Díky bazénu na zahradě si užijete skvělé osvěžení v horkém letním počasí. Nabídka bazénů na trhu je široká, jak se v ní zorientovat? Je lepší nadzemní, nebo zapuštěný bazén? Jak vybrat ten nejvhodnější bazén, který splní vaše očekávání? Z jakého materiálu je bazén vyrobený a kolik vás bude stát? Důležitý je i samotný design, ale i přístup do bazénu nebo příslušenství. Poradíme vám, na co dát při koupi bazénu pozor.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Typy bazénů
Na menší zahrady jsou vhodné nezapuštěné bazény, které nezaberou tolik místa a jsou cenově dostupnější. S pořízením plastového bazénu nejvíce ušetříte, ale musíte počítat s méně zajímavým vzhledem a kratší životností.
Nadzemní nafukovací bazény
Populární jsou zejména nafukovací bazény. U plastových bazénů nemusíte řešit zarovnání terénu ani složitou montáž, vše zvládneme svépomocí. Stačí nafouknout horní prstenec a napustit bazén vodou. Nafukovací plastové bazény seženete v hobby marketech i na internetu, jejich cena se pohybuje přibližně od 2 000 Kč.
Rámový bazén
U rámového bazénu je instalace složitější, záleží na vás, zda si troufnete bazén postavit svépomocí, nebo to přenecháte odborníkům. Před instalací rámového bazénu je nejdříve potřeba, pokud nemáte rovnou plochu na zahradě, terén zarovnat. Na dané místo nasypejte jemný písek, aby nebyl bazén přímo na trávě. Poté umístěte geotermální podložku a nakonec samotný bazén. Nejprve složte konstrukci, opatřete jí fólií a poté napusťte vodu. U rámových bazénů počítejte s vyšší cenou, přibližně od 5 000 Kč výše.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dětské nafukovací bazény
U dětských bazénů bude nutné přizpůsobit velikost vaší zahradě nebo terase. Nejmenší dětské bazénky lze umístit i na balkón. Pokud máte větší děti a více prostoru, volte raději větší modely. Bazény pro děti seženete v různých marketech nebo v e-shopech. Cenově vás vyjdou na pár stovek korun.
Zapuštěné bazény
Keramické
Zapuštěné bazény působí estetičtěji a lépe zapadnou do již vybudované zahrady. Ze zahrad pomalu mizí kvůli náročné výstavbě betonové bazény a nahrazují je keramické, nebo laminátové, které mají různý design a jsou ozdobou každé zahrady. U těchto bazénů je však potřeba počítat s vysokou cenou, které se pohybuje ve statisících.
Laminátové a sklolaminátové
Levněji než keramické bazény vyjdou bazény z laminátu nebo sklolaminátu. Jejich zabudování do země je jednodušší. Nemají žádné sváry a spáry, a proto jejich životnost dosahuje i několik desítky let.
Sklolaminátové bazény
Sklolaminát nabízí širokou škálu barev, tvarů a výbavy. Velkou výhodou sklolaminátového bazénu je zejména rychlost instalace. Bazén je dopraven na místo instalace v celku a po vložení tělesa do připraveného výkopu se pouze obsype suchým betonem. Realizace sklolaminátového bazénu může být však složitá na těžko dostupných místech, např. nepřístupné zahradě či v domě, který je už postaven. Pořizovací cena se pohybuje okolo 300 tisíc korun.
Nevýhodou zapuštěných bazénů je výběr pouze z určitých typů, složitá realizace na těžko dostupných místech, náročnost na prostor a vyšší cena. Naopak výhodou je rychlost instalace, kvalita, pěkný design a vybavení bazénu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bazénové příslušenství
Filtrace a bazénová chemie
Nákup bazénu se neobejde bez nutnosti pořídit další příslušenství. K tomu nejhlavnějšímu patří bazénová filtrace, bez které se neobejdou nadzemní ani zapuštěné bazény. To samé platí pro bazénovou chemii, která se postará o kvalitu vody, tedy chlorové tablety či přípravky proti řasám a sinicím.
Skimmer
Bazénový skimmer je hladinový sběrač nečistot, který z bazénu odvádí znečištěnou vodu. Je vyroben z tvrdého odolného plastu. Jeho montáž je velmi jednoduchá.
Krycí plachta
Další výbava se liší podle toho, zda máte zapuštěný nebo nadzemní bazén. U zapuštěných bazénů nezapomeňte na krycí plachtu, nebo zastřešení. Krycí plachty a zastřešení tvoří velmi důležitou součást příslušenství k bazénům, jelikož pomáhají udržet vodu v bazénu čistou. Zamezují vnikání mechanických nečistot, jako je např. listí, hmyz nebo pyl, do vašeho bazénu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ohřev
Můžete také popřemýšlet o solární plachtě, která ohřívá vodu, udržuje její teplotu a částečně chrání proti spadu nečistot, nebo zvažte ohřev na principu tepelného či solárního čerpadla.
Článek Plánujete koupit bazén? Na toto si dejte pozor se nejdříve objevil na České návody.