Pokud tvoříte odpočinkovou zónu na zahradu nebo terasu, největší pozornost věnujte nábytku, který tam umístíte. Právě ten budete celou sezónu používat, musí vám tedy vyhovovat po estetické i praktické stránce. Při nákupu venkovního nábytku máte na výběr hned z několika materiálů. Každý z nich má své klady i zápory. V dnešním článku si všechny možnosti představíme.
Plastový nábytek
Prvním materiálem, kterému se budeme věnovat, je plast. Ten má mnoho předností – snadno se udržuje, vydrží mnoho let a je levný. Navíc nábytek z něj najdete v mnoha provedeních a barvách. A pokud se zhorší počasí, plastový nábytek nemusíte schovávat před deštěm dovnitř. S tím souvisí i udržba, plastový nábytek můžete bez obav umývat mýdlovou vodou, nemusíte na něj používat speciální čisticí prostředky. Hodí se také jako přechodový nábytek, tedy když ještě nevíte, jak bude zahrada ve finále vypadat a nechcete investovat do drahého vybavení. Na plastovém nábytku se určitě projeví jeho věk. Zaprvé světlý nábytek časem změní barvu. Plast po letech také začne ztrácet svou pevnost – může se tak nečekaně zlomit. Klidně i pod někým.
Kovový nábytek
Kovový nábytek je velmi stylový a zapadne do jakéhokoliv prostředí. Také je odolný. A jestliže má speciální povrchovou úpravu, může na zahradě stát klidně celoročně. V opačném případě ho raději schovejte. Na umytí vám stačí mokrý hadřík a saponát. Nevýhodou je větší váha, která dělá manipulaci s kovovým nábytkem náročnou. Kovový nábytek si tak pořiďte v případě, že ho nebudete často přesouvat.
Ratanový nábytek
Přírodní ratanový nábytek se vyrábí z liány, která pochází z jihovýchodní Asie. Nábytek se tak skvěle hodí do zeleně zahrady. Ratan vyniká lehkostí a odolností. A potřebuje mnohem méně péče, než by se na první pohled mohlo zdát. Dobře se vyrovná s vlhkostí i horkem, nesvědčí mu naopak sucho a zima. Je proto nutné ho na zimu vždy schovat dovnitř. A pokud se vám stane, že by se ratanová vlákna začala štěpit, stačí nábytek naolejovat speciálním přípravkem na tento materiál. Když to uděláte, nábytek bude zase jako nový. Alternativou k nábytku z přírodního ratanu je nábytek z umělého ratanu. Hodí se pro každého, kdo má z údržby přírodního materiálu trochu strach. Umělý ratan je totiž odolnější k nepříznivému počasí a k jeho vyčištění postačí voda, případně mýdlová voda u odolnějších nečistot.
Dřevěný nábytek
Dřevěný nábytek zaujme na první pohled přirozeným vzhledem a také příjemnou vůní. Široká škála druhů dřeva také zajistí, že najdete nábytek, který se hodí k jakémukoliv domu. Bytelnější nábytek vynikne vedle roubenky či srubu, naopak jemnější exotické dřevo se hodí do zahrady u minimalistického domu.A i když je dřevo odolné vůči klimatickým vlivům, raději ho na zimu schovejte někam do sucha. Případně ho alespoň zakryjte plachtou nebo speciálním obalem. Jednou za sezónu ho také nezapomeňte napustit speciálním olejem. Ten podpoří jeho životnost a odolnost vůči UV záření a škůdcům. Zároveň pomůže zachovat krásný vzhled dřeva.
Nábytek z palet
Jestliže milujete minimalismus a rádi se pouštíte do nových kutilských projektů, zauvažujte o venkovním nábytku z palet. Jak na to? Jakmile si seženete palety, tak je zbruště a natřete lakem na dřevo. Podle vkusu je přetřete i barvou. Jakmile všechno uschne, palety naskládejte na sebe do požadovaného vzhledu a sešroubujte. Na závěr přidejte sedáky a polstry. Největší výhoda podobného nábytku je, že venku může stát po celý rok. Dejte si pozor jen na jednu věc – ohlídejte si, že použité palety nebyly napuštěny toxickými chemikáliemi. Článek Plánujete nákup nového zahradního nábytku? Víme, pro jaký materiál se rozhodnout se nejdříve objevil na České návody. Zdroj obrázku: pexels.com