)
Pro GSM je to B2, B3, B5 a B8. UMTS pak B1, B2, B5, B8.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Záruka a oprava
Velký problém však nastává u reklamací a aktualizací softwaru. Pokud máte telefon z dovozu, v 90 % případů vám jej autorizovaný servis nevyreklamuje.
Dnešní výrobci nabízí celosvětovou záruku, ale pouze tehdy, pokud si telefon koupíte z běžného distribučního kanálu, což šedý trh není. V tomto případě se musíte spolehnout na prodejce. Záruka u nás je podle zákona dva roky, tu dostat musíte, ať už telefon kupujete kdekoliv a je označen jako „nový“.
Na šedém trhu se můžete setkat i s telefony, které jsou určeny pro jiný trh. Záruční list je tak přibalen pro jiné země. Pokud budete telefon reklamovat, opravy se dočkáte pouze v případě, pokud má daná značka telefonu u nás servis a stejný model telefonu se zde prodává.
Někdy jsou rizikem i nekalé praktiky obchodníků. Prodejny a výdejní místa často stěhují na jinou adresu. Takové zboží je pak pro zákazníka složité reklamovat.
Software telefonů
V mobilech z šedého dovozu, které nejsou určeny pro náš trh se často stává, že nejsou v češtině. Operační systémy Android či iOS češtinu podporují, ale u Androidu si výrobce může nastavit svojí vlastní nástavbu, která v češtině není. Prodejci tak musí do telefonu nahrát nový software. Tyto problémy jsou zejména u telefonů z Číny.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak poznat šedé obchodníky
Dříve než se necháte zlákat možností koupit telefon levně a vybraný telefon objednáte, zkontrolujte si ceny ve srovnávači a zda je vámi zvolený prodejce na seznamu autorizovaných prodejců. Srovnávače ale obvykle obsahují i obchody, které praktikují šedý dovoz. Pokud si najdete nový telefon, který běžně stojí kolem 30 tisíc korun a některý obchodník ho nabízí za 20 tisíc, buďte na pozoru, je to znamení, že něco není v pořádku.
Pozorně si pročtěte recenze a hodnocení obchodníka. Někdy se stává, že sám obchodník některé recenze zfalšuje, takže se vyplatí pozorně číst a velké pochvaly ignorovat.
Často šedý obchod odhalí vzhled stránky, její přehlednost a struktura. Nekalí obchodníci sázejí na nízké ceny a doufají, že si zákazník nevšimne narychlo vytvořených stránek. Vybírejte obchodníky, kteří mají kamenný obchod nebo vzorkovou prodejnu, kde si můžete telefon prohlédnout. Na stránkách by měl být vždy uveden kontakt a obchodní podmínky.
Před koupí nového telefonu si vždy přečtěte obchodní podmínky, s nimiž při objednávce souhlasíte. Pozornost věnujte odstavcům o povinnostech prodejce a zaměřte se na dodatky, které jsou často psané drobným písmem, kam může obchodník ukrýt sporné pasáže.
V popisku produktu by mělo být uvedeno, že produkt je „určený pro český trh“ či „lokalizovaný pro český trh“. U neověřených obchodníků se můžete setkat s popisem „určeno pro EU trhy“. Na to nedbejte, a pokud si nejste jisti, raději obchodníkovi zavolejte a na tyto informace se zeptejte.
Po koupi zkontrolujte balení zařízení a pečeť výrobce. Oboje musí být nepoškozené.
Telefony exotických značek, které u nás nemají české zastoupení, nakupujte u oficiálních distributorů a ověřených prodejců.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak poznat telefon z šedého dovozu
Zde je několik tipů jak poznat telefon z šedého dovozu.
Balení a ochranná známka
Obchodník, u kterého jste telefon zakoupili, vám musí zařízení předat v oficiálním balení, které je opatřeno ochrannou známkou výrobce v podobě přelepu. Obal a ochranná známka nesmějí být nikterak narušeny. Na balení musí být informace o lokalizaci pro Českou republiku, nebo region kam spadá ČR, obvykle EMEA. Pokud tomu tak není, jedná se o šedý dovoz.
Příslušenství
Příslušenství musí být zabaleno originálně ve fóliích a nést logo výrobce. Netýká se to telefonů Honor, které spadají pod značku Huawei, jejich příslušenství může nést i název této značky. U mobilních telefonů pro český trh, je samozřejmostí adaptér pro náš typ zásuvky.
Vzhled telefonu
Telefon je zabalen v několika fóliích, které nesmí být poškozeny. Pokud má telefon vyjímatelnou baterii, ta se obvykle nachází mimo telefon a musíte ji do telefonu vložit.
Operační systém
Koupili jste si telefon, objevují se vám čínské znaky a není v něm český jazyk? Pak jste si zřejmě zakoupili telefon, který není určený pro náš trh. V tom případě máte dvě možnosti. Telefon můžete obchodníkovi vrátit, nebo si do něj nahrát čistý operační systém Android, bez jakékoliv nástavby. Ale pozor! Při takové úpravě vám hrozí ztráta záruky, nebo poškození telefonu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nákup mobilního telefonu přináší určité riziko, může se stát, že narazíte na telefon pocházející z šedého dovozu.
Na trhu je řada výrobců, kteří nemají oficiální zastoupení v České Republice a šedý trh je jediný způsob jak do ČR výrobky dostat.
Než se rozhodnete pro koupi nového telefonu, sledujte pečlivě cenu, reference obchodu a recenze uživatelů. Pečlivě si prostudujte obchodní podmínky a držte se jen prověřených obchodníků.
Článek Pozor na nákup levných mobilů. Mohou být z šedého dovozu se nejdříve objevil na České návody.