V průběhu května, kdy minimální noční teploty vzduchu neklesají pod bod mrazu a teplota vody v bazénu je v rozmezí 10 až 15°, to je ta správná doba na odzimování bazénu. U zastřešených bazénů o něco dříve. Odzimování se provádí po zimní odstávce, kdy neprobíhá filtrační proces a voda se pravidelně neupravuje. Odzimování zahrnuje několik kroků, které umožní bezproblémové zprovoznění bazénu a veškeré technologie na další koupací sezónu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak správně odzimovat bazén
Očištění vnitřku bazénu
Očistěte krycí plachtu a sundejte jí z bazénu. Prohlédněte těleso bazénu, zda nedošlo během zimy k mechanickému poškození.
Dříve než začnete dopouštět vodu do bazénu, doporučujeme stěny a dno bazénu důkladně zbavit usazených nečistot. Pokud jste očistili dno a stěny před zazimováním bude mít práci podstatně jednodušší. V případě znečištění můžete použít přípravky na usazeniny. Postupujte podle doporučení výrobců v příbalovém letáku. Na stěny bazénu v místě znečištění naneste neředěný přípravek houbou a nechte působit dle druhu přípravku. Doporučení se pohybuje v rozmezí 10 – 15 minut. Po uplynutí stanovené doby místa omyjte houbičkou a opláchněte vodou. Na závěr odstraňte zbylé nečistoty bazénovou síťkou nebo za pomoci bazénového vysavače.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Připojení technologie bazénu
Když je bazén vyčištěný můžete začít s připojením filtrace. Zkontrolujte, zda nedošlo během zimu k porušení těsnění. V případě poškození je nahraďte novými. Věnujte zvýšenou pozornost připojení hadic. Další příslušenství, elektrický ohřev, UV lampa, solární ohřev, dávkovače chemie se připojují mezi bazén a filtraci do systému na výtlak nikoliv na sání.
Po sestavení uzavřeného okruhu zkontrolujte veškeré spoje, aby nedocházelo k úniku vody. V případě potřeby je dotáhněte. Plastové příruby dotahujte ručně, bez použití nářadí. Pokud použijete velkou sílu, může dojít k poškození příruby nebo závitu, to se pak neobejde bez výměny komponentů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Napuštění bazénu
Nyní můžete začít s dopouštěním vody do bazénu do 1/2 výšky okna skimmeru. Pokud vlastníte bazén s nafukovacím prstencem, napusťte vodu do úrovně, kde stěna bazénu končí a začíná nafukovací prstenec.
Úprava vody
Pokud je voda tvrdá – obvykle to bývá studniční voda, nebo voda z vrtu – použijte přípravek stabilizátor tvrdosti, který zabraňuje srážení a usazování vápníku, čímž se chrání filtrační zařízení, výměníky tepla i vodiče. Dávkujte dle vybraného přípravku dle doporučení výrobce.
Základem čisté vody je správná hodnota pH. Tento parametr lze změřit pomocí jednoduchých testovacích proužků, testovacích tablet či elektronickým měřičem. Ideální rozmezí, ve kterém by se pH mělo pohybovat je 6,8 –7,2
Pokud je pH je nižší než 6,8 aplikujte přípravek pro zvýšení pH, označovaný jako pH+
V případě, že pH je vyšší než 7,2 aplikujte přípravek pro snížení pH, označovaný jako pH-
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
K ošetření bazénové vody použijte jednorázové zachlórování pomocí přípravku PlanetPool Chlor nebo Laguna Chlor šok. Dávkujte dle doporučení výrobce.
Vodu nechte po dobu 24 hodin filtrovat. Poté přeměřte koncentraci chloru, neměl být nižší než 0,3 mg/l.
Jako poslední vložte do automatického dávkovače chlorovou nebo kombinační pomalu rozpustnou tabletu. Po 5-7 dnech opět překontrolujte měření volného chloru a pH. Vodu nezapomeňte denně filtrovat alespoň po dobu 6 hodin.
Pokud máte v bazénu správné pH i dostatek chloru, a přesto se objeví řasa, použijte algicid, speciální prostředek proti růstu a na hubení řas.
Článek Postup odzimování bazénu se nejdříve objevil na České návody.