Listopad je ideálním měsícem na výsev mrkve a petržele pro jarní sklizeň. Fakt, nekecám.

Staří zahradníci tuhle fintu s podzimním výsevem znali, jenže postupem doby jsme na ni trochu zapomněli. Přitom je taaak užitečná.

Mrkev a petržel jsou totiž dost náchylné na sucho, které často na jaře bývá, a tak není výjimkou, že semínka z jarního výsevu vůbec nevyklíčí. Proto se vyplatí vysít je ještě před zimou, kdy naopak bývá vody dost. Na jaře vyklíčí ve chvíli, kdy uznají za vhodné a většinou je to podstatně dřív, než byste se je odhodlali vysít.

Do podzimního výsevu mrkve a petržele se pusťte, jestli vám semínka při jarních výsevech pravidelně nevyklíčí. Pravděpodobnost úspěšného pěstování je při něm vyšší.

Jak na podzimní výsev mrkve a petržele

Není to žádná věda, jen je potřeba semínkům připravit takové podmínky, aby se jim na jaře chtělo klíčit. Pojďme to vzít popořadě:

  1. Připravte záhon

    Mrkev i petržel potřebují mít pěkně kyprou půdu, aby se jim nedeformovaly kořeny. Takže to chce rýč a záhon pořádně do hloubky přerýt. Popřemýšlejte i nad umístěním – není vhodné pěstovat mrkev několikrát za sebou na stejném místě, nepatří ani jako nástupce celeru.

  2. Bacha na hnojiva

    Mrkev ani petržel nemají rády čerstvě pohnojenou půdu, totéž se týká vápnění. Jestli už jste zaházeli záhony hnojem, určitě na ně teď mrkev nedávejte.

  3. Zvolte vhodnou odrůdu

    Pro podzimní výsevy jsou vhodnější rané a polorané odrůdy (informaci o tom, jak ranou odrůdu máte, najdete na pytlíčku se semínky).

  4. Všechno správně načasujte

    Pro úspěšný finiš je důležité, aby semínka nezačala klíčit ještě před zimou. To znamená, že při jejich výsevu už musí být taková zima, aby je to ani nenapadlo. Ideální je proto listopad, klidně ale i prosinec, když nebude mrznout.

  5. Správný výsev

    Semínka obou plodin patří cca 0,5 cm hluboko a tak akorát hustě. Já si ráda pomáhám obyčejným pískem, se kterým semínka smíchám. Jsou dost malá a písek je trošku naředí, takže se snáz udržuje správná hustota výsevu. Poměr písku a semen by měl být zhruba 2:1 (od oka). Mezi řádky je potřeba nechat prostor asi 20 cm, aby se dala zelenina na jaře okopat.

  6. Pusťte je z hlavy

    Tím práce končí. Semínka není potřeba ničím zakrývat ani zalévat (v zimě je půda vlhká i bez našeho přičinění). Až na jaře vykouknou, bude potřeba je vyjednotit, protrhat, aby jednotlivé plody nerostly moc blízko u sebe.

Jak to, že to funguje

Semínka mrkve a petržele obsahují látky, které brzdí jejich rychlé klíčení. V praxi fungují tak, že semínka vlhkem nataženým z půdy nabobtnají, brzdící látky (říká se jim inhibiční) se z nich vyplaví a až pak začnou semena klíčit.

Při podzimním výsevu proběhne proces nabobtnání semen a vyplavení inhibičních látek už v zimě a na jaře, jakmile bude mít půda správnou teplotu, začnou semínka klíčit. To znamená, že se čerstvé mrkve ze zahrady dočkáte už na jaře.

The post Podzimní výsev mrkve a petržele appeared first on PetraZahradnici.cz.