Plíseň v obytných prostorech představuje skryté nebezpečí pro zdraví. Mnoho lidí si neuvědomuje, že i v místech, která by se zdála být nezávadná, se může plíseň vyskytovat a způsobovat zdravotní problémy, zvláště u dětí a seniorů. Pojďme se podívat na to, za jakých podmínek plíseň vzniká, jak ji efektivně odstranit a jak předcházet jejímu šíření.

Podmínky pro vznik plísní:

Plíseň se nejvíce daří ve vlhkém prostředí, proto se nejčastěji vyskytuje v koupelnách, kuchyních a na zemině pokojových rostlin. Nedostatek vzduchu a tma s rozptýleným světlem bez UV záření jsou pro ni ideální. Plíseň přežívá v rozmezí teplot 0-40°C, přičemž k jejímu růstu napomáhá i znečištěný vzduch s výtrusy plísní z venkovního prostředí.

Vliv plísní na zdraví:

Vdechování výtrusů plísní může vést k zápalu plic, alergickým reakcím, kašli, zánětu dutin a podráždění plic a průdušek. Plíseň může zhoršovat příznaky astmatu a ekzémů a některé druhy produkují látky s podezřelými karcinogenními účinky.

Jak se zbavit plísně:

Prevence je klíčová. Dodržujte nízkou vlhkost, větrejte pravidelně a udržujte v interiéru dostatek světla. V případě malých napadení plísní ji lze odstranit běžnými dezinfekčními prostředky. U rozsáhlého napadení se doporučuje kontaktovat odborníky. Zajímavou alternativou je chytrá houba (Pythium oligandrum), která plísně zneškodňuje biologickou cestou.

Důležité rady:

Při práci s plísní používejte ochranné pomůcky, neodstraňujte ji mechanicky a po odstranění napadené místo vymalujte novou barvou. V případě přetrvávajících zdravotních potíží navštivte lékaře. Plíseň v domácnosti je vážný problém, se kterým je nutné bojovat. Dodržováním preventivních opatření a včasným zásahem se dá předejít vzniku plísní a chránit tak zdraví všech obyvatel domácnosti.

Oblíbené odvlhčovače vzduchu

TrueLife DH5 Touch
Concept OV1110
ROHNSON R-9616 Ionic
TESLA Smart Dehumidifer XL TSL-AC-VIRGO
Článek Plíseň v domácnosti: skryté nebezpečí pro zdraví se nejdříve objevil na České návody.