Podzim znamená pro mnoho lidí mnoho různých věcí. Ale pro každého majitele zahrádky to znamená jednu zásadní věc. Spadané listí. Každoroční, nikdy nekončící boj. Ale i ten může moderní technika velmi rychle usnadnit. A to pomocí vysavačů nebo fukarů na listí. Úklid se s nimi stane hračkou. Díky fukaru nahrnete listí na jednu hromadu a pokud ho máte kombinovaný s vysavačem, tak listí jednoduše vysajete. Při vysáti se listí zároveň rozdrtí na zlomek svého původního objemu, což zajistí, že se vak nezaplní příliš brzo, ale i to, že se listí rychleji rozloží na kompostu. Ve finále je to nejtěžší vybrat výrobek, který bude plně vyhovovat vašim potřebám.
Pro přehled si zmiňované přístroje rozdělíme do skupin.
Funkce
- Fukary – dokáží listí pouze sfouknout na hromadu, zbytek je nutné provést ručně
- Vysavače – listí pouze vysají, většinou se používají především pro úklid veřejných prostorů jako jsou parky
- Kombinované – listí sfoukají i vysají, nejvíce rozšířené modely
Pohon
Elektrické
Tyto fukary a vysavače pohání napájení z elektrické sítě. Je zde tedy absolutně nezbytná prodlužovačka, ideálně dlouhá tak jako vaše zahrada. Dejte si pozor, aby příkon tohoto stroje byl alespoň 2 000W. Pořizovací cena těchto strojů je mezi 1 500 a 4 000 Kč.
Motorové
Tyto zařízení pohání benzínový motor. Může být buď dvoutaktní (nutné míchat olej s benzínem) nebo čtyřtaktní (má vlastní systém mazání). Čtyřtaktní motor je zpravidla tišší Prodejní cena je od 3 500 do 18 000 Kč.
Akumulátorové
U akumulátorového pohonu je možné pořídit pouze fukary, kombinované stroje zde nenajdete. Pohání je motor napájený z baterie. Zaměřit se při výběru na baterii je zásadní. Čím menší baterie, tím menší výkon a délka výdrže. Největší výhodou těchto strojů je jejich tichost. Koupíte je v rozmezí od 3 500 do 12 000 Kč.
Parametry výběru
Na začátku se zamyslete nad tím, jak velkou plochu potřebujete uklidit a kolik stromů vlastníte. Na menší zahrady pravděpodobně postačí elektrické nebo akumulátorové přístroje, na obrovský sad pak hodí více pohon motorový.
Důležitými prvky pro porovnání jsou rychlost vzduchu a objemové množství vzduchu. Rychlost se uvádí v kilometrech za hodinu nebo metrech za sekundu, na to si dejte pozor a případně si hodnoty přepočítejte. Minimální hodnota proudění by se neměla dostat pod 200 km/h (55 m/s). Průtokový objem vzduchu je možná ještě důležitější prvek, uvádějící se v m3/hod. Kvalitní stroj by měl zvládnout alespoň 400 m3/h. Každému stroji, který tyto dvě hodnoty neuvádí, se vyhněte.
Porovnávejte i průměry sacích trubic. Přístroje s malým výkonem jsou nuceny sáhnout i po úzkých trubicích. Ty se pak velmi lehce ucpávají. Dívejte se po průměru alespoň 15 cm.
Určitě se bude hodit, když bude mít váš nový přístroj i regulaci výkonu. Ta se hodí když se přiblížíte už k existující kupičce listí – nechcete si ji moc velkým výkonem znovu rozfoukat. Benzínové modely mají tuto regulaci automaticky, u ostatních si na to dejte pozor.
Věnujte se i výrobnímu materiálu ventilátoru. U foukání je to celkem jedno, ale při sání by se nekvalitní materiál mohl rychle projevit. Pokud je ventilátor z nekvalitního plastu, jakýkoliv malý kamínek by pro něj mohl být smrtelný. Nejlepší výrobky jsou doplněny kovovými břity – ty ventilátor ochrání a zároveň listí rozdrtí více na jemno. To vám ušetří několik cest na kompost.
Na závěr si dejte pozor i na váhu a vyváženost. S přístrojem budete pravděpodobně několik desítek minut pracovat a chodit. Každá váha navíc se tady celkem rychle projeví. Zajímejte se i o to, zda balení obsahuje ramenní popruh, nebo zda je možné ho alespoň dokoupit. Práci vám určitě ulehčí.